Rozdział 4 - Osoby uczestniczące w przewozie materiałów niebezpiecznych. - Bezpieczeństwo ruchu przy przewozie materiałów niebezpiecznych na drogach publicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1971.35.310

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1976 r.

Rozdział  4

Osoby uczestniczące w przewozie materiałów niebezpiecznych.

§  14.
1.
W pojeździe przewożącym materiały niebezpieczne nie mogą znajdować się inne osoby niż:
1)
kierujący pojazdem,
2)
konwojent,
3)
w razie potrzeby - pracownicy ładunkowi, pod warunkiem uczynienia o tym odpowiedniej wzmianki w karcie drogowej,
4)
wartownik Straży Przemysłowej (§ 18).
2.
Osoby wymienione w ust. 1 pkt 2 i 3 powinny być przewożone w kabinie kierowcy, z tym że liczba ich nie może przekraczać liczby miejsc przewidzianych w konstrukcji kabiny.
3.
Kierowca pojazdu samochodowego powinien posiadać prawo jazdy kategorii C lub D, a kierowca pojazdu samochodowego z przyczepą o dopuszczalnym ciężarze całkowitym większym niż 750 kg - ponadto prawo jazdy kategorii E; przepis ten nie dotyczy kierowców prowadzących ciągniki rolnicze.
4.
W czasie przewozu konwojent może w razie potrzeby zastępować kierowcę, jeżeli posiada wymagane prawo jazdy (ust. 3).
5.
Konwojenta - i w razie potrzeby pracowników ładunkowych - wyznacza odbiorca ładunku. Jeżeli dostawca dysponuje transportem scentralizowanym przeznaczonym do przewozu materiałów niebezpiecznych, obowiązek ten spoczywa na dostawcy.
6.
Materiały niebezpieczne, przy których przewozie uczestnictwo konwojenta jest wymagane, podane są w szczegółowych przepisach.
§  15.
Osoby wymienione w § 14 ust. 1 powinny posiadać:
1)
obywatelstwo polskie i znajomość języka polskiego w mowie i piśmie; nie dotyczy to załogi pojazdów określonych w § 6 ust. 2,
2)
znajomość właściwości przewożonego ładunku i wydanej instrukcji (§ 19 ust. 1),
3)
praktyczną znajomość udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, stosowania środków dezynfekcyjnych, neutralizujących i gaszących pożar, w razie powstania awarii lub wypadku drogowego w czasie przewozu materiałów niebezpiecznych.
§  16.
Konwojent, a w razie braku konwojenta - kierujący pojazdem:
1)
jest odpowiedzialny za prawidłowy i bezpieczny naładunek (rozmieszczenie ładunku, jego umocowanie na pojeździe), przewóz, przeładunek i wyładunek materiałów niebezpiecznych,
2)
jest obowiązany wpisać do dokumentu przewozowego (karty drogowej): czas, miejsce i przyczyny nieplanowego postoju pojazdu przewożącego materiały niebezpieczne lub inne przeszkody w przewozie.
§  17.
1.
W razie przewozu materiałów niebezpiecznych równocześnie więcej niż jednym pojazdem, na każdy pojazd samochodowy powinien być wyznaczony jeden konwojent, a nadzór nad całym transportem powinien sprawować komendant transportu wyznaczony spośród konwojentów. Wyznaczenie komendanta transportu należy do obowiązków odbiorcy lub dostawcy; w tym zakresie stosuje się odpowiednio przepis § 14 ust. 5.
2.
Do obowiązków komendanta transportu należy, niezależnie od obowiązków konwojenta określonych w § 16, nadzór nad całością naładunku, przewozu i wyładunku materiałów niebezpiecznych.
§  18.
W miarę potrzeby przewóz materiałów niebezpiecznych powinien być ochraniany przez uzbrojonych wartowników Straży Przemysłowej. Potrzebę tę ustala odbiorca w porozumieniu z właściwym ze względu na siedzibę odbiorcy organem ochrony przemysłu.