Rozdział 2 - Warunki dopuszczenia pojazdów do przewozu materiałów niebezpiecznych. - Bezpieczeństwo ruchu przy przewozie materiałów niebezpiecznych na drogach publicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1971.35.310

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1976 r.

Rozdział  2

Warunki dopuszczenia pojazdów do przewozu materiałów niebezpiecznych.

§  5.
1.
Do przewozu materiałów niebezpiecznych mogą być używane pojazdy samochodowe i przyczepy (naczepy) odpowiadające warunkom określonym w § 6, z ograniczeniami podanymi w ust. 2 i 3 oraz z wyjątkiem motocykli (skuterów) zarówno jednośladowych, jak i wielośladowych.
2.
Ciągniki rolnicze i pojazdy o napędzie gazem generatorowym, gazem sprężonym lub gazem płynnym mogą być używane tylko do przewozu materiałów niebezpiecznych klasy VI; ciągniki rolnicze mogą być ponadto używane do przewozu:
1)
oleju napędowego (klasa IIIa) w ilości do 3.000 kg przy użyciu do przewozu przyczepy cysterny oraz w ilości do 900 kg przy użyciu do przewozu naczyń na olej,
2)
azotanu amonowego (saletry amonowej - klasa IIIc) w ilości do 3.500 kg w opakowaniu fabrycznym pod warunkiem, że układ wydechowy ciągnika zapewnia całkowite wygaszenie iskier wewnątrz tego układu,
3)
środków ochrony roślin - pestycydów (klasa IVa) w ilości do 3.000 kg przy użyciu przyczepy cysterny lub w opakowaniu fabrycznym.
3.
Pojazd użyty do przewozu materiałów niebezpiecznych może ciągnąć nie więcej niż jedną przyczepę (naczepę).
4.
Pojazdy zaprzęgowe, odpowiadające warunkom określonym w § 7, mogą być używane tylko do przewozu:
1)
azotanu amonowego (saletry amonowej - klasa IIIc) w ilości do 1.000 kg w opakowaniu fabrycznym,
2)
środków ochrony roślin - pestycydów (klasa IVa) w ilości do 1.000 kg przy użyciu szczelnych naczyń metalowych lub szklanych albo w opakowaniu fabrycznym,
3)
materiałów niebezpiecznych klasy VI.
§  6.
1.
Pojazdy samochodowe i przyczepy używane do przewozu materiałów niebezpiecznych powinny:
1)
odpowiadać warunkom technicznym części IV rozporządzenia Ministrów Komunikacji i Spraw Wewnętrznych z dnia 20 lipca 1968 r. w sprawie ruchu na drogach publicznych (Dz. U. Nr 27, poz. 183), zwanego w dalszym ciągu "rozporządzeniem w sprawie ruchu na drogach publicznych", oraz warunkom określonym w szczegółowych przepisach; ponadto pojazdy cysterny oraz pojazdy, na których są umieszczone cysterny odejmowalne lub duże pojemniki cysterny, powinny posiadać konstrukcję zabezpieczającą cysternę przed bezpośrednimi uderzeniami co najmniej od strony przedniej i tylnej,
2)
posiadać świadectwo dopuszczenia do przewozu materiałów niebezpiecznych, zwane dalej "świadectwem dopuszczenia", stwierdzające, że pojazdy odpowiadają przepisom obowiązującym w tym zakresie; przepis ten nie dotyczy pojazdów używanych do przewozu materiałów niebezpiecznych klasy VI oraz środków ochrony roślin (pestycydów).
2.
Pojazd samochodowy zarejestrowany za granicą, przewożący materiały niebezpieczne na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, powinien posiadać odpowiedni dokument zawierający dane określone w § 9 i wystawiony przez właściwy organ kraju rejestracji pojazdu co najmniej w jednym języku europejskim powszechnie używanym (rosyjskim, niemieckim, francuskim lub angielskim), jeżeli umowy zawarte między Polską Rzecząpospolitą Ludową a krajem rejestracji pojazdu nie stanowią inaczej.
§  7.
Pojazd zaprzęgowy używany do przewozu materiałów niebezpiecznych powinien posiadać:
1)
platformę z burtami lub skrzynię ładunkową,
2)
sprawnie działający hamulec ręczny,
3)
dwa kliny do podkładania pod koła, o wymiarach odpowiadających ciężarowi pojazdu i średnicy kół,
4)
dwie elektryczne przenośne latarnie o światłach koloru żółtego samochodowego, widocznych z odległości co najmniej 150 m w warunkach zapewniających przejrzystość powietrza; źródło zasilania latarń powinno być niezależne od pojazdu, a świecenie może być przerywane o częstotliwości 60-120 okresów na minutę,
5)
szczelne przykrycie pojazdu odkrytego w razie przewozu materiałów luzem przez tereny miast i osiedli.
§  8.
1. 1
Świadectwo dopuszczenia (§ 6 ust. 1 pkt 2) wydaje terenowy organ administracji państwowej właściwy do rejestracji pojazdu na podstawie zaświadczenia badania technicznego, stwierdzającego, że pojazd odpowiada dodatkowym warunkom technicznym dopuszczenia do przewozu materiałów niebezpiecznych.
2.
W odniesieniu do pojazdu cysterny lub pojazdu z cysterną odejmowalną, oprócz zaświadczenia badania technicznego pojazdu, podstawą wydania świadectwa dopuszczenia jest poświadczenie rejonowego dozoru technicznego, stwierdzające, że cysterna pojazdu odpowiada warunkom technicznym określonym w szczegółowych przepisach; poświadczenia tego nie wymaga się dla cystern i naczyń:
1)
o nadciśnieniu nie przekraczającym 0,7 kG/cm2,
2)
o pojemności nie przekraczającej 350 cm3,
3)
drewnianych, gumowych, szklanych, ceramicznych lub betonowych,
4)
do przewozu amoniaku rozpuszczonego pod ciśnieniem w wodzie, jeżeli roztwór nie zawiera wagowo więcej niż 35% amoniaku.
3.
Świadectwo dopuszczenia jest ważne na okres jednego roku.
4.
Świadectwo dopuszczenia powinno być okazywane na żądanie organów kontroli ruchu drogowego.
5.
Świadectwo dopuszczenia powinno być zwrócone organowi, który je wydał, w razie:
1)
wycofania pojazdu z eksploatacji,
2)
zmiany właściciela pojazdu,
3)
upływu terminu ważności świadectwa,
4)
wprowadzenia zasadniczych zmian w konstrukcji pojazdu.
6.
Zwrot świadectwa powinien być dokonany w terminie 14 dni, licząc od dnia powstania okoliczności uzasadniających obowiązek zwrotu.
§  9.
Świadectwo dopuszczenia powinno zawierać:
1)
numer świadectwa,
2)
określenie rodzaju nadwozia pojazdu,
3)
numer rejestracyjny pojazdu,
4)
nazwę i adres właściciela pojazdu,
5)
stwierdzenie, że pojazd został poddany wymaganym badaniom i odpowiada warunkom dopuszczenia do przewozu materiałów niebezpiecznych,
6)
określenie nazwy i klasy materiałów, które pojazd może przewozić,
7)
datę badania pojazdu,
8)
termin ważności,
9)
podpis i pieczęć organu wydającego świadectwo.
§  10.
Przed każdym użyciem pojazdu samochodowego do przewozu materiałów niebezpiecznych powinien być zbadany jego stan techniczny. Okoliczność zbadania stanu technicznego powinna być zaznaczona w karcie drogowej pojazdu przez odciśnięcie pieczątki o treści: "pojazd może być użyty do przewozu materiałów niebezpiecznych", opatrzonej podpisem kierownika jednostki transportowej lub osoby przez niego upoważnionej.
1 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 1976 r. (Dz.U.76.22.141) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1976 r.