Rozdział 2 - Bezpieczeństwo produktów włókienniczych - Bezpieczeństwo i znakowanie produktów włókienniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.144.1616

Akt utracił moc
Wersja od: 29 sierpnia 2003 r.

Rozdział  2

Bezpieczeństwo produktów włókienniczych

§  6.
1.
Wytwarzanie produktów włókienniczych powinno zapewniać zachowanie przez produkt składu związków chemicznych i dopuszczalnego poziomu ich emisji, bezpiecznego dla konsumentów. Bezpieczeństwo produktów włókienniczych ocenia się w szczególności z uwzględnieniem warunków technicznych, takich jak:
1)
dopuszczalna zawartość amin, które w warunkach redukcyjnych nie mogą być odszczepiane z barwników azowych, określona w załączniku nr 1 do rozporządzenia,
2)
dopuszczalne zawartości wolnego lub uwalniającego się formaldehydu w produktach włókienniczych, określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia,
3)
dopuszczalna wartość emisji związków lotnych z włókienniczych elementów wyposażenia wnętrz, w tym materiałów tapicerskich, określona w załączniku nr 3 do rozporządzenia,
4)
wykaz substancji i preparatów, których stosowanie jest zabronione, określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
2.
Produkt włókienniczy nie spełnia wymagań bezpieczeństwa, jeżeli do jego wytworzenia zastosowano przynajmniej jedną substancję wymienioną w załączniku nr 4 do rozporządzenia lub przekroczony został dopuszczalny poziom stężeń substancji wymienionych w załącznikach nr 1-3 do rozporządzenia.
§  7.
1.
W celu potwierdzenia zgodności produktu włókienniczego z wymaganiami bezpieczeństwa należy stosować metody badań określone w odpowiednich Polskich Normach lub normach europejskich albo normach międzynarodowych.
2.
W przypadku braku metod, o których mowa w ust. 1, dopuszcza się stosowanie w pełni udokumentowanych i sprawdzonych w praktyce laboratoryjnej metod, dla których dokonano walidacji.
§  8.
Producent, który wprowadził do obrotu produkt włókienniczy, jest obowiązany do posiadania dokumentów potwierdzających spełnienie przez ten produkt wymagań bezpieczeństwa; dokumentami takimi mogą być w szczególności: deklaracje własne, deklaracje dostawców produktu, wyniki badań lub certyfikaty.
§  8a. 2
Odzież używana przed wprowadzeniem do obrotu powinna być poddana procesom prania oraz wolna od zanieczyszczeń drobnoustrojami chorobotwórczymi i insektami.
§  9.
1.
Organem sprawującym nadzór nad bezpieczeństwem produktów włókienniczych jest Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zwany dalej "organem nadzoru".
2.
Nadzór, o którym mowa w ust. 1, jest wykonywany przez działania określone w art. 12-19 ustawy, zwane dalej "środkami nadzoru", i na podstawie informacji uzyskiwanych w ramach krajowego systemu informowania o produktach niebezpiecznych, krajowego systemu monitorowania wypadków konsumenckich oraz od Inspekcji Handlowej.
§  10.
Na poczet kosztów związanych z badaniem produktów włókienniczych pod względem wymogów bezpieczeństwa, określonych w rozporządzeniu - będącym następstwem zastosowania wobec producenta środków nadzoru - producent wpłaca zaliczkę na konto akredytowanego laboratorium, wskazanego przez organ nadzoru, w terminie ustalonym przez tenże organ.
2 § 8a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 1 sierpnia 2003 r. (Dz.U.03.143.1389) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 sierpnia 2003 r.