Rozdział 2 - Produkcja tytoniu przemysłowego. - Bezpieczeństwo i higiena pracy w zakładach przemysłu tytoniowego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1973.11.86

Akt utracił moc
Wersja od: 14 kwietnia 1973 r.

Rozdział  2.

Produkcja tytoniu przemysłowego.

§  13.
Zabrania się ręcznego rozcinania części dolnej zawiązek liści tytoniowych po przecięciu maszynowym.
§  14.
1.
Mechanizmy ruchome oraz noże w urządzeniach do przecinania lub żyłowania łiści tytoniowych powinny być całkowicie osłonięte.
2.
Zespół noży przy przecinarkach powinien być zabezpieczony osłonami o długości nie mniejszej niż 75 cm od obwodu noża w kierunku do stanowiska pracy obsługi.
3.
Zabrania się ręcznego ostrzenia noży zainstalowanych w urządzeniach do przecinania liści tytoniowych.
§  15.
1.
Urządzenie typu proktor do wyrównywania wilgotności liści tytoniowych przed fermentacją powinno znajdować się w pomieszczeniu wydzielonym, obudowa zaś tego urządzenia (ścianki, drzwiczki, wzierniki) powinna być szczelna. Podłoga w tym pomieszczeniu powinna posiadać spadek do kratki ściekowej o nachyleniu co najmniej 10.
2.
Klapy kontrolne przy wlocie i wylocie urządzenia typu proktor powinny posiadać specjalne zaczepy do umocowania ich w górnym położeniu, uniemożliwiającym samoczynne opadnięcie.
3.
Zabrania się ręcznego rozgarniania liści tytoniowych na siatce przenośnika wewnątrz urządzenia typu proktor.
§  16.
Prowadnice do wózków podstawianych za skrzyniami pod dozownik nie powinny wystawać ponad podłogę.
§  17.
W razie konieczności oświetlenia wnętrza urządzenia typu proktor należy używać do tego celu lamp przenośnych o napięciu nie przekraczającym 24 V.
§  18.
Jeżeli zapylenie przy dozownikach przekracza ustalone normy, pracownicy zatrudnieni przy ich obsłudze powinni pracować w maseczkach przeciwpyłowych.
§  19.
Zabrania się wszelkich manipulacji przy urządzeniu do żyłowania liści tytoniu w czasie pracy urządzenia.
§  20.
Komory fermentacyjno-klimatyzacyjne powinny znajdować się w halach oddzielonych od innych pomieszczeń produkcyjnych i być wyposażone w dźwiękowe oraz świetlne urządzenia alarmowe, umożliwiające wzywanie pomocy; sygnalizacja alarmowa powinna być zainstalowana w miejscu pobytu nadzoru.
§  21.
1.
W razie konieczności wejścia pracownika do komory fermentacyjno-klimatyzacyjnej powinien on być ubezpieczany przez drugiego pracownika wyposażonego w maskę z doprowadzeniem świeżego powietrza.
2.
Stan urządzeń alarmowych oraz urządzeń doprowadzających świeże powietrze dla osoby wchodzącej do komory powinien być sprawdzony przed każdą zmianą.
3.
Pracownicy sprawdzający stan tytoniu w komorach fermentacyjnych powinni przedstawić zaświadczenie lekarskie, stwierdzające, że mogą dokonywać tych czynności bez szkody dla zdrowia. Zaświadczenie to jest ważne na okres trwania kampanii fermentacyjnej.
4.
Zabrania się prac przeładunkowych w komorach w razie braku oświetlenia wewnątrz komór.
5.
Przed rozpoczęciem wyładunku komory powinny być przewietrzone i ostudzone świeżym powietrzem do temperatury nie przekraczającej 300C.
§  22.
1.
Zabrania się przechodzenia pod płytą prasującą pras hydraulicznych.
2.
Płyta tłocząca znajdująca się w pozycji górnej oprócz zabezpieczenia blokującego powinna być dodatkowo zabezpieczona łańcuchem.
3.
Zabrania się używania pras, których tłoczniki mają ruch skokowy.
§  23.
Odsiewacz do tytoniu powinien być szczelnie obudowany.