Rozdział 3 - Zakłady jajczarskie i przetwórstwa jajczarskiego. - Bezpieczeństwo i higiena pracy w zakładach przemysłu jajczarsko-drobiarskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.20.125

Akt utracił moc
Wersja od: 22 czerwca 1968 r.

Rozdział  3.

Zakłady jajczarskie i przetwórstwa jajczarskiego.

§  45.
Kabiny do świetlenia jej powinny być zaopatrzone w instalacje powodujące wymuszony ruch powietrza o prędkości co najmniej 2 do 4 m/sek oraz powinny posiadać otwory wentylacyjne.
§  46.
Pracownicy zatrudnieni przy świetleniu jaj powinni być zmieniani co dwie godziny.
§  47.
Jaja wysortowane powinny być składowane w pomieszczeniu wydzielonym.
§  48.
Odstęp między poszczególnymi stanowiskami pracy przy przenośniku taśmowym, przy którym odbywa się wybijanie jaj, powinien być nie mniejszy niż 0,75 m.
§  49.
Naczynia do masy jajowej powinny być tak ustawione, aby ich górna krawędź znajdowała się na poziomie stołu.
§  50.
Do każdego stanowiska pracy przy wybijaniu jaj powinna być doprowadzona bieżąca ciepła woda, o temperaturze 30 - 35oC.
§  51.
Podłogę w pomieszczeniu wybijalni jaj należy odpowiednio często zmywać ciepłą wodą w celu usunięcia resztek treści jaj.
§  52.
Młynek do mielenia skorup jajowych oraz urządzenie do napełniania worków mączką powinny posiadać miejscowe odciągi pyłu.
§  53.
1.
Drzwi wieży rozpyłowych do suszenia treści jaj powinny być zblokowane z wyłącznikiem automatycznie unieruchamiającym wentylatory w chwili ich otwarcia.
2.
Wchodzenie do wnętrza wież rozpyłowych do suszenia treści jaj bez uprzedniego wyłączenia i zatrzymania wentylatorów jest zabronione.
§  54.
Para użyta do oczyszczania instalacji urządzeń sterylizacyjnych masy jajowej powinna być odprowadzona na zewnątrz pomieszczenia produkcyjnego.
§  55.
1.
Parowanie sprzętu produkcyjnego w pojemniku powinno odbywać się w pomieszczeniu na ten cel wydzielonym.
2.
Przewody doprowadzające parę do pojemnika powinny być zaopatrzone w urządzenia do samoczynnego zamknięcia dopływu pary w chwili otwierania pokrywy pojemnika.
§  56.
1.
Malowanie i znakowanie puszek lakierami powinno odbywać się w specjalnych kabinach znajdujących się w pomieszczeniu malarni, wyłącznie na ten cel przeznaczonym.
2.
Kabiny lakiernicze powinny posiadać skutecznie działające urządzenia wyciągowe.
3.
Instalacje elektryczne w pomieszczeniach malarni powinny odpowiadać wymaganiom określonym dla pomieszczeń zagrożonych wybuchem.
§  57.
Załadunek i opróżnianie sterylizatora z puszek powinno odbywać się w ten sposób, aby pracownik nie wkładał rąk do jego wnętrza.