Rozdział 2 - Zakłady drobiarskie. - Bezpieczeństwo i higiena pracy w zakładach przemysłu jajczarsko-drobiarskiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.20.125

Akt utracił moc
Wersja od: 22 czerwca 1968 r.

Rozdział  2.

Zakłady drobiarskie.

§  21.
Zdejmowanie i załadunek kontenerów drobiarskich na środki transportu powinny odbywać się mechanicznie.
§  22.
W zakładach nowo budowanych lub przebudowywanych punkty przyjęcia drobiu powinny posiadać pomieszczenia przeznaczone na ogrzanie się pracowników oraz ubikacje i umywalki z wodą bieżącą.
§  23.
1.
Stanowiska pracy przeznaczone do dezynfekcji opakowań i sprzętu manipulacyjnego powinny być zabezpieczone przed działaniem opadów atmosferycznych.
2.
Teren przylegający do basenów dezynfekcji opakowań powinien posiadać nawierzchnię utwardzoną.
§  24.
W zakładach nowo budowanych lub przebudowywanych place tuczu drobiu powinny być lokalizowane na terenie zapewniającym odprowadzanie ścieków oraz utrzymanie odpowiednich warunków higieny pracy.
§  25.
Doprowadzenie wody do kojców na placu tuczu powinno odbywać się za pośrednictwem instalacji wodociągowej, przystosowanej do połączenia węży. Odstęp pomiędzy kranami nie powinien przekraczać 20 m.
§  26.
Drogi pomiędzy kojcami na placu tuczu powinny być utwardzone.
§  27.
Miejsca, w których odbywa się przymusowy tucz gęsi, powinny znajdować się pod dachem i być zabezpieczone przed działaniem wiatru.
§  28.
W zakładach nowo budowanych lub przebudowanych na terenie tuczu drobiu powinny znajdować się pomieszczenia higieniczno-sanitarne dla zatrudnionych tam pracowników.
§  29.
Parniki i kotły warzelne w przygotowalni pasz powinny być wyposażone w mechaniczne urządzenia do łatwego i bezpiecznego ich opróżniania.
§  30.
Stanowiska zawieszania drobiu powinny być oddzielone od miejsca uboju specjalną ścianką-parawanem.
§  31.
Taśma do obróbki drobiu powinna być w hali produkcyjnej tak usytuowana, aby po obydwóch stronach taśmy przenośnika zostało zachowane i oznaczone przejście o szerokości co najmniej 1,2 m oraz odstęp pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy - nie mniejszy niż 0,75 m.
§  32.
Ręczne skubanie drobiu wodnego na stołach produkcyjnych powinno odbywać się w wydzielonym pomieszczeniu.
§  33.
1.
Urządzenia stałe do automatycznego głuszenia drobiu prądem elektrycznym powinny posiadać zabezpieczenia dielektryczne, wykluczające możliwość porażenia osób prądem elektrycznym.
2.
Korpus urządzenia stałego do głuszenia drobiu powinien być zaopatrzony w wyłącznik dopływu prądu oraz punkt świetlny sygnalizujący przepływ prądu przez urządzenie.
§  34.
1.
Noże do uboju i obróbki drobiu po zakończeniu pracy i w czasie przerw w pracy powinny być przechowywane w miejscach przeznaczonych na ten cel.
2.
Zabrania się pozostawiania noży na stołach i innych urządzeniach produkcyjnych.
3.
Zabrania się umieszczania noży w cholewach butów, w kieszeniach za paskami fartuchów lub przenoszenia ich w rękach bez futerałów.
4.
Rękojeści noży powinny posiadać takie zabezpieczenie, aby ręka nie mogła się ześliznąć na ostrze noża.
5.
Zabrania się używania noży o uszkodzonych lub nadmiernie wyrobionych ostrzach.
6.
Dzielenie drobiu na połówki i ćwiartki powinno odbywać się mechanicznie.
§  35.
Odpływy wody z urządzeń do obróbki drobiu, np. z urządzeń do skubania pierza, oczyszczania żołądków, z pojemników do schładzania drobiu itp., powinny być tak wykonane, aby woda nie rozlewała się po podłodze pomieszczeń.
§  36.
1.
Pod przenośnikiem taśmowym, na odcinku wykrwawiania drobiu powinny być ustawione rynny z zasłonami, uniemożliwiającymi rozprysk krwi.
2.
Krew z rynien powinna być bieżąco odprowadzana do zbiorników, opróżnianych po napełnieniu i po zakończeniu pracy każdej zmiany.
§  37.
Usuwanie piór skrzydłowych i ogonowych drobiu grzebiącego powinno odbywać się przy pomocy urządzeń mechanicznych; przepis ten nie dotyczy piór ozdobnych.
§  38.
Oparzelniki drobiu powinny być wyposażone w urządzenia uniemożliwiające ulatnianie się pary do pomieszczeń produkcyjnych.
§  39.
Najbliższe stanowisko skubania drobiu po oparzeniu powinno znajdować się w odległości nie mniejszej niż 2 m od oparzelnika.
§  40.
Przy ręcznej obróbce drobiu odstęp pomiędzy poszczególnymi stanowiskami pracy powinien być nie mniejszy niż 0,75 m.
§  41.
Pracownicy zatrudnieni przy ręcznym skubaniu drobiu powinni używać w czasie pracy nadgarstników.
§  42.
1.
Regeneracja masy woskowej powinna odbywać się w zbiornikach podgrzewanych przy pomocy pary.
2.
Zbiorniki powinny posiadać miejscowe odciągi pary i nieprzyjemnych zapachów.
3.
Zabrania się ręcznego przenoszenia masy woskowej w stanie płynnym.
§  43.
Stoły do obróbki drobiu powinny być tak wykonane i utrzymane, aby nie powodowały okaleczeń pracowników.
§  44.
1.
Osoby zatrudnione przy obróbce i pakowaniu drobiu schłodzonego powinny być co najmniej co 4 godziny wyznaczone do innej pracy, nie narażającej rąk na ochłodzenie, z wynagrodzeniem nie niższym od przewidzianego przy czynności podstawowej.
2.
Przepis powyższy dotyczy osób wykonujących pracę przy której rodzaj wykonywanych czynności nie pozwala na stosowanie sprzętu ochraniającego ręce przed oziębieniem.
3.
Na wszystkich stanowiskach pracy narażających pracowników na moczenie rąk, jeżeli nie ma przeciwwskazań technologicznych, powinna być używana woda ciepła.