Rozdział 6 - Magazynowanie. - Bezpieczeństwo i higiena pracy w zakładach przemysłu ziemniaczanego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1967.33.163

Akt utracił moc
Wersja od: 14 sierpnia 1967 r.

Rozdział  6.

Magazynowanie.

§  78.
1.
Stosy worków z magazynowanym produktem powinny być ustawiane w piramidy ścięte ze zbieżnością boków 0,05 m na 1 m wysokości.
2.
Stosy worków nie powinny opierać się o ściany, słupy i wiązania dachowe.
3.
Między ścianami magazynu a stosami worków należy zachować przejście nie węższe niż 0,60 m.
4.
Stosy worków układane więcej niż w 9 warstwach powinny być przekładane co trzecią warstwę serwetami, a co dziewiątą deskami.
5.
Przy rozładowywaniu stosu należy zdejmować worki kolejno warstwami od najwyższej do najniższej. Zabrania się wyciągania worków ze spodu stosu.
§  79.
Teren przeznaczony na skład beczek pełnych i pustych powinien być wyrównany i utwardzony.
§  80.
Beczki puste powinny być magazynowane w pozycji leżącej na legarach i najwyżej w pięciu warstwach; poszczególne warstwy beczek powinny być zabezpieczone przed możliwością rozsunięcia się.
§  81.
1.
Magazynowanie beczek pełnych pionowo w warstwach jest dozwolone pod warunkiem, że beczka każdej następnej warstwy będzie ustawiona na czterech beczkach warstwy spodniej, a podnoszenie beczek na stos oraz ich zdejmowanie odbywać się będzie mechanicznie.
2.
Ręczne podnoszenie beczek na stos jest wzbronione.
3.
Odległość między ścianami a stosem beczek nie powinna być mniejsza niż 1,0 m.
4.
Odległość między dwoma stosami beczek nie powinna być mniejsza niż 0,5 m.
5.
Wysokość stosu beczek nie powinna być wyższa niż trzy warstwy beczek.
6.
Beczki z klejem znajdujące się w magazynie przejściowym, do czasu przekazania do magazynu produktów gotowych, powinny być ustawione pionowo w jednej warstwie z zachowaniem między beczkami odległości potrzebnej na dojście i dobicie obręczy napełnionych beczek.
§  82.
1.
Magazyn dwutlenku siarki w zakładach posiadających bocznicę kolejową powinien posiadać co najmniej dwa zbiorniki przeznaczone do magazynowania dwutlenku siarki, z których jeden powinien być napełniony, a drugi przygotowany do konserwacji i przeglądu.
2.
Między poszczególnymi zbiornikami oraz między zbiornikami a ścianami powinna być zachowana wolna przestrzeń szerokości co najmniej 1 m.
3.
Pomieszczenie magazynu dwutlenku siarki powinno posiadać co najmniej dwoje drzwi ewakuacyjnych, usytuowanych w ścianach możliwie najdalej odległych od siebie. W drzwiach nie należy stosować zamków.
4.
Pomieszczenia magazynu dwutlenku siarki powinny posiadać wentylację awaryjną, uruchamiać z zewnątrz przed każdorazowym wejściem pracownika.
5.
Do magazynu dwutlenku siarki powinna być doprowadzona woda do płukania zbiorników i rozcieńczenia wyciekającego dwutlenku siarki w razie uszkodzenia zbiorników.
6.
Na zewnętrznej ścianie magazynu dwutlenku siarki powinna być umieszczona szafka ze sprzętem ochronnym.
§  83.
Kwasy i ługi oraz opakowania powinny być magazynowane w oddzielnych miejscach.