Rozdział 3 - Zajęcia szkolne, praktyki robotnicze i praktyki w zakładach pracy. - Bezpieczeństwo i higiena pracy w szkołach i w innych placówkach oświatowo-wychowawczych oraz w szkołach wyższych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.1.5

Akt utracił moc
Wersja od: 13 stycznia 1972 r.

Rozdział  III.

Zajęcia szkolne, praktyki robotnicze i praktyki w zakładach pracy.

§  28.
1.
W czasie wykonywania w zakładzie pracy zajęć szkolnych, praktyk szkolnych i praktyk robotniczych młodzież podlega przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującym w danym zakładzie oraz przepisom o ochronie pracy młodocianych.
2.
Zajęcia i praktyki określone w ust. 1 odbywają się pod kierunkiem instruktorów i nadzorem kierownika szkolenia praktycznego, wyznaczonych przez kierownika zakładu pracy.
3.
Przepis § 11 stosuje się odpowiednio; obowiązki określone tym przepisem spoczywają na instruktorze lub na kierowniku szkolenia praktycznego.
§  29.
W czasie zajęć i praktyk odbywanych w zakładzie pracy do obowiązku szkoły należy:
1)
dokładne przeprowadzenie przeglądu wydzielonych oddziałów i stanowisk roboczych objętych programem zajęć młodzieży oraz sprawdzenie, czy zostały zapewnione warunki bezpieczeństwa i higieny pracy,
2)
przeprowadzenie przeglądu pomieszczeń przeznaczonych do spożywania posiłków i na zakwaterowanie młodzieży,
3)
dopilnowanie wyposażenia młodzieży w odzież i obuwie robocze i ochronne, w sprzęt ochrony osobistej oraz w środki odżywiania i środki higieny osobistej według norm przewidzianych dla robotników zakładu pracy.
§  30.
1.
Kierownicy szkolenia praktycznego lub opiekunowie zajęć praktycznych z ramienia szkoły są obowiązani przed rozpoczęciem zajęć zapoznać młodzież z ogólnymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy, obowiązującymi w danym zakładzie pracy.
2.
Instruktorzy obowiązani są przed dopuszczeniem do zajęć na określonym stanowisku pracy zapoznać młodzież z dodatkowymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy wymaganymi na danym stanowisku lub wynikającymi z rodzaju i odrębności określonych zajęć.
3.
Nie wolno dopuszczać do odbywania zajęć młodzieży, z którą nie przeprowadzono instruktażu (ust. 1 i 2).