Rozdział 2 - Warsztaty, laboratoria i pracownie szkolne. - Bezpieczeństwo i higiena pracy w szkołach i w innych placówkach oświatowo-wychowawczych oraz w szkołach wyższych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.1.5

Akt utracił moc
Wersja od: 13 stycznia 1972 r.

Rozdział  II.

Warsztaty, laboratoria i pracownie szkolne.

§  15.
W zależności od kierunku szkolenia w warsztatach, laboratoriach i pracowniach szkolnych stosuje się branżowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisy niniejszego rozdziału.
§  16.
1.
Zabrania się przeprowadzania ćwiczeń i zajęć praktycznych (technicznych) bez nadzoru pracownika szkoły.
2.
W razie konieczności opuszczenia przez pracownika pomieszczenia, w którym znajdują się urządzenia mogące zagrozić bezpieczeństwu młodzieży, powinien on przerwać zajęcia i zabezpieczyć urządzenia przed samowolnym ich użyciem bądź polecić młodzieży opuszczenie danego pomieszczenia.
§  17.
1.
Maszyny i inne urządzenia techniczne powinny być wyposażone w skuteczne zabezpieczenia chroniące przed urazami, działaniem substancji szkodliwych dla zdrowia, porażeniem prądem elektrycznym, szkodliwymi wstrząsami, nadmiernym hałasem, działaniem wibracji lub promieniowaniem oraz powinny być utrzymywane w stanie zapewniającym pełne bezpieczeństwo pracy.
2.
W pomieszczeniach szkolnych, w których odbywają się zajęcia praktyczne z młodzieżą, nie mogą znajdować się maszyny, urządzenia i narzędzia nie nadające się do użytku.
3.
Maszyny, urządzenia i narzędzia chwilowo niesprawne, uszkodzone lub pozostające w naprawie powinny być wyraźnie oznaczone i zabezpieczone w sposób uniemożliwiający ich uruchamianie.
4.
Zabrania się dokonywania napraw maszyn i urządzeń w czasie ich ruchu.
§  18.
Stanowiska pracy powinny być dostosowane do psychofizycznych, a zwłaszcza antropometrycznych warunków uczniów. Ponadto w warsztatach szkół dla młodzieży upośledzonej na zdrowiu (głusi, niewidomi, z uszkodzeniami narządów ruchu itp.) stanowiska pracy powinny być dostosowane do wymagań uwzględniających inwalidztwo.
§  19.
Przy każdej maszynie i urządzeniu technicznym lub w ich pobliżu powinna być umieszczona w widocznym miejscu instrukcja określająca zasady obsługi. Instrukcja powinna wskazywać również osobę odpowiedzialną za stan techniczny maszyny lub urządzenia.
§  20.
W warsztacie, laboratorium i pracowni, w których odbywają się zajęcia, powinien być wywieszony na widocznym i łatwo dostępnym miejscu regulamin porządkowy określający również branżowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  21.
1.
Zabrania się dopuszczania młodzieży i pracowników do zajęć przy maszynach i innych urządzeniach technicznych, a także do zajęć w laboratoriach bez uprzedniego zaznajomienia ich z zasadami i metodami pracy zapewniającymi bezpieczeństwo i higienę przy wykonywaniu czynności na stanowisku roboczym.
2.
Przeprowadzenie szkolenia w zakresie obsługi maszyn i urządzeń należy odnotować w dzienniku zajęć lekcyjnych lub w zeszycie zajęć praktycznych.
§  22.
1.
Prowadzący zajęcia przy maszynach i urządzeniach technicznych obowiązany jest sprawdzić przed rozpoczęciem zajęć, czy maszyny, urządzenia i instalacje elektryczne oraz inne narzędzia pracy znajdują się w należytej sprawności technicznej i odpowiadają warunkom bezpieczeństwa i higieny pracy.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do zajęć laboratoryjnych.
§  23.
1.
Praca przy maszynach, urządzeniach technicznych i laboratoryjnych oraz czynności, przy których istnieje styczność z materiałami parzącymi, żrącymi, łatwo palnymi lub innymi szkodliwymi dla zdrowia, powinna być wykonywana przy użyciu właściwej odzieży ochronnej i sprzętu ochrony osobistej. Zbiorniki z cieczami żrącymi powinny być napełniane i opróżniane w sposób zabezpieczający przed opryskaniem.
2.
Czynności, o których mowa w ust. 1, można powierzać młodzieży tylko wówczas, gdy wymaga tego program nauczania. Czynności te powinny być wykonywane pod bezpośrednią kontrolą pracownika prowadzącego zajęcia.
3.
Podczas wykonywania doświadczeń oraz prac z substancjami szkodliwymi dla zdrowia należy zapewnić skuteczną wentylację miejscową i ogólną.
§  24.
Odprowadzanie pyłów, ścieków, gazów i par trujących z pomieszczeń powinno odbywać się zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
§  25.
1.
Środki chemiczne powinny być umieszczone w odpowiednich naczyniach, opatrzonych napisami zawierającymi ich nazwę oraz stwierdzającymi niebezpieczeństwo lub szkodliwość dla zdrowia.
2.
Materiały wybuchowe oraz środki żrące, trujące i inne zagrażające zdrowiu lub życiu powinny być przechowywane pod zamknięciem w specjalnie przystosowanych do tego celu miejscach.
3.
Materiały pędne, smary, natłuszczone szmaty, pakuły, płyny łatwopalne lub wybuchowe należy przechowywać w zamkniętych naczyniach, w miejscach zabezpieczonych przed pożarem i odpowiednio oznaczonych. Palenie tytoniu lub używanie ognia jest w tych miejscach zabronione.
§  26.
1.
Zajęcia przeprowadzane przy użyciu materiałów i środków, o których mowa w § 25 ust. 2 (reakcje silnie egzotermiczne, połączone z gwałtownym wydzielaniem się gazów i grożące eksplozją, wysokie napięcia elektryczne), powinny być demonstrowane w bezpiecznej odległości przy użyciu ekranów lub innych zabezpieczeń.
2.
Sprzęt i aparatura powinny być przed ćwiczeniami dokładnie sprawdzone pod względem bezpiecznego i sprawnego ich działania. Przy sprawdzeniu tym nie może być obecna młodzież.
§  27.
1.
Ćwiczenia należy organizować w sposób uniemożliwiający nadmierne gromadzenie się osób przy jednym stanowisku roboczym. Ruchy wykonywane przez jedną osobę nie mogą zagrażać bezpieczeństwu drugich osób.
2.
Na zajęciach praktycznych należy przestrzegać liczebności grupy ćwiczących określonej odrębnymi przepisami dotyczącymi organizacji zajęć w szkołach.