Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Bezpieczeństwo i higiena pracy w szkołach i w innych placówkach oświatowo-wychowawczych oraz w szkołach wyższych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.1.5

Akt utracił moc
Wersja od: 13 stycznia 1972 r.

Rozdział  I.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Przepisy rozporządzenia dotyczą bezpieczeństwa i higieny pracy i nauki:
1)
w szkołach i w innych placówkach oświatowo-wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych działających na podstawie ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160),
2)
w szkołach wyższych działających na podstawie ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 31),
3)
w wyższych szkołach artystycznych działających na podstawie ustawy z dnia 29 marca 1962 r. o wyższych szkołach artystycznych (Dz. U. z 1969 r. Nr 6, poz. 48).
2.
Przepisy rozporządzenia stosuje się również do internatów, burs, domów studenta, stołówek oraz do gospodarstw pomocniczych i innych jednostek organizacyjnych związanych bezpośrednio ze szkołami lub placówkami, o których mowa w ust. 1.
3.
Przepisy rozporządzenia stosuje się również do zajęć organizowanych przez szkołę poza jej terenem.
4.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa:

- o szkole - należy przez to rozumieć jednostki organizacyjne, wymienione w ust. 1 i 2,

- o nauczycielu - należy przez to rozumieć również pracownika naukowo-dydaktycznego szkoły wyższej oraz wychowawcę w placówce oświatowo-wychowawczej lub opiekuńczo-wychowawczej,

- o kierowniku szkoły - należy przez to rozumieć również dyrektora szkoły średniej i rektora szkoły wyższej oraz kierownika placówki oświatowo-wychowawczej lub opiekuńczo-wychowawczej.

§  2.
1.
Szkoła obowiązana jest zapewnić pracownikom i młodzieży bezpieczne i higieniczne warunki pracy i nauki w czasie ich pobytu w szkole, jak również podczas zajęć obowiązkowych i nieobowiązkowych, organizowanych przez szkołę poza jej terenem.
2.
Jeżeli zajęcia odbywają się poza terenem szkoły i obejmują młodzież z kilku szkół, obowiązek, o którym mowa w ust. 1, ciąży na organie administracji szkolnej prezydium rady narodowej sprawującym bezpośredni nadzór nad szkołami bądź na szkole wyznaczonej przez ten organ.
§  3.
1.
Budynki szkoły oraz przynależne do nich tereny i urządzenia powinny odpowiadać ogólnym warunkom bezpieczeństwa i higieny pracy oraz posiadać urządzenia przeciwpożarowe - zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym zakresie.
2.
Teren szkolny powinien być ogrodzony i dostatecznie oświetlony, dziedziniec powinien mieć równą nawierzchnię i ścieki do odprowadzania wody deszczowej oraz posiadać wolny wjazd dla pojazdów. Otwory kanalizacyjne, studzienki i inne zagłębienia powinny być odpowiednio zabezpieczone. Szlaki komunikacyjne wychodzące poza teren szkolny powinny posiadać zabezpieczenia uniemożliwiające wyjście bezpośrednio na jezdnię i w miarę możności powinny wychodzić na ulicę o najmniejszym natężeniu ruchu.
3.
Na terenie szkolnym powinno być wydzielone miejsce do ustawienia pojemników na śmieci lub śmietnik odpowiadający warunkom higieniczno-sanitarnym.
4.
W razie opadów śnieżnych przejścia w obrębie terenu szkolnego powinny być oczyszczone ze śniegu i lodu oraz posypane piaskiem.
5.
Urządzenia sanitarne w pomieszczeniach lub wolno stojące powinny znajdować się w stanie pełnej sprawności technicznej i powinny być utrzymane w stałej czystości, w miarę możności z doprowadzeniem bieżącej wody.
§  4.
1.
Pomieszczenia szkolne powinny posiadać zgodne z obowiązującymi normami właściwe oświetlenie, wentylację i ogrzewanie.
2.
Ławki, stoły, krzesła i inny sprzęt szkolny powinny być dostosowane do wzrostu młodzieży i rodzaju pracy.
§  5.
Kuchnia i jadalnie powinny być utrzymane we wzorowej czystości.
§  6.
W braku sieci wodociągowej szkoła powinna posiadać inne należycie zabezpieczone źródło zaopatrzenia w wodę zdatną do picia, badaną okresowo zgodnie z przepisami o zaopatrywaniu ludności w wodę.
§  7.
1.
Pomieszczenia, w których odbywają się zajęcia szkolne, powinny być wietrzone w czasie każdej przerwy, w razie potrzeby także w czasie zajęć.
2.
Nauczyciel może zarządzić w czasie trwania zajęć krótkotrwałą gimnastykę rekreacyjną, szczególnie w okresach występującego zmęczenia uczniów.
§  8.
1.
Jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne, młodzież powinna przebywać w czasie przerw między lekcjami i innymi zajęciami na wolnym powietrzu pod nadzorem dyżurnych nauczycieli.
2.
Dla młodzieży przebywającej w czasie przerw w budynku szkolnym nadzór dyżurnych nauczycieli powinien być zapewniony na każdej kondygnacji budynku.
3.
Liczbę dyżurnych nauczycieli wyznacza kierownik szkoły w zależności od warunków lokalowych szkoły i liczby uczniów.
4.
Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się w policealnych studiach zawodowych i w szkołach wyższych.
§  9.
1.
Miejsca pracy oraz pomieszczenia, do których wzbroniony jest dostęp osobom nie zatrudnionym lub młodzieży, powinny być odpowiednio zabezpieczone przed swobodnym dostępem osób nieuprawnionych.
2.
Przejścia i klatki schodowe powinny posiadać poręcze odpowiednio zabezpieczone przed zsuwaniem się po nich młodzieży. Biegi schodów oraz spoczniki powinny być zaopatrzone w poręcze i balustrady - zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Na szlakach komunikacyjnych nie wolno przechowywać sprzętu ograniczającego ich przelotowość i powierzchnię użytkową. Otwarta przestrzeń pomiędzy biegami schodów powinna być zabezpieczona siatką lub w inny skuteczny sposób.
3.
Stopnie schodów powinny być równe, szorstkie i w miarę potrzeby zaopatrzone w krawężniki zapobiegające pośliźnięciu.
§  10.
1.
Zajęcia szkolne powinny być czasowo zawieszone, gdy:
1)
w izbach lekcyjnych nie można zapewnić temperatury +15°C albo
2)
temperatura zewnętrzna w danym rejonie wynosi o godz. 21.00 przez dwa kolejne dni poprzedzające zawieszenie zajęć -15°C lub jest niższa.
2.
Przepisu ust. 1 pkt 2 nie stosuje się w liceach (technikach), policealnych studiach zawodowych i w szkołach wyższych.
§  11.
Jeżeli ze względu na miejsce prowadzonych zajęć lub stan urządzeń technicznych albo z innych przyczyn może powstać zagrożenie bezpieczeństwa młodzieży, nauczyciel powinien nie dopuścić do zajęć lub zajęcia przerwać. W takim wypadku nauczyciel powinien niezwłocznie zawiadomić o tym bezpośredniego przełożonego, podając motywy swej decyzji.
§  12.
1.
W budynku głównym szkoły powinna się znajdować apteczka wyposażona w środki niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy, a także instrukcja o zasadach udzielania pierwszej pomocy.
2.
Pracownicy szkoły, prowadzący zajęcia w warsztatach, laboratoriach i pracowniach fizycznych lub chemicznych, powinni być przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
3.
Przepis ust. 1 stosuje się również do warsztatów szkolnych, laboratoriów, pracowni, internatów, burs, domów studenta oraz kuchni.
§  13.
1.
W rolniczych i leśnych gospodarstwach pomocniczych przy szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych oraz przy obsłudze zwierząt należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujących odpowiednio w państwowych gospodarstwach rolnych lub w przedsiębiorstwach podporządkowanych Ministrowi Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego.
2.
W gabinetach lekarskich i stomatologicznych stosuje się przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązujące w zakładach społecznych służby zdrowia.
§  14.
Zasady bezpieczeństwa młodzieży podczas szkolenia wojskowego i przysposobienia obronnego określają odrębne przepisy.