Rozdział 2 - Podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w stoczniach. - Bezpieczeństwo i higiena pracy w stoczniach morskich przy budowie i remoncie jednostek pływających.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1980.5.13

Akt utracił moc
Wersja od: 18 lutego 1980 r.

Rozdział  2

Podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w stoczniach.

§  8.
1.
Jednostki pływające oraz obiekty stałe znajdujące się na terenie stoczni powinny mieć zapewnioną dostępną łączność z pogotowiem ratunkowym, strażą pożarną, służbą bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dyspozytorem stoczni.
2.
Dyrektorzy stoczni ustalą wykazy komórek organizacyjnych, w których powinny znajdować się plany rozmieszczenia jednostek pływających i obiektów stałych na terenie stoczni.
§  9.
Przed przystąpieniem do budowy lub remontu jednostki pływającej należy opracować dokumentację rozmieszczenia sprzętu przeciwpożarowego, dróg ewakuacyjnych i sygnalizacji oraz tymczasowych instalacji energetycznych, wody, gazów technicznych, wentylacji i ogrzewania jednostki.
§  10.
1.
Prace niebezpieczne i uciążliwe dla otoczenia powinny być w miarę możliwości wykonywane na zmianach o najmniejszym zatrudnieniu.
2.
Rejon wykonywania prac niebezpiecznych należy oznakować odpowiednio do rodzaju zagrożenia.
§  11.
Przed przystąpieniem do prac niebezpiecznych mistrz obowiązany jest uzgodnić z kierującym budową lub remontem czas, termin i sposób wykonania tych prac oraz zapewnić nadzór nad ich realizacją.
§  12.
Po zakończeniu zmiany roboczej mistrz jest obowiązany sprawdzić, czy wszyscy pracownicy opuścili stanowiska pracy.
§  13.
1.
Ilość materiałów składowanych na jednostce pływającej, przeznaczonych do jej budowy lub remontu, powinna być ograniczona do niezbędnego minimum; ilość i miejsce składowania tych materiałów ustala kierujący budową lub remontem.
2.
Odpady materiałowe i inne zbędne przedmioty powinny być usuwane z jednostki pływającej bezpośrednio po zakończeniu pracy, a najpóźniej po zakończeniu zmiany roboczej.
§  14.
1.
Środki i przedmioty pracy na jednostkach pływających powinny być przechowywane w sposób uniemożliwiający ich niekontrolowane przemieszczanie.
2.
Zabronione jest pozostawianie materiałów, odpadów, narzędzi i oprzyrządowania na rusztowaniach, w pobliżu otworów i luków nie zabezpieczonych zrębnicami lub na krawędziach pokładów, a także w miejscach, w których mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników.
§  15.
1.
Przed wydaniem pracownikowi urządzeń mechanicznych, oprzyrządowania i narzędzi zasilanych energią elektryczną należy każdorazowo sprawdzić ich sprawność oraz stan zabezpieczenia przeciwpożarowego.
2.
Urządzenia, oprzyrządowanie i narzędzia, o których mowa w ust. 1, powinny być poddawane okresowej kontroli stanu technicznego.
3.
Napraw narzędzi mogą dokonywać wyłącznie pracownicy do tego uprawnieni.
§  16.
Nie wolno dokonywać napraw mechanizmów i urządzeń znajdujących się w ruchu, będących pod ciśnieniem lub napięciem prądu elektrycznego.
§  17.
Przed zamknięciem włazów lub napełnieniem zbiorników należy upewnić się, czy w zbiornikach nie ma ludzi.
§  18.
W pobliżu wejść na jednostkę pływającą oraz w zasięgu urządzeń dźwignicowych powinny znajdować się nosze przystosowane do transportu pionowego osób chorych.
§  19.
1.
W pomieszczeniach jednostek pływających powinna być zapewniona wentylacja i ogrzewanie.
2.
W pomieszczeniach, w których nie można zapewnić skutecznej wentylacji, należy zaopatrzyć pracowników w niezbędny sprzęt ochrony osobistej.
§  20.
1.
Oświetlenie powinno zapewnić dostateczną widoczność stanowisk pracy, przejść, progów, stopni, uskoków, zagłębień, otworów i innych przeszkód oraz miejsc niebezpiecznych.
2.
Rodzaj oświetlenia oraz sposób rozmieszczenia punktów świetlnych powinny zapewniać ochronę pracowników przed oślepieniem.