Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Bezpieczeństwo i higiena pracy w stoczniach morskich przy budowie i remoncie jednostek pływających.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1980.5.13

Akt utracił moc
Wersja od: 18 lutego 1980 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
Rozporządzenie ustala wymagania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w morskich stoczniach produkcyjnych i remontowych przy budowie i remontach jednostek pływających.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
jednostka pływająca - statek, prom, barkę lub inny obiekt pływający, budowany lub remontowany w stoczni,
2)
nadzór - czynności podejmowane bezpośrednio w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownika wykonującego pracę w warunkach zagrożenia oraz w celu niezwłocznego udzielenia niezbędnej pomocy,
3)
remont jednostki pływającej - prace konserwacyjne, naprawcze i modernizacyjne po awarii, w okresie gwarancyjnym, między rejsami oraz w celu uzyskania klasy rocznej i czteroletniej,
4)
prace niebezpieczne - prace w miejscach, w których istnieje niebezpieczeństwo wybuchu, uduszenia, poparzenia, zatrucia, zapylenia, porażenia prądem elektrycznym, napromieniowania substancjami radioaktywnymi, utonięcia, upadku z dużej wysokości, a w szczególności: prace wewnątrz zbiorników, kanałów, studni, aparatów; prace w stacjach transformatorowych, przy aparatach rentgenowskich i urządzeniach laserowych; prace pod wodą, na masztach, na zewnątrz burt; prace spawalnicze w pobliżu substancji łatwo palnych i wybuchowych; prace przy użyciu substancji żrących lub toksycznych; prace na wysokości, na rusztowaniach oraz prace transportowe i przeładunkowe, zwłaszcza wymagające ręcznego przenoszenia ciężarów.
§  3.
W stoczni należy zapewnić pracownikom ochronę przed ujemnym oddziaływaniem środowiska pracy oraz procesów produkcyjnych. W szczególności należy:
1)
zapewnić sprawne technicznie i bezpieczne środki pracy,
2)
zaopatrywać pracowników w odzież, obuwie robocze i ochronne oraz sprzęt ochrony osobistej odpowiednio do obowiązujących norm,
3)
zapewnić środki konieczne do udzielenia pierwszej pomocy w razie wypadku przy pracy,
4)
zapewnić odpowiednie warunki higieniczno-sanitarne w miejscu pracy,
5)
stosować środki konieczne do regeneracji sił pracowników zatrudnionych w trudnych warunkach atmosferycznych lub przy pracach wymagających szczególnego wysiłku fizycznego.
§  4.
Przy budowie i remoncie jednostek pływających może być zatrudniony wyłącznie pracownik, który:
1)
odpowiada wymaganiom określonym w taryfikatorze kwalifikacyjnym dla danego stanowiska pracy,
2)
został przeszkolony w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy na danym stanowisku pracy,
3)
uzyskał orzeczenie lekarskie o dopuszczeniu do określonej pracy.
§  5.
W czasie każdej zmiany roboczej na jednostce pływającej powinien znajdować się pracownik przeszkolony w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz odpowiednio zaopatrzona apteczka.
§  6.
Jeżeli instrukcje obsługi maszyn, urządzeń i narzędzi, wydane przez producentów, określają szczegółowe wymagania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, postanowienia tych instrukcji stosuje się dodatkowo.
§  7.
1.
Każdy pracownik jest obowiązany zaalarmować przełożonego o grożącym niebezpieczeństwie.
2.
W razie stwierdzenia bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia należy wstrzymać prace i podjąć niezbędne kroki w celu usunięcia zagrożenia.