Rozdział 6 - Chemiczne procesy aparaturowe. - Bezpieczeństwo i higiena pracy w przemyśle papierniczym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.20.91

Akt utracił moc
Wersja od: 14 kwietnia 1983 r.

Rozdział  6

Chemiczne procesy aparaturowe.

§  28.
1.
Stan techniczny kotła sodowego powinien być systematycznie badany przez osoby sprawujące kierownictwo i dozór nad eksploatacją kotła, niezależnie od badań wynikających z przepisów o dozorze technicznym.
2.
Urządzenie odprowadzające stop sodowy powinno mieć zabezpieczenie chroniące pracowników przed poparzeniem odpryskami stopu.
§  29.
1.
W zakładach wykorzystujących do produkcji chlor i jego związki oraz dwutlenek siarki powinno być zorganizowane na wszystkich zmianach pogotowie gazowe.
2.
W zakładach, o których mowa w ust. 1, powinny być programy i instrukcje akcji ratowniczej, wywieszone w miejscach widocznych i utrzymywane w stanie czytelnym. Instrukcje te w zakresie pracy wykonywanej w styczności z chloranem sodu powinny zawierać szczególne wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy, z uwzględnieniem czynników przeciwwybuchowych i przeciwpożarowych.
3.
W zakładach, w których znajdują się instalacje zawierające substancje szkodliwe, jak: chlor, dwutlenek chloru i dwutlenek siarki, powinien znajdować się w oznaczonym i łatwo dostępnym miejscu sprzęt ochrony osobistej, jak: ubrania awaryjne, aparaty powietrzne oraz sprzęt, narzędzia i materiały niezbędne do usuwania awarii.
4.
Pracownicy zatrudnieni w oddziałach, o których mowa w ust. 3, powinni być okresowo kontrolowani w zakresie umiejętności używania sprzętu ochronnego, umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz likwidacji awarii gazowych. W zagrożonych pomieszczeniach powinno być systematycznie badane stężenie chloru, dwutlenku chloru, dwutlenku siarki i innych szkodliwych substancji.
§  30.
Pracownicy zatrudnieni w styczności z chloranem sodu powinni:
1)
korzystać z wydzielonych pomieszczeń i urządzeń higienicznosanitarnych,
2)
po pracy myć się starannie pod natryskiem oraz zmieniać odzież i bieliznę,

a zakład pracy powinien zapewnić odpowiednie w tym zakresie warunki.

§  31.
1.
Zbiorniki ługów i kwasów powinny być zamknięte lub przynajmniej przykryte.
2.
Kondensaty z wyparek powinny być odprowadzane w sposób uniemożliwiający przedostawanie się szkodliwych substancji lotnych do pomieszczeń.
§  32.
1.
Transport, dozowanie i inne operacje wapnem powinny odbywać się w sposób zapobiegający pyleniu.
2.
Odprowadzanie z gaśników niegaszących się części wapna powinno być zmechanizowane.