Rozdział 4 - Mechaniczna obróbka surowców włóknistych. - Bezpieczeństwo i higiena pracy w przemyśle papierniczym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.20.91

Akt utracił moc
Wersja od: 14 kwietnia 1983 r.

Rozdział  4

Mechaniczna obróbka surowców włóknistych.

§  14.
Stanowiska ręcznego korowania (dokorowywania) papierówki powinny być wyposażone w osłony chroniące pracowników przed wpływami atmosferycznymi.
§  15.
1.
Urządzenia korujące powinny być wyposażone w osłony chroniące pracowników przed odpryskami kory i drewna.
2.
Odbiór i transport kory z urządzeń korujących powinien być zmechanizowany.
§  16.
1.
Noże rębakowe przed ich założeniem powinny być dokładnie sprawdzone pod względem ich przydatności.
2.
Górna krawędź rynny zsuwowej rębaka powinna znajdować się na wysokości co najmniej 1,25 m od podłogi (podestu).
§  17.
Zasobniki rębaków powinny mieć budowę wykluczającą tworzenie się w nich zatorów i zwisów.
§  18.
Zabrania się:
1)
korowania papierówki poza miejscami do tego celu wyznaczonymi,
2)
wchodzenia do zasobników zrębków w czasie ich ładowania lub opróżniania,
3)
manipulowania papierówką w komorze prasowej ścieraka,
4)
ręcznego manipulowania drewnem na przenośnikach przy urządzeniach korujących i rębakach w czasie ich ruchu, używania noży uszkodzonych, np. pękniętych lub wyszczerbionych,
5)
ręcznego odkleszczania papierówki w czasie ruchu rębaka.
§  19.
1.
Pyły gromadzące się w pomieszczeniach produkcyjnych powinny być systematycznie usuwane, w sposób wykluczający zagrożenia wybuchowe i pożarowe.
2.
Pomieszczenia do suchego przerobu szmat powinny mieć wentylację mechaniczną, zapewniającą odpowiednią wymianę powietrza, z wyłączeniem jego recyrkulacji.
3.
Urządzenia do odkurzania i szarpania szmat oraz ręcznego ich sortowania powinny być wyposażone w miejscowe wyciągi pyłu.
§  20.
1.
Prace wymagające wchodzenia do rozwłókniaczy, gniotowników, kadzi, warników, dyfuzorów itp. urządzeń zalicza się do prac szczególnie niebezpiecznych, przy których należy zachować wzmożoną ostrożność i wymagane środki bezpieczeństwa.
2.
Prace, o których mowa w ust. 1, powinny być wykonywane przy uruchomionych urządzeniach, zabezpieczonych przed przypadkowym uruchomieniem, zgodnie z obowiązującą w tym zakresie instrukcją.
§  21.
1.
Pomosty przy maszynach papierniczych, odwadniarkach celulozy i maszynach do produkcji tektury powinny być po obu stronach zabezpieczone poręczami i krawężnikami. Miejsca szczególnie niebezpieczne, znajdujące się pomiędzy poręczami a krawężnikami, powinny być dodatkowo zabezpieczone siatką lub prętami pionowymi o rozstawieniu nie większym niż 0,2 m. Przy pomostach poprzecznych dopuszcza się zabezpieczenie poręczami tylko z jednej strony.
2.
Walce maszyn celulozowych, papierniczych i przetwórczych powinny mieć zabezpieczenie chroniące pracownika przed wciągnięciem.
§  22.
1.
Ręczne zaprowadzanie wstęgi papieru w maszynie papierniczej jest dopuszczalne tylko przy jej szybkości do 90 m/min. W razie ręcznego zaprowadzania wstęgi, odległość wałków prowadzących suszniki od cylindrów suszących w miejscach wejścia powinna wynosić co najmniej 0,12 m.
2.
W miejscach przewidzianych na przejścia dla obsługi pomiędzy podłogą a najniżej położonym elementem części suszącej w maszynach papierniczych odległość powinna wynosić co najmniej 2 m.
§  23.
1.
Przecinanie zwojów (rolek) papieru, ścieru lub masy celulozowej powinno być zmechanizowane.
2.
Usuwanie obcinków bocznych przy nowych urządzeniach powinno odbywać się samoczynnie.