Rozdział 5 - Maszyny papiernicze. - Bezpieczeństwo i higiena pracy w przemyśle papierniczym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.26.179

Akt utracił moc
Wersja od: 25 lipca 1968 r.

Rozdział  5.

Maszyny papiernicze.

§  57.
W zakładach nowo budowanych i przebudowywanych strop w pomieszczeniach maszyn papierniczych nie może znajdować się niżej niż 2,5 m ponad najwyższym cylindrem suszącym.
§  58.
1.
Ściany pomieszczeń maszyn papierniczych powinny być pokryte do wysokości 2 m materiałami odpornymi na działanie wilgoci, nienasiąkliwymi i łatwo zmywalnymi.
2.
Ściany na pozostałej powierzchni oraz stropy powinny być pokryte materiałem nie ulegającym zniszczeniu pod wpływem wilgoci.
§  59.
W nowo budowanych i przebudowywanych zakładach maszyny papiernicze powinny być w części suszącej nakryte okapami wyciągowymi, wykonanymi z materiału niepalnego.
§  60.
1.
W czasie ruchu maszyny zabronione jest dokonywanie jakichkolwiek napraw sita.
2.
Naciąganie filców lub ich prostowanie oraz zrywanie nalepionych odpadów papieru z wałów pras oraz z wałków ciągnących suszniki może odbywać się w czasie ruchu maszyny jedynie za pomocą urządzeń do tego celu przystosowanych.
§  61.
Wszystkie nowo instalowane maszyny papiernicze powinny posiadać nowoczesny bezpieczny napęd bez otwartych pędni pasowych oraz urządzenia do mechanicznego lub pneumatycznego zaprowadzenia wstęgi papieru na całej długości części suszącej, nie wyłączając nawijaków. Przepis ten dotyczy również maszyn przebudowywanych, o ile szybkość wstęgi papieru po przebudowie przekroczy 150 m/min. Mechaniczne lub pneumatyczne zaprowadzenie wstęgi nie obowiązuje przy produkcji kartonu i tektury.
§  62.
Odległość wałków ciągnących suszniki od cylindrów suszących powinna wynosić co najmniej 120 mm.
§  63.
Walce pras i gładzików należy zabezpieczyć przed możliwością wciągnięcia między nie ręki pracownika; w razie zabezpieczenia kątownikami odległość kątownika od walca nie może przekraczać 8 mm.
§  64.
Maszyna papiernicza powinna być zaopatrzona w dźwiękowe urządzenia sygnalizacyjne.
§  65.
1.
Pomosty przed prasami i wzdłuż urządzeń napędowych maszyn papierniczych oraz od strony obsługi, znajdujące się na górnych partiach cylindrów suszących, powinny posiadać poręcze po obu stronach pomostu i krawężniki. W miejscach niebezpiecznych, w których wykonuje się pewne czynności w czasie ruchu, przestrzeń między poręczą a krawężnikiem należy wypełnić prętami pionowymi o rozstawieniu nie większym niż 200 mm lub siatką.
2.
Pomosty przed prasami maszyn papierniczych powinny być okrawężone i obarierowane w sposób określony w ust. 1.
§  66.
Niebezpieczne dla obsługi miejsca maszyny papierniczej powinny być smarowane za pomocą specjalnych oliwiarek o wydłużonej szyjce umożliwiającej bezpieczne smarowanie.
§  67.
Maszyna papiernicza powinna posiadać 3 samodzielne wyłączniki, a mianowicie: przy sicie, w części środkowej maszyny przy pierwszej grupie suszącej i w końcowej części maszyny.
§  68.
Na cylindrach suszących i prasach powinny znajdować się skrobaki.
§  69.
Pod nowo instalowanymi maszynami papierniczymi odległość między podłogą podpiwniczenia a dolną krawędzią najniżej położonej części suszącej maszyny powinna wynosić w miejscach przewidzianych na dojście i przejście obsługi co najmniej 2 m.
§  70.
Na przewijaczkach powinny być zainstalowane osłony włączające się automatycznie w momencie uruchomienia maszyny.