Rozdział 3 - Składowanie surowców pomocniczych i półproduktów. - Bezpieczeństwo i higiena pracy w przemyśle papierniczym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.26.179

Akt utracił moc
Wersja od: 25 lipca 1968 r.

Rozdział  3.

Składowanie surowców pomocniczych i półproduktów.

§  21.
Wapno chlorowane może być przechowywane wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych, specjalnie do tego celu przeznaczonych, chłodnych, suchych, należycie przewietrzanych.
§  22.
Beczki do wapna chlorowanego powinny być szczelne i utrzymywane w należytym stanie.
§  23.
Beczki opróżnione z wapna chlorowanego należy przechowywać w miejscach specjalnie na ten cel przeznaczonych, w sposób nie narażający robotników pracujących w pobliżu na wyziewy chloru z resztek wapna chlorowanego pozostałego w beczkach.
§  24.
Żywicę należy przechowywać w pomieszczeniach oddzielonych od innych pomieszczeń ścianami i stropami o odporności ogniowej co najmniej klasy C z zastosowaniem odpowiednich urządzeń gaśniczych.
§  25.
Transport żywicy powinien być zmechanizowany, a mielenie jej powinno odbywać się w aparatach szczelnie zamkniętych.
§  26.
W nowo budowanych i przebudowywanych zakładach mokry ścier oraz mokrą celulozę w rolkach należy przechowywać w magazynach ogrzewanych specjalnie do tego celu wyznaczonych. Podłogi w tych magazynach powinny być wykonane z materiału nienasiąkliwego i posiadać nachylenia w kierunku kanałów ściekowych.
§  27.
Ścier w paczkach nie może być składowany ręcznie powyżej 1,5 m, a mechanicznie ponad 3,0 m.
§  28.
Przecinanie rolek celulozy siekierami jest zabronione.
§  29.
Czynności związane z przygotowaniem roztworów wodorotlenku sodu, a w szczególności: wyładowywanie bębnów ze stałym wodorotlenkiem sodu, transport i otwieranie bębnów, wysypywanie sody żrącej do zbiorników z wodą i mieszanie roztworów powinny być zmechanizowane.
§  30.
1.
Otwarte urządzenia do rozpuszczania wodorotlenku sodu, umieszczone poniżej poziomu podłogi, należy zaopatrzyć w obrzeżenia o wysokości co najmniej 1,1 m ponad poziom podłogi.
2.
Zbiorniki, o których mowa w ust. 1, powinny być należycie oświetlone, a ponadto należy nad nimi umieścić okapy wyciągowe.
§  31.
Transport wewnątrzzakładowy roztworów wodorotlenku sodu powinien odbywać się w szczelnych przewodach rurowych.
§  32.
Czynności z wodorotlenkiem sodu stałym lub jego roztworami powinny być wykonywane z należytą ostrożnością. Robotnicy zatrudnieni przy tych czynnościach powinni pracować w szczelnych okularach, w ochronnym obuwiu i odzieży oraz w ługoodpornych rękawicach.
§  33.
Nie wolno dopuszczać do gromadzenia się na podłodze odprysków stałego wodorotlenku sodu lub jego roztworu, które należy niezwłocznie usuwać przez spłukanie wodą.
§  34.
1.
W pobliżu stanowisk roboczych, na których wykonywane są prace z wodorotlenkiem sodu stałym lub jego roztworami, powinna być wywieszona czytelna instrukcja o udzielaniu pierwszej pomocy w razie poparzenia ługiem.
2.
W pobliżu stanowisk określonych w ust. 1 powinny znajdować się odpowiednie środki pierwszej pomocy, a przede wszystkim zawory czerpalne bieżącej czystej wody.