Rozdział 10 - Magazyny. - Bezpieczeństwo i higiena pracy w portach morskich i śródlądowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1967.39.200

Akt utracił moc
Wersja od: 29 lutego 1972 r.

X.

Magazyny.

§  196.
Budynki przeznaczone do składowania ładunków powinny być wykonane z materiałów ognioodpornych lub z materiałów ogniotrwałych, jeżeli rodzaj składowanych ładunków tego wymaga.
§  197.
1.
Szerokość ramp powinna być dostosowana do gabarytów ładunków oraz do przeprowadzanych na rampach manipulacji i stosowanych środków transportowych.
2.
Wejścia na rampy powinny znajdować się w odstępach co najmniej 50 m.
3.
W celu oświetlenia wnętrz wagonów, samochodów itp. środków transportu, wzdłuż rampy, a w razie braku rampy na ścianie magazynu, powinny być zainstalowane gniazda wtykowe o napięciu 24 V - w odstępach nie większych niż 30 m.
4.
Pochylenie ramp powinno być zgodne z przepisami § 25.
5.
Rampy górne i pomosty podwieszane magazynów piętrowych bądź wielopiętrowych powinny być zaopatrzone w ogrodzenia do wysokości co najmniej 1,1 m albo w inne urządzenia zabezpieczające przed spadnięciem.
§  198.
1.
Wymiary bram powinny być dostosowane do środków transportowych używanych w magazynach oraz do wymiarów transportowanych ładunków, przy czym wysokość bramy nie powinna być mniejsza niż 3,5 m, a szerokość 3 m.
2.
Bramy wejściowe do pomieszczeń magazynowych nie powinny mieć wystających progów.
§  199.
1.
Bramy otwierane na boki powinny być wyposażone w zaczepy uniemożliwiające samoczynne ich zamknięcie.
2.
Bramy rozsuwane na prowadnicach powinny mieć w położeniach końcowych zabezpieczenia przed zsunięciem się bramy z prowadnic oraz przed przewróceniem bramy w czasie otwierania.
3.
Bramy otwierane przez podnoszenie powinny być wyposażone w urządzenia zabezpieczające je przed samoczynnym opadnięciem.
4.
Jeżeli konstrukcja bramy przewiduje stosowanie przeciwwagi - przeciwwaga powinna być osłonięta na całej długości odbywanej drogi.
§  200.
1.
Podłogi pomieszczeń magazynowych powinny być równe, nieśliskie i szczelne, wykonane z materiałów ogniotrwałych, trudno przewodzących ciepło i odpornych na uderzenia oraz ścieranie.
2.
W pomieszczeniach magazynowych dopuszczalne obciążenie podłóg powinno być uwidocznione.
§  201.
1.
W magazynach portowych szerokość drogi przejazdowej biegnącej wzdłuż magazynu powinna wynosić przy ruchu jednokierunkowym co najmniej o 0,9 m więcej od szerokości naładowanego środka transportu, a przy ruchu dwukierunkowym - co najmniej o 1,2 m więcej od podwójnej szerokości naładowanego środka transportu.
2.
Szerokość dróg dojazdowych z rampy lub nabrzeża powinna odpowiadać szerokości bram magazynów.
3.
W razie stosowania środków transportu ręcznego wymiary dróg ustalone w ust. 1 mogą być zmniejszone o 0,3 m każdy.
§  202.
1.
W każdym magazynie powinna być zapewniona możność włączenia światła w poszczególnych jego pomieszczeniach oraz możność centralnego wyłączenia całej instalacji.
2.
Magazynierzy i brygadziści zatrudnieni w magazynach w ciemnej porze doby, niezależnie od oświetlenia ogólnego, powinni być zaopatrzeni w światło awaryjne w postaci latarek bateryjnych lub akumulatorowych.
§  203.
1.
W pomieszczeniach magazynowych, w których wentylacja naturalna jest niewystarczająca, powinna być zastosowana wentylacja mechaniczna.
2.
Okna służące do przewietrzania pomieszczeń magazynowych powinny być zaopatrzone w urządzenia pozwalające pracownikowi stojącemu na podłodze otwierać okno bez konieczności wchodzenia na drabinę.
§  204.
1.
Dla pracowników zatrudnionych w magazynach powinno być wyznaczone pomieszczenie, w którym mogliby się ogrzać, odpocząć i spożyć posiłek.
2.
Pomieszczenie powinno być dobrze wietrzone, ogrzewane, zaopatrzone w stoły, krzesła oraz wodę do picia i mycia.
3.
Pomieszczenie dla magazyniera powinno być wyposażone w zamykaną podręczną apteczkę. Klucz od apteczki powinien być zawsze dostępny.