Rozdział 2 - Teren, pomieszczenia, urządzenia techniczne i technologiczne. - Bezpieczeństwo i higiena pracy w komunalnych oczyszczalniach ścieków.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1970.6.51

Akt utracił moc
Wersja od: 22 lutego 1984 r.

Rozdział  2.

Teren, pomieszczenia, urządzenia techniczne i technologiczne.

§  6.
1.
Teren oczyszczalni ścieków powinien być:
1)
ogrodzony w sposób uniemożliwiający wejście na teren osób postronnych,
2)
dostatecznie oświetlony, w szczególności przy urządzeniach wymagających obsługi, jak np. przy kratach.
2.
W okresie zimowym wszystkie przejścia i dojścia do obiektów i urządzeń, np. osadników, zasuw, powinny być stale oczyszczane ze śniegu i lodu i zabezpieczone przed poślizgiem.
3.
Cały teren powinien być utrzymywany w czystości ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania porządku w otoczeniu krat, piaskownika i otoczenia budynków.
§  7.
1.
Hale i pomieszczenia oraz znajdujące się w nich instalacje i urządzenia należy utrzymywać w czystości i w porządku.
2.
Powierzchnia podłóg, stopni schodów i pomostów roboczych w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia do oczyszczania ścieków, nie powinny być śliskie i powinny być wykonane z nienasiąkliwego materiału, dającego się łatwo zmywać.
3.
W pomieszczeniach urządzeń technologicznych powinny być rozmieszczone krany czerpalne wody ze złączką do węża z przeznaczeniem do zmywania podłóg.
§  8.
1.
Rodzaj, ilość i sposób rozmieszczenia punktów świetlnych w poszczególnych pomieszczeniach oczyszczalni powinny zapewnić dostateczne oświetlenie stanowisk pracy zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie normami.
2. 1
W razie zaklasyfikowania obiektów oczyszczalni ścieków do jednej z kategorii zagrożenia wybuchem, urządzenia elektryczne w tych obiektach powinny być wykonane zgodnie z przepisami w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać urządzenia elektroenergetyczne w pomieszczeniach, strefach i przestrzeniach zewnętrznych zagrożonych wybuchem.
3. 2
Dobór urządzeń elektrycznych w obiektach oczyszczalni ścieków powinien uwzględniać występowanie wilgoci w miejscu pracy urządzeń.
§  9.
1.
Wentylacja hal, przepompowni, pomieszczeń obiektów technologicznych powinna zapewnić dostateczny odpływ zanieczyszczonego i dopływ świeżego powietrza.
2.
Dla urządzeń wentylacji mechanicznej powinny być opracowane szczegółowe instrukcje eksploatacji, konserwacji i obsługi.
3.
Urządzenia wentylacyjne powinny być utrzymane stale w stanie pełnej sprawności technicznej.
§  10.
W halach i pomieszczeniach, w których znajdują się maszyny i urządzenia oczyszczalni ścieków, powinny być umieszczone w miejscach dostępnych i widocznych:
1)
instrukcja obsługi maszyn i urządzeń z uwzględnieniem zasad bezpiecznej pracy,
2)
instrukcja o sposobie stosowania sprzętu ochrony dróg oddechowych,
3)
instrukcja o udzielaniu pierwszej pomocy w razie wypadku,
4)
instrukcja przeciwpożarowa,
5)
tablice ostrzegające przed niebezpieczeństwem dla życia lub zdrowia.
§  11.
1.
Na terenie oczyszczalni ścieków powinien być rozmieszczony odpowiednio do charakteru obiektów i starannie przechowywany sprzęt ratunkowy co najmniej w następującym składzie:
1)
koła ratunkowe z linką (rzutką),
2)
szelki i liny bezpieczeństwa,
3)
lampa bezpieczeństwa do pracy w atmosferze gazów palnych i wybuchowych,
4)
maska z doprowadzeniem świeżego powietrza z zewnątrz,
5)
aparat tlenowy lub aparat powietrzny,
6)
drabina typu strażackiego z hakiem o długości sięgającej dna obiektów technologicznych, jak np. osadników, komór itp.
2.
Pomieszczenia oczyszczalni ścieków powinny być wyposażone w sprzęt gaśniczy odpowiedni do rodzaju pomieszczeń i zainstalowanych w nich urządzeń.
3.
Sprzęt ratunkowy i gaśniczy powinien być utrzymywany stale w stanie zdatnym do użytku i kontrolowany co najmniej raz na kwartał; wyniki kontroli powinny być odnotowywane w przeznaczonym do tego celu rejestrze.
§  12.
1.
Wszystkie zasuwy i zawory powinny mieć oznaczone położenie, w którym otwierają lub zamykają przewód. Położenie tych zasuw i zaworów powinno być oznaczone na schemacie budowlano-technologicznym.
2.
Na rurociągach powinny znajdować się barwne lub literowe oznaczenia wskazujące przeznaczenie przewodu oraz kierunek przepływających w nim cieczy lub gazu.
§  13.
1.
Otwarte obiekty technologiczne na terenie oczyszczalni ścieków, jak zbiorniki, osadniki, kanały, powinny być ogrodzone poręczami, ściankami lub siatkami o wysokości co najmniej 1,1 m.
2.
Pomosty nad kanałami i obiektami otwartymi, służące za przejścia lub będące stanowiskami pracy, powinny być zaopatrzone w poręcze, krawężniki i oświetlone oraz systematycznie chronione przed korozją.
3.
Klamry i drabiny służące do zejścia w obiektach oczyszczalni ścieków od wysokości 2 m od poziomu powinny być zabezpieczone kabłąkami ochronnymi.
§  14.
1.
Wymiary i konstrukcja wejść do obiektów zamkniętych (komór) i pokrywy nad tymi wejściami powinny zapewnić łatwość wejścia do obiektu i wyjścia z niego; pokrywy powinny być stale utrzymywane w dobrym stanie technicznym.
2.
Średnica włazów powinna wynosić co najmniej 600 mm.
§  15.
Nad stałymi stanowiskami pracy na otwartej przestrzeni, jak np. przy obsłudze krat, urządzeń sterowniczych zgarniaczy osadów, należy zapewnić daszki ochronne, chroniące przed opadami atmosferycznymi.
§  16.
Obsługa urządzeń technicznych i technologicznych, jak np. krat, piaskowników, osadników, komór fermentacyjnych, powinna być w miarę możliwości technicznych zmechanizowana.
1 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej z dnia 23 stycznia 1984 r. (Dz.U.84.10.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 lutego 1984 r.
2 § 8 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Administracji i Gospodarki Przestrzennej z dnia 23 stycznia 1984 r. (Dz.U.84.10.43) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 lutego 1984 r.