Rozdział 4 - Środki inscenizacji. - Bezpieczeństwo i higiena pracy w instytucjach artystycznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.29.205

Akt utracił moc
Wersja od: 28 września 1982 r.

Rozdział  4

Środki inscenizacji.

§  29.
Materiały użyte do wykonania środków inscenizacji powinny mieć odpowiednią wytrzymałość. Zabrania się używania materiałów o właściwościach żrących, cuchnących, silnie brudzących lub wydzielających szkodliwe dla zdrowia substancje. Szkło w dekoracjach i rekwizytach może być używane tylko w elementach o wysokości nie przekraczającej 2 metrów nad poziomem sceny.
§  30.
Środki inscenizacji nie powinny mieć ostrych krawędzi, faktury mogącej spowodować skaleczenie lub uszkodzenie ubrania ani być pokryte farbami brudzącymi. Wyjątkowo można dopuścić ostre krawędzie w rekwizytach, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności w akcji scenicznej.
§  31.
1.
Jeżeli w środki inscenizacji wmontowane są jakiekolwiek urządzenia elektryczne - konstrukcja, zamocowanie i zasilanie oraz zabezpieczenie przed porażeniem powinny być zgodne z odrębnymi przepisami.
2.
Zabrania się stosowania w środkach inscenizacji urządzeń wysokiego napięcia, z wyjątkiem urządzeń elektronicznych o bezpiecznej konstrukcji.
3.
Zabrania się stosowania napięcia wyższego niż 24 V w środkach inscenizacji używanych w trakcie wykonywania skomplikowanych aktorskich zadań ruchowych i ewolucji tanecznych.
4.
Zaleca się stosowanie urządzeń na napięcie nie przekraczające 24 V we wszystkich środkach inscenizacyjnych.
§  32.
1.
Scena, kurtyna i dekoracja sporządzone z materiałów łatwo palnych, powinny być impregnowane przeciwogniowo. W uzasodnionych wypadkach należy także poddawać impregnacji przeciwpożarowej rekwizyty i kostiumy, z wyjątkiem części kostiumów stykających się bezpośrednio z ciałem.
2.
Zezwala się na stosowanie wyłącznie środkow impregnacyjnych dopuszczonych do stosowania przez Komendę Główną Straży Pożarnych.
§  33.
1.
Kostiumy wydawane wykonawcą powinny być w stanie czystym i odpowiadać wymaganiom higienicznosanitarnym.
2.
Kostiumy powinny być w miarę potrzeby poddawane dezynfekcji.
3.
Kostiumy nie mogą być wykonane z materiałów łatwo palnych lub szkodliwych dla zdrowia.
4.
Środki do patynowania i charakteryzacji kostiumów nie mogą zawierać substancji szkodliwych dla zdrowia i łatwo palnych.
§  34.
1.
Zabrania się używania do charakteryzacji ciała środków działających szkodliwie na skórę człowieka. Należy stosować produkty dopuszczone przez Państwowy Zakład Higieny.
2.
Nie należy stosować powłok charakteryzatorskich utrudniających procesy wymiany powietrza i termoregulacji organizmu na powierzchni skóry większej niż 30%.
3.
Należy unikać długotrwałego (ponad 2 godziny) pozostawania wykonawców w stanie charakteryzacji, zwłaszcza powłokami o których mowa w ust. 2.
§  35.
Stan pomieszczeń socjalnych i sanitarnych dla pracowników powinien być bezwzględnie zgodny z odrębnymi przepisami.
§  36.
Wystawienie widowiska na innej scenie wymaga dostosowania inscenizacji do warunków nowej sceny oraz zapewnienia właściwych warunków higienicznosanitarnych.
§  37.
Instytucja artystyczna obowiązana jest zapewnić wykonawcom dostateczną ilość środków do usunięcia powłok charakteryzatorskich i do pielęgnacji skóry, to jest nie mniej niż:
1)
15 litrów ciepłej wody dla każdej osoby biorącej udział w widowisku przy pracach powodujących zanieczyszczenie skóry,
2)
2 m2 wolnej powierzchni w garderobie na osobę,
3)
1 lustro na trzy osoby biorące jednocześnie udział w akcji scenicznej.
§  38.
W miejscach magazynowania dekoracji, kostiumów rekwizytów i środków inscenizacji należy zapewnić odpowiednie drogi komunikacyjne i transportowe oraz zabezpieczyć składowane materiały przed niszczeniem lub uszkadzaniem.