Rozdział 2 - Bazy, wytwórnie, place budowy i zakłady odkrywkowej eksploatacji kruszyw naturalnych. - Bezpieczeństwo i higiena pracy przy wykonywaniu robót drogowych i mostowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1977.7.30

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 marca 1977 r.

Rozdział  2.

Bazy, wytwórnie, place budowy i zakłady odkrywkowej eksploatacji kruszyw naturalnych.

§  9.
1.
Teren bazy, wytwórni, placu budowy i zakładu odkrywkowej eksploatacji kruszyw naturalnych należy odpowiednio oznakować, zabezpieczyć przed wejściem osób niepowołanych, a w razie potrzeby ogrodzić; wysokość ogrodzenia powinna wynosić co najmniej 1,50 m.
2.
W ogrodzeniu należy wykonać oddzielne bramy dla ruchu pieszego oraz dla pojazdów mechanicznych i szynowych.
§  10.
1.
Drogi wewnętrzne należy utwardzić i utrzymywać we właściwym stanie technicznym oraz oznakować w sposób określony w przepisach o ruchu na drogach publicznych.
2.
Szerokość dróg należy dostosować do używanych środków transportowych i nasilenia ruchu.
3.
Wysokość zawieszenia przewodów linii napowietrznych nad drogami nie może być mniejsza niż 6 m.
4.
Na poboczu drogi głównej, przynajmniej po jednej stronie, należy wydzielić drogę dla pieszych (chodnik).
§  11.
Przejścia w miejscach niebezpiecznych należy wyposażyć w poręcze ochronne o wysokości co najmniej 1,10 m oraz odpowiednio oznakować, a w porze nocnej oświetlić.
§  12.
W zakładach, bazach, wytwórniach oraz na placach budowy należy wywiesić w miejscach widocznych i dostępnych tablice z adresami i numerami telefonów najbliższych zakładów służby zdrowia, jednostek straży pożarnej i Milicji Obywatelskiej.
§  13.
W pomieszczeniach i miejscach, w których znajdują się maszyny i urządzenia, należy umieścić w sposób widoczny tablice ostrzegawcze oraz instrukcje obsługi maszyn i urządzeń, w szczególności o udzieleniu pierwszej pomocy w razie wypadku i o ochronie przeciwpożarowej.
§  14.
Stałe stanowiska pracy znajdujące się na otwartej przestrzeni należy zabezpieczyć przed opadami atmosferycznymi.
§  15.
Teren bazy wytwórni, placu budowy, oraz zakładu odkrywkowej eksploatacji kruszyw należy wyposażyć w:
1)
odpowiednie do liczby zatrudnionych pracowników pomieszczenia do spożywania posiłków, urządzenia higieniczno-sanitarne oraz suszarnie odzieży,
2)
apteczkę podręczną ze środkami opatrunkowymi i lekami do udzielania pierwszej pomocy, obsługiwaną przez pracownika przeszkolonego w udzielaniu pierwszej pomocy,
3)
odpowiedni sprzęt przeciwpożarowy.
§  16.
Dla grup powyżej 10 osób oraz przy robotach trwających dłużej niż 1 tydzień należy przygotować schroniska przewoźne lub stałe, wyposażone w urządzenia do ogrzewania się pracowników, podgrzewania posiłków, suszenia odzieży, do mycia się, w stół i krzesła (taborety) oraz apteczkę ze środkami pierwszej pomocy; dla grup mniejszych niż 10 osób oraz przy robotach trwających krócej niż 1 tydzień urządzenia te mogą być odpowiednio ograniczone.
§  17.
1.
Materiały budowlane należy składować w sposób zapewniający bezpieczeństwo.
2.
Zabrania się opierania składowanych materiałów o płoty, słupy linii napowietrznych, budynki itp.
§  18.
Materiały pylące należy przechowywać wyłącznie w przystosowanych do tego celu pomieszczeniach.
§  19.
Zabrania się przechowywania materiałów pylących luzem w pomieszczeniach, w których stale przebywają pracownicy.
§  20.
1.
Asfalty, smoły, paliwa płynne i smary należy przechowywać w specjalnie przystosowanych do tego celu zbiornikach (bunkrach) odpowiednio ogrodzonych.
2.
Warunki przechowywania materiałów wybuchowych określają odrębne przepisy.
§  21.
Każdorazowe rozpoczęcie zmiany roboczej w wyrobisku powinno być poprzedzone i zakończone sprawdzaniem stanu bezpieczeństwa eksploatowanej ściany wyrobiska ze zwróceniem szczególnej uwagi na zabezpieczenie skarp wyrobiska przed dopływem wód opadowych i gruntowych, usunięcie zwisów i okapów oraz przedmiotów mogących naruszyć stateczność skarpy; dotyczy to również każdorazowego kruszenia skał materiałami wybuchowymi.
§  22.
Zdejmowanie nakładu należy wykonywać stopniami, tak aby ich wysokość była nie większa niż 3 m, a szerokość zależnie od stosowanego sposobu urabiania wynosiła nie mniej niż 1.50 m.
§  23.
Przy usuwaniu zwisów i okapów pracownik powinien być zabezpieczony pasem bezpieczeństwa i odpowiedniej długości liną oraz asekurowany przez drugiego pracownika.
§  24.
1.
Teren wyrobiska oraz tereny zwałów i hałd, jeżeli nie są ogrodzone, należy oznakować tablicami ostrzegawczymi zawierającymi zakaz wstępu osobom nie upoważnionym; miejsca niebezpieczne należy ogrodzić i oznakować.
2.
Wokół górnej krawędzi wyrobiska należy pozostawić pas ochronny o szerokości nie mniejszej niż 5 m.
3.
Pas ochronny nie może być używany do składowania materiałów i sprzętu.
4.
Kąt nachylenia ściany wyrobiska powinien być równy lub mniejszy od kąta skoku naturalnego urabianego materiału.
§  25.
Zabrania się ręcznego urabiania skał sypkich i kruchych przez podkopywanie lub podcinanie.
§  26.
1.
Pracownicy zatrudnieni na wyrobisku obowiązani są nosić hełmy ochronne.
2.
Odległość pomiędzy stanowiskami pracujących - w zależności od rodzaju stosowanych narzędzi pracy - powinna wynosić co najmniej 2 m.
§  27.
Przejścia w miejscach nad ociosami należy zabezpieczyć mocnymi barierami na słupach o wysokości 1.10 m. Słupy powinny wytrzymać parcie 80 kG siły skupionej przyłożonej do bariery.
§  28.
Zabrania się, poza wyznaczonymi miejscami, przechodzenia lub przebywania pod zawieszonymi przedmiotami (materiałami), estakadami, przenośnikami, urządzeniami wiertniczymi i innymi tego rodzaju urządzeniami.
§  29.
Zabrania się ładowania urobku bez uprzedniego zabezpieczenia ociosów przed obsunięciem lub spadaniem odłamków skalnych.
§  30.
1.
Wysokość piętra urabianego koparką nie powinna przekraczać wysokości czerpania koparki.
2.
Odległość pomiędzy koparkami pracującymi na jednym poziomie powinna wynosić co najmniej 20 m.