Rozdział 9 - Roboty betonowe i żelbetowe. - Bezpieczeństwo i higiena pracy przy wykonywaniu robót budowlano-montażowych i rozbiórkowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.13.93

Akt utracił moc
Wersja od: 10 kwietnia 1972 r.

Rozdział  9

Roboty betonowe i żelbetowe.

§  233.
W razie dodawania do masy betonowej środków chemicznych, roztwór należy przygotować w wydzielonych naczyniach i w wyznaczonym na to miejscu, a pracownicy zatrudnieni przy rozcieńczaniu środków chemicznych powinni być zaopatrzeni w sprzęt ochrony osobistej.
§  234.
Przy dostawie masy betonowej samochodami punkt zsypu powinien być wyposażony w odbojnice zabezpieczające samochód przed stoczeniem się.
§  235.
Pojemniki do transportu masy betonowej powinny być wyposażone w klapy łatwo otwieralne i zabezpieczające przed przepadkowym wyładunkiem masy.
§  236.
1.
Opróżnianie pojemnika powinno odbywać się stopniowo i równomiernie, aby nie dopuścić do przeciążenia deskowania masą betonową.
2.
Wylewanie masy betonowej w deskowanie nie może być dokonywane z wysokości większej niż 1 m.
§  237.
W razie stosowania urządzeń o podwyższonym ciśnieniu pary do naparzania elementów prefabrykowanych, obowiązują przepisy dozoru technicznego dotyczące eksploatacji urządzeń pracujących pod ciśnieniem.
§  238.
1.
Przy podgrzewaniu lub naparzaniu materiałów parą należy zabezpieczyć pracowników przed oparzeniem.
2.
Zawory przewodów pary należy umieszczać w miejscach łatwo dostępnych dla obsługi urządzeń.
§  239.
Naprawy instalacji parowej lub gorącej wody należy wykonywać po uprzednim wyłączeniu i opróżnieniu tych urządzeń.
§  240.
Nie zabetonowane uzbrojenie żelbetowej konstrukcji, mającej łączność z odcinkiem nagrzewanym elektrycznie, należy uziemić.
§  241.
W razie podgrzewania prądem elektrycznym, parą lub wodą takich materiałów, jak betony, zaprawy, kruszywa, należy przestrzegać przepisów § 194, 195 i 238.
§  242.
Formy do produkcji elementów prefabrykowanych o ciężarze większym niż 80 kg powinny być przemieszczane za pomocą urządzeń mechanicznych.
§  243.
Zabronione jest:
1)
podchodzenie do transportowanego zbrojenia wcześniej, zanim znajdzie się ono na wysokości 0,5 m ponad formą,
2)
chwytanie rękami za skrajne wkładki szkieletu zbrojenia układanego w formy.
§  244.
1.
Przy podnoszeniu elementu prefabrykowanego z formy należy sprawdzić dynamometrem zawieszony na haku dżwignicy ciężar elementu oraz stwierdzić, czy nie nastąpiło przyssanie lub przyczepienie się jego powierzchni do formy (stendu).
2.
Pracownik obserwujący dynamometr powinien znajdować się w odległości nie mniejszej niż 1,5 od krawędzi formy.
3.
Jeżeli strzałka dynamometru dojdzie do granicy nominalnego udźwigu żurawia lub suwnicy, a element nie zostanie podniesiony, należy natychmiast wstrzymać dalsze podnoszenie. Ponowne podnoszenie może następić po odspojeniu elementu od podłoża formy.
§  245.
Wyjmowanie elementów prefabrykowanych o dużych wymiarach (płyty, belki) z form uchylnych powinno być dokonywane przy użyciu urządzeń zapobiegających ich odkształceniu, przy czym forma powinna być prawidłowo podparta.
§  246.
Przenoszenie haków zawiesia z uchwytów formy na uchwyty elementów powinno odbywać się z pomostów wolno stojących, ustawionych po obu stronach formy. Stosowanie drabin opieranych o pochyloną formę jest zabronione.
§  247.
1.
Przy składaniu i rozbieraniu form bateryjnych pracownicy powinni znajdować się na wolno stojących pomostach zabezpieczonych barierami.
2.
Przed usunięciem każdej kolejnej przegrody pionowej znajdujący się poza nią element należy zamocować do następnego elementu za pomocą uchwytów.
3.
Zamocowanie, o którym mowa w ust. 2, powinno być zdjęte dopiero po nałożeniu na uchwyty haków zawiesia.
§  248.
1.
Na odcinkach naciągania zbrojenia w konstrukcjach sprężonych, jak również przed urządzeniami do naciągania, powinno być ustawione ogrodzenie skutecznie zabezpieczające pracowników.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, gdy zbrojenie na całej długości naciąga się w otworach konstrukcji.
§  249.
Wydłużenie prętów zbrojenia w konstrukcjach sprężonych, przeprowadzane za pomocą pras hydraulicznych lub nagrzewania elektrycznego, powinno odbywać się na podstawie specjalnej instrukcji określającej sposoby zabezpieczenia pracowników przed oparzeniem, porażeniem prądem elektrycznym, zerwaniem się prętów lub uszkodzeniem zakotwienia.
§  250.
Pracownik obsługujący prasę naciągową powinien znajdować się w bezpiecznym miejscu.