Rozdział 13 - Roboty wykończeniowe. - Bezpieczeństwo i higiena pracy przy wykonywaniu robót budowlano-montażowych i rozbiórkowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.13.93

Akt utracił moc
Wersja od: 10 kwietnia 1972 r.

Rozdział  13

Roboty wykończeniowe.

§  291.
1.
Przy umocowywaniu w pomieszczeniach wykładzin podłogowych lub ściennych z zastosowaniem mas palnych wybuchowych lub zawierających rozpuszczalniki oraz przy pokrywaniu podłóg lakierem rozpuszczalnikowym lub innymi materiałami o podobnych właściwościach należy na czas wykonywania robót i wyparowania rozpuszczalników:
1)
usunąć wszystkie otwarte źródła ognia na odległość co najmniej 30 m od tych pomieszczeń,
2)
wyłączyć instalację elektryczną, a w razie potrzeby oświetlenia stosować światło elektryczne w szczelnej oprawie połączone kablem (przewodem OP) z punktem zasilania znajdującym się poza częścią obiektu, w którym wykonywane są roboty,
3)
zapewnić dostateczną wentylację,
4)
używać obuwia nie powodującego iskrzenia,
5)
nie rzucać narzędzi metalowych.
2.
Przed wejściem do budynku i do poszczególnych pomieszczeń, o których mowa w ust. 1, należy umieścić tablice ostrzegawcze o pracy z materiałem łatwo zapalnym i zakazujące palenia.
3.
Prace wymienione w ust. 1 powinny być wykonywane pod stałym nadzorem technicznym.
§  292.
Palenie tytoniu i zbliżanie się pracowników do otwartych źródeł ognia w ubraniach roboczych nasyconych parami rozpuszczalników jest zabronione.
§  293.
Przy układaniu deszczułek posadzkowych na lepikach bitumicznych należy przestrzegać przepisu § 289 ust. 1.
§  294.
Przelewanie na stanowisku roboczym kwasu solnego lub innych środków żrących powinno być dokonywane przy pomocy specjalnych urządzeń i zachowaniu szczególnej ostrożności.
§  295.
1.
Wykonywanie robót malarskich przy użyciu drabin rozstawnych jest dozwolone tylko do wysokości nie przekraczającej 4 m od podłogi.
2.
Drabiny należy zabezpieczyć przed pośliźnięciem i rozsunięciem się.
§  296.
1.
Wewnętrzne roboty malarskie z zastosowaniem składników wydzielających szkodliwe dla zdrowia substancje lotne należy wykonywać przy zapewnieniu warunków określonych w § 291 i 292.
2.
Przy wypalaniu w pomieszczeniach starych olejnych farb należy przestrzegać przepisu § 289 ust. 1.
§  297.
W pomieszczeniach, w których są prowadzone roboty malarskie roztworami wodnymi, należy wyłączyć instalację elektryczną.
§  298.
Malowanie farbami zawierającymi trujące składniki jest dozwolone tylko pędzlem.
§  299.
1.
Obróbka kamieni na placu budowy powinna być dokonywana w ogrodzonym miejscu, do którego osobom nie zatrudnionym należy zabronić wstępu.
2.
Stanowiska robocze odległe między sobą mniej niż 3 m powinny być zabezpieczone ekranami o wysokości co najmniej 2 m.
3.
Przy obróbce elementów okładzinowych wewnątrz pomieszczeń należy na stanowisku roboczym zainstalować wyciąg miejscowy pyłu.
4.
Przy stosowaniu sprężonego powietrza do obróbki płaszczyzn kamienia należy zaopatrzyć pracowników w sprzęt ochrony osobistej.