Rozdział 3 - Pozyskiwanie i transport drewna - Bezpieczeństwo i higiena pracy przy wykonywaniu prac z zakresu gospodarki leśnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.147.716

Akt utracił moc
Wersja od: 18 grudnia 1995 r.

Rozdział  3

Pozyskiwanie i transport drewna

§  19.
Do pracy z użyciem pilarki można dopuścić wyłącznie pracowników, którzy posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy przy użyciu maszyn wywołujących drgania mechaniczne oraz zaświadczenie o odbyciu z wynikiem pozytywnym szkolenia kursowego dla drwali-operatorów pilarek z zakresu pracy pilarką i jej obsługi.
§  20.
1.
Przy pracy pilarką z piłą łańcuchową strefa niebezpieczna obejmuje przestrzeń o promieniu co najmniej 2 m od niej.
2.
W strefie niebezpiecznej może znajdować się tylko operator, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach - także pomocnik oraz osoba nadzorująca lub prowadząca szkolenie.
§  21.
1.
Przy ścince drzew strefa zagrożenia obejmuje przestrzeń o promieniu dwóch wysokości ścinanych drzew; w strefie tej w tym samym czasie nie powinny znajdować się inne stanowiska robocze.
2.
Na powierzchniach roboczych, na których prowadzona jest ścinka drzew, obowiązuje zakaz przebywania osób postronnych. Powierzchnie te powinny być oznaczone tablicami zakazującymi wstępu na powierzchnię roboczą, z podaniem przyczyny zakazu.
§  22.
Przed rozpoczęciem ścinki wszyscy pracownicy powinni być zapoznani z organizacją prac, przebiegiem granic działek roboczych oraz zagrożeniami na powierzchni roboczej.
§  23.
Ścinka drzew pilarką w cięciach rębnych i trzebieżach musi być poprzedzona przygotowaniem stanowiska roboczego, obejmującym usunięcie dolnych, przeszkadzających gałęzi, oczyszczenie powierzchni wokół drzewa z leżaniny, podszytów i śniegu, oraz przygotowaniem ścieżki oddalenia na co najmniej 5 m od pnia.
§  24.
Operacje technologiczne z użyciem pilarki mogą być wykonywane na danej powierzchni roboczej przez jedną osobę tylko wtedy, gdy w pobliżu znajduje się druga uprawniona osoba oraz pozostają one ze sobą w stałym kontakcie.
§  25.
1.
Operacje technologiczne z użyciem pilarki należy wykonywać pod nadzorem doraźnym, z wyjątkiem prac określonych w ust. 2.
2.
Prace z użyciem pilarki przy usuwaniu złomów i wywrotów, ścince i obalaniu drzew zrośniętych, dziuplastych lub pochylonych i o znacznej grubości (drzew trudnych) i drzew ze złamanym wierzchołkiem lub nadłamanymi gałęziami (drzew niebezpiecznych) oraz prace przy drzewach zawieszonych trudnych do ściągnięcia powinny być wykonywane pod stałym nadzorem.
§  26.
Prace z użyciem maszyn wielooperacyjnych, wykonujących więcej niż jedną operację technologiczną lub co najmniej po jednej operacji technologicznej i transportowej, takich jak maszyny ścinkowo-układające, ścinkowo-zrywkowe, okrzesująco-przerzynające (procesory), ścinkowo-okrzesująco-przerzynające (harwestery), samojezdne rębarki z pojemnikami do zrywki zrębków, mogą być wykonywane przez jedną osobę na danej powierzchni roboczej, pod warunkiem nadzoru doraźnego lub wyposażenia maszyny w radiotelefon.
§  27.
1.
Ścinkę drzew o średnicy w miejscu cięcia do 20 cm można wykonywać:
1)
pilarką z piłą łańcuchową - bez sprzętu pomocniczego,
2)
pilarką z piłą łańcuchową i uchwytem pionowym,
3)
pilarką z urządzeniem tnącym na wysięgniku,
4)
narzędziami ręcznymi - przy pielęgnacji drzew i czyszczeniach wczesnych.
2.
Ścinkę i obalanie drzew o średnicy w miejscu cięcia większej niż 20 cm można wykonywać jednoosobowo lub dwuosobowo przy użyciu pilarki i sprzętu pomocniczego w postaci:
1)
dźwigni-obracaka lub tyczki kierunkowej - przy drzewach o grubości nie przekraczającej potrójnej szerokości prowadnicy pilarki,
2)
klinów lub innych urządzeń rozwierających rzaz - przy drzewach grubszych od potrójnej szerokości prowadnicy pilarki.
§  28.
Operacje technologiczne z użyciem maszyn wielooperacyjnych należy wykonywać zgodnie z warunkami określonymi w instrukcjach ich obsługi.
§  29.
1.
Rozpoczęta ścinka drzewa w cięciach rębnych i późnych trzebieżach powinna być zakończona obaleniem drzewa, a w przypadku jego zawieszenia - ściągnięciem przed przystąpieniem do ścinki następnego drzewa.
2.
Jeżeli ściągnięcie drzewa zawieszonego okazało się niemożliwe przy użyciu dozwolonych sposobów i środków, którymi dysponuje operator, jest on zobowiązany przerwać pracę i zawiadomić o tym osobę nadzorującą, która powinna zapewnić możliwość bezpiecznego ściągnięcia zawieszonego drzewa.
3.
Do czasu ściągnięcia zawieszonego drzewa na działce roboczej mogą być wykonywane jedynie prace związane z jego ściąganiem.
§  30.
Zabrania się wykonywania operacji technologicznych z użyciem pilarki:
1)
bez uprzedniego sprawdzenia, czy w strefie zagrożenia nie znajdują się ludzie lub zwierzęta,
2)
podczas wiatru, który może wpłynąć na zmianę założonego kierunku obalenia drzewa lub powodować jego pękanie i niekontrolowane obalenie,
3)
podczas wyładowań atmosferycznych, ulewnego deszczu, śnieżycy, podczas gęstej mgły, zapadającej ciemności oraz przy temperaturze poniżej minus 20oC (253,15oK).
§  31.
Zabrania się wykonywania operacji technologicznych z użyciem maszyn wielooperacyjnych:
1)
bez uprzedniego sprawdzenia, czy w strefie zagrożenia nie znajdują się ludzie lub zwierzęta,
2)
podczas wiatru, który może powodować pękanie i niekontrolowane obalenie ścinanego drzewa,
3)
przy ograniczonej widoczności, pomimo stosowania świateł roboczych.
§  32.
Strefa niebezpieczna dla pojazdów przeznaczonych do przewozu drewna, wyposażonych w urządzenia linowe, obejmuje:
1)
w przypadku załadunku drewna - przestrzeń zawartą wewnątrz obrysu pojazdu i stosu drewna okrągłego ułożonego na podkładach (mygła) wraz z przestrzenią między pojazdem i mygłą oraz sięgającą 10 m poza pojazd i 1 m poza mygłę, jednak nie mniej niż 10 m od napiętych lin,
2)
w przypadku rozładunku drewna - przestrzeń wewnątrz obrysu pojazdu z drewnem i stanowiska rozładowawczego wraz z przestrzenią między pojazdem i stanowiskiem oraz sięgającą 5 m dookoła poza ten obrys, jednak nie mniej niż 10 m od napiętych lin.
§  33.
Strefa niebezpieczna przy załadunku i rozładunku pojazdów przeznaczonych do przewozu drewna, wyposażonych w żurawie, obejmuje przestrzeń objętą obrysem pojazdu i mygły wraz z przestrzenią między pojazdem i mygłą oraz sięgającą dookoła poza ten obrys na maksymalny wysięg żurawia i długość przemieszczanego drewna.
§  34.
W strefę niebezpieczną można wejść tylko na polecenie operatora lub za jego wyraźną zgodą.
§  35.
1.
Mechaniczna zrywka i wywóz drewna mogą być wykonywane jednoosobowo lub wieloosobowo - odpowiednio do wymaganej liczby osób obsługi urządzenia technicznego.
2.
Zrywka konna może być wykonywana przez jedną osobę, pod nadzorem doraźnym.
3.
Zrywka ręczna powinna być wykonywana w zespołach co najmniej dwuosobowych.
§  36.
Zabrania się zakładania mygieł:
1)
bezpośrednio przy drogach publicznych,
2)
przy drogach nie gwarantujących bezpiecznego przejazdu pojazdom wywozowym,
3)
w miejscach uniemożliwiających bezpieczny załadunek drewna, jak np. pod liniami energetycznymi.
§  37.
Zabrania się podczas zrywki i wywozu drewna:
1)
dotykania lin, łańcuchów i drewna będącego w ruchu,
2)
przebywania na transportowanym ładunku,
3)
przechodzenia przez liny i drewno w czasie ich ruchu,
4)
przebywania w zasięgu zrywanego drewna,
5)
odpinania ładunku przed zatrzymaniem się pojazdu i zupełnym zwolnieniem lin,
6)
przebywania w zasięgu lin lub żurawia,
7)
łączenia lin za pomocą węzłów lub w inny niewłaściwy sposób,
8)
przerzynki drewna znajdującego się na pojeździe lub nie odczepionego od środka zrywkowego.