Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Bezpieczeństwo i higiena pracy przy wykonywaniu prac z zakresu gospodarki leśnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.147.716

Akt utracił moc
Wersja od: 18 grudnia 1995 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się przy wykonywaniu prac z zakresu gospodarki leśnej.
§  2.
1.
Osoba nadzorująca wykonywanie prac, zwana dalej "osobą nadzorującą", obowiązana jest właściwie organizować pracę i nie dopuszczać do stosowania wadliwych sposobów wykonywania robót.
2.
Osoba nadzorująca ma obowiązek odsunąć od pracy pracownika nie przestrzegającego przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  3.
Jeżeli na powierzchni, na której są wykonywane operacje technologiczne i transportowe, obejmującej jedną lub więcej działek roboczych, zwanej dalej "powierzchnią roboczą", jednocześnie wykonują pracę pracownicy zatrudnieni przez różne zakłady pracy, zakłady te wyznaczają spośród siebie koordynatora sprawującego nadzór nad zapewnieniem bezpieczeństwa pracy lub koordynatora takiego wyznacza zleceniodawca robót.
§  4.
Zabrania się dopuszczania do pracy osób o widocznych oznakach niedyspozycji fizycznej lub psychicznej oraz zgłaszających takie niedyspozycje.
§  5.
Dla wszystkich prac i urządzeń produkcyjnych, przy których występuje ryzyko wypadków lub utraty zdrowia, powinny być określone strefy wewnątrz i wokół urządzeń produkcyjnych albo stanowisk pracy, w których człowiek jest stale narażony na ryzyko urazów lub utraty zdrowia, zwane dalej "strefami niebezpiecznymi", i - stosownie do oceny ryzyka - strefy niebezpieczne powiększone o strefy, w których ryzyko urazów lub utraty zdrowia występuje okresowo, zwane dalej "strefami zagrożenia".
§  6.
Osoby uprawnione do przebywania na powierzchni roboczej przy wykonywaniu prac, które są realizowane w tym samym czasie, powinny znać strefy niebezpieczne i strefy zagrożenia związane z wykonywaną pracą, a także mieć ustalone zasady porozumiewania się i sygnalizacji.
§  7.
W razie wykonywania pracy na powierzchni roboczej przez jedną osobę, stosuje się - w zależności od oceny ryzyka - nadzór doraźny polegający na kontakcie osoby uprawnionej z pracownikiem co najmniej raz pod koniec zmiany roboczej lub nadzór stały polegający na bezpośrednim kontakcie osoby uprawnionej z pracownikiem powierzonym jej nadzorowi.
§  8.
Poszczególne operacje powinny być wykonywane w taki sposób i w takiej kolejności, aby umożliwiały wykonanie operacji następnej zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  9.
Każde urządzenie produkcyjne powinno być sprawne i używane zgodnie z przeznaczeniem i warunkami określonymi w instrukcji obsługi, a maszyna powinna być wyposażona w świadectwo i posiadać znak bezpieczeństwa, jeżeli takie obowiązują.
§  10.
Ciągniki i inne maszyny samojezdne, stosowane do prac leśnych, powinny być wyposażone w bezpieczne kabiny lub ramy ochronne.
§  11.
Zabrania się stosowania:
1)
benzyny etylizowanej do zasilania maszyn przenośnych o napędzie spalinowym,
2)
wałów napędowych przegubowo-teleskopowych bez osłon.
§  12.
Na powierzchniach leśnych, na których przewiduje się prowadzenie prac przez okres dłuższy niż pięć dni, należy zapewnić schron stały lub przewoźny, stwarzający możliwość ochrony przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
§  13.
Na powierzchniach roboczych lub pojedynczych stanowiskach pracy powinna się znajdować apteczka pierwszej pomocy, zaopatrzona w stosowny do potrzeb zestaw środków farmaceutycznych i materiałów medycznych.