Rozdział 5 - Ochrona otoczenia. - Bezpieczeństwo i higiena pracy przy stosowaniu środków chemicznych w rolnictwie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.1.4

Akt utracił moc
Wersja od: 11 stycznia 1960 r.

5.

Ochrona otoczenia.

§  67.
W celu uniknięcia zatruć zwierząt gospodarskich, drobiu, pszczół należy powiadomić przewodniczącego gromadzkiej rady narodowej o miejscach i dniu wykonywania prac związanych z użyciem środków chemicznych ochrony roślin na 3 dni przed ich rozpoczęciem. Na polach i w sadach opryskiwanych lub opylanych środkami trującymi i szkodliwymi należy umieścić ostrzegawcze tablice z napisem: "Roślinność zatruta - wypasanie i przepędzanie zwierząt wzbronione"; w szczególności dotyczy to pól i sadów nie ogrodzonych, znajdujących się w pobliżu dróg i ścieżek.
§  68.
Nie wolno środkami trującymi opryskiwać ani opylać roślin kwitnących, jak również wydzielających nektar, nawiedzanych przez pszczoły. Jeżeli zaistnieje konieczność zabiegu na takich roślinach, należy na 3 dni przed tym zawiadomić o tym posiadaczy pasiek w celu zabezpieczenia pszczół przed ewentualnym zatruciem.
§  69.
Przy przeprowadzaniu oprysków arsenianem wapnia (np. ziemniaków przeciw stonce) lub przy opylaniu środkami arsenowymi należy pas brzeżny pola szerokości najmniej 2 metrów opylić preparatem typu DDT (zamiast arsenianem wapnia).
§  70.
Ostatnie opryskiwanie lub opylanie może być wykonane najpóźniej na 30 dni przed zbiorem plonów. Przy uprawach ziemniaków dopuszczalne jest skrócenie tego czasu do 20 dni.
§  71.
Części zielone roślin pastewnych opryskiwanych lub opylanych środkami arsenowymi nie mogą być skarmiane. Rośliny opryskiwane lub opylane preparatami arsenowymi mogą być użyte na ściółkę po upływie 6 tygodni od ostatniego zabiegu.
§  72.
1.
Pola i pasy wokół nich o szerokości co najmniej 10 m mogą być wypasane lub wykoszone na paszę dopiero po upływie 30-45 dni od dnia opryskania ich lub opylenia środkami arsenowymi.
2.
Jeżeli do opryskiwania lub opylania użyto innych środków chemicznych ochrony roślin, wypasanie lub wykoszenie może mieć miejsce już po upływie 15-20 dni. Okresy te można skrócić do kilku dni, jeżeli w międzyczasie spadł obfity deszcz. Dopuszczalność wypasu (wykoszenia na paszę) powinien stwierdzić lekarz weterynarii lub pracownik służby ochrony roślin.
§  73.
Przez pola opryskiwane i opylane nie wolno przepędzać zwierząt gospodarskich. Konie pracujące przy opryskiwaniu powinny być pilnie strzeżone, aby nie zjadły roślin lub nie napiły się trucizny. Przy opryskiwaniu arsenianem wapnia konie powinny mieć założoną na pyski ochronę metalową lub skórzaną. Konie po pracy należy dokładnie wymyć lub co najmniej oczyścić.
§  74.
Środków arsenowych nie wolno stosować na terenach objętych ochroną zwierzyny łownej w czasie ochronnym.
§  75.
Środkami arsenowymi nie wolno opryskiwać roślin warzywnych, których zielone części przeznaczone są do spożycia. Rośliny te mogą być opryskiwane lub opylane innymi środkami chemicznymi, nie później jednak niż na 30-45 dni przed ich zbiorem, a gdy chodzi o kapustę - przed zawiązaniem główek.
§  76.
Jeżeli w sadach pomiędzy drzewami stosowana jest równocześnie uprawa warzyw i krzewów jagodowych, do opryskiwań nie wolno używać żadnych środków arsenowych. Środkami arsenowymi nie wolno również opryskiwać drzew pestkowych po ich okwitnieniu. Jabłonie i grusze można opryskiwać środkami arsenowymi najpóźniej na dwa miesiące przed zbiorem.
§  77.
Środków zawierających techniczny HCH (Insox, Verindal itp.) nie należy stosować do ochrony warzyw konsumpcyjnych oraz innych upraw, jeżeli mają one być po zastosowaniu preparatu przeznaczone do spożycia lub użyte jako pasze.
§  78.
Środków chemicznych i nawozów pomocniczych nie wolno pozostawiać na polu oraz poza obrębem magazynu bez nadzoru.

PRZEPIS KOŃCOWY.

§  79.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.