Rozdział 3 - Przepisy specjalne dotyczące stosowania środków gazowych. - Bezpieczeństwo i higiena pracy przy stosowaniu środków chemicznych w rolnictwie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.1.4

Akt utracił moc
Wersja od: 11 stycznia 1960 r.

3.

Przepisy specjalne dotyczące stosowania środków gazowych.

§  54.
1.
Dezynsekcję i dezynfekcję środkami gazowymi mogą wykonywać tylko specjalnie w tym celu powołane i przeszkolone ekipy lub poszczególne osoby.
2.
Prace polegające na dezynsekcji i dezynfekcji takimi środkami gazowymi, jak chloropikryna, dwuchloroetan, dwusiarczek węgla, cjanowodór itp., należy bezwzględnie wykonywać w maskach gazowych zaopatrzonych w specjalne pochłaniacze, dostosowane do rodzaju zagrożenia.
§  55.
W pomieszczeniach zamkniętych, w których prowadzone są sporadyczne prace z parami, gazami lub aerosolami itp., dającymi w połączeniu z powietrzem mieszaniny łatwopalne lub wybuchowe, należy zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi zachować wszelkie warunki uniemożliwiające zapalenie się mieszanin.
§  56.
Zabrania się otwierania beczek z cieczami palnymi przy pomocy narzędzi z materiałów iskrzących.
§  57.
1.
Do napędu wytwornicy aerosolowej należy używać benzyny samochodowej bez żadnych domieszek (spirytusu, benzolu).
2.
Przy otwartym zbiorniku z benzyną nie można dołączać iskrownika.
§  58.
1.
Zabrania się napełniać zbiorniki, uruchamiać i zatrzymywać wytwornicę aerosolową w pomieszczeniach zamkniętych.
2.
Wytwornicę aerosolową należy przenosić przynajmniej w odległości 1 metra od przedmiotów zamgławianych.
3.
Zamgławianie w pobliżu stawów, jezior, rzek można stosować tylko przy pogodzie bezwietrznej lub przy słabym wietrze wiejącym od strony wody.
§  59.
Nie wolno przebywać w pomieszczeniach zagazowanych lub zamgławionych do czasu dokładnego wywietrzenia tych pomieszczeń albo zobojętnienia gazu lub środka chemicznego użytego w formie mgły.