Rozdział 2 - Stosowanie środków chemicznych ochrony roślin. - Bezpieczeństwo i higiena pracy przy stosowaniu środków chemicznych w rolnictwie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1960.1.4

Akt utracił moc
Wersja od: 11 stycznia 1960 r.

2.

Stosowanie środków chemicznych ochrony roślin.

§  34.
Robotnicy powinni pracować pod fachowym kierunkiem ludzi wyszkolonych w zakresie stosowania środków chemicznych ochrony roślin oraz znających przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu tych środków.
§  35.
Sprzęt używany do sporządzania cieczy do oprysku należy oznaczyć trwałym napisem "Trucizna" i opatrzyć rysunkiem trupiej czaszki.
§  36.
1.
Aparaty ochrony roślin powinny być w stałej gotowości eksploatacyjnej, a pracownicy wytypowani do obsługi powinni być przeszkoleni z zakresu konstrukcji, eksploatacji i konserwacji powierzanych im aparatów, a także znać warunki bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu poszczególnych preparatów owado i grzybobójczych.
2.
Zabiegi ochrony roślin (opylanie, zamgławianie i opryskiwanie) należy wykonywać w dni bezwietrzne, względnie przy małej szybkości wiatru, przy czym przy pracach tych należy posuwać się w kierunku przeciwnym do wiatru, tak by środki chemiczne nie były unoszone przez wiatr na pracującego.
3.
Jeżeli ze względu na kierunek uprawy rzędowej roślin wykonanie zabiegu aparatem o dużej powierzchni roboczej w kierunku przeciwnym do wiatru jest niemożliwe, zabiegi (opylanie, zamgławianie i opryskiwanie) należy wykonywać z zachowaniem jak najdalej idących środków ostrożności - w odzieży ochronnej i z zastosowaniem odpowiedniego sprzętu ochrony osobistej.
4.
Zabrania się wykonywania zabiegów w czasie silnego wiatru, bezpośrednio po deszczu i na krótko przed spodziewanym deszczem.
§  37.
1.
Aparaty konne, konno-motorowe lub traktorowe mogą być przetaczane na własnych kołach na bliższe odległości i po drogach miękkich (po polu). Na większe odległości należy aparaty takie przewozić na samochodach ciężarowych lub przyczepach ogumionych; koła aparatu należy mocno podklinować, a aparat przymocować drutem do burt samochodu lub przyczepy.
2.
Po dowiezieniu aparatu do miejsca pracy należy powtórnie sprawdzić jego stan techniczny i naoliwienie, a ewentualne usterki powstałe podczas transportu usunąć.
§  38.
W żadnym przypadku, szczególnie przy aparatach plecakowych i nabrzusznych, nie można wykonywać zabiegu, jeżeli środek chemiczny podczas pracy wydostaje się spod pokrywy zbiornika.
§  39.
1.
Napełnianie zbiorników środkami pylistymi powinno odbywać się przy pomocy szufelek lub bezpośrednio przez zsypywanie z opakowania.
2.
Do rozcieńczenia środków chemicznych należy używać czystej wody (bez mechanicznych zanieczyszczeń). Rozcieńczone środki chemiczne (ciecze robocze) należy nalewać do aparatów przez sita lub lejki z sitem.
§  40.
1.
Jeżeli zabiegi wykonuje równocześnie kilka osób, osoby obsługujące aparaty plecakowe należy rozstawić w ten sposób, aby ciecz lub pył nie oddziaływały na osoby współpracujące.
2.
Obsługujący aparaty powinni prowadzić lance wraz z dyszami tak nisko, aby środek chemiczny nie był porywany przez występujące prądy powietrzne.
§  41.
1.
Przy napełnianiu plecakowych opryskiwaczy ciśnieniowych, bateryjnych i podczas eksploatacji opryskiwaczy konnych, konno-motorowych, samobieżnych lub traktorowych należy uważać, aby nie przekroczyć maksymalnego ciśnienia roboczego oznaczonego na manometrze czerwoną linią.
2.
Zabrania się przestawiania zaworów bezpieczeństwa.
§  42.
Do ciągnienia opylaczy i opryskiwaczy należy przede wszystkim stosować ciągniki, a w razie użycia zaprzęgu konnego należy dobierać konie spokojne.
§  43.
Pracownicy zatrudnieni przy obsłudze aparatów konno-motorowych lub samobieżnych powinni, poza znajomością obsługi tych aparatów, znać także zasady pracy i konserwacji silników. Prowadzący aparaty samobieżne powinni posiadać prawo jazdy.
§  44.
W razie zapchania się dyszy lub sita należy przerwać opryskiwanie, dyszę lub sito odkręcić i dokładnie wyczyścić przy pomocy odpowiednich narzędzi. Dyszy nie wolno przedmuchiwać ustami ani przeczyszczać jej otworów drutem czy gwoździami.
§  45.
Po zakończeniu opylania lub opryskiwania zbiornik należy opróżnić z resztek środka chemicznego. Resztki środka chemicznego z opylacza usuwa się przez normalne uruchomienie aparatu. Czyszczenie opryskiwacza odbywa się przez kilkakrotne przepłukiwanie zbiornika czystą wodą. Jeżeli do oprysku użyte były środki hormonalne, do płukania aparatu, węży i dysz należy użyć gorącej wody z sodą (do prania) lub zawiesiną węgla aktywowanego.
§  46.
Dostęp do aparatów używanych przy stosowaniu środków chemicznych ochrony roślin jest dozwolony tylko pracownikom przy nich zatrudnionym.
§  47.
Po każdorazowym zakończeniu pracy należy opylacze wyczyścić z proszku, a opryskiwacze przemyć czystą wodą. Jeżeli aparaty były użyte do tępienia chwastów preparatami normalnymi (np. 2,4 D), to po zakończeniu zabiegów należy aparaturę, łącznie z wężami i dyszami, przemyć bardzo dokładnie kilkakrotnie gorącą wodą z sodą (do prania) lub zawiesiną węgla aktywowanego w ilości 75 g na 10 litrów wody. Wodę po płukaniu należy zlać do dołów i zakopać z dala od studzien i innych zbiorników wody.
§  48.
Nie zużyte środki chemiczne ochrony roślin, jak również pozostałe po tych środkach trwałe opakowania, bańki, blaszanki, beczki, powinny być tego samego dnia po zakończeniu pracy zwrócone do magazynu ze środkami chemicznymi.
§  49.
1.
Po zakończeniu prac jesienią przed złożeniem aparatów ochrony roślin do magazynu należy zdjąć z nich węże gumowe i przechowywać je w miejscu suchym i zabezpieczonym przed działaniem mrozu. Zbiorniki należy wytrzeć, tłoki rozluźnić, silniki dobrze naoliwić, opróżnić chłodnice i zbiorniki paliwa. Wszystkie części metalowe należy posmarować oliwą.
2.
Aparaty ochrony roślin przed oddaniem ich do remontu powinny być dokładnie oczyszczone. Pracownicy przeprowadzający naprawy aparatów ochrony roślin powinni być powiadomieni o trujących własnościach środków chemicznych ochrony roślin i o sposobie zapobiegania zatruciu podczas dokonywania napraw.
§  50.
1.
Miejsca zaprawiania ziarna preparatami chemicznymi ochrony roślin należy tak obrać, by nie spowodować zatrucia artykułów żywności i paszy. Zaprawianie powinno się odbywać w zamkniętych, szczelnych naczyniach, specjalnie przystosowanych do tego celu.
2.
Ziarna zaprawionego środkami chemicznymi ochrony roślin nawet po jego wypłukaniu nie wolno używać jako karmy dla zwierząt lub ptaków. Ziarno zaprawione powinno być wysiane w miarę możliwości tego samego dnia. Ziarno nie zużyte powinno być przekazane do magazynu ze środkami ochrony roślin lub zabezpieczone w innym miejscu przed dostępem zwierząt i ptaków.
§  51.
1.
Nie należy zakładać i zbierać trutek bezpośrednio rękami. Zatrute ziarno lub inne trutki do walki z gryzoniami w polu należy wykładać głęboko do nor przy pomocy specjalnych aparatów, butelek, szufelek lub łyżeczek.
2.
Trutki w obrębie zagrody gospodarstwa należy rozkładać w miejscach tak ustalonych, aby nie zużyte ilości można było łatwo zebrać. Miejsca te powinny być zabezpieczone przed dostępem dzieci, drobiu i zwierząt domowych.
§  52.
Na polu, gdzie wyłożono trutki, nie wolno przez 45 dni od czasu wyłożenia wypasać bydła ani zbierać paszy.
§  53.
Po 2 tygodniach od chwili wyłożenia nie zjedzone przez gryzonie trutki należy zebrać i zakopać na głębokości 70 cm.