§ 12. - Bezpieczeństwo i higiena pracy przy stosowaniu i magazynowaniu środków ochrony roślin oraz nawozów mineralnych i sztucznych w rolnictwie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.14.64

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lutego 1991 r.
§  12.
1.
Magazyn środków chemicznych należący do jednostek organizacyjnych stosujących te środki powinien być od strony zewnętrznej zaopatrzony w trwałą informację o jego przeznaczeniu i rodzaju składowanych środków.
2.
Magazyn środków chemicznych należy wyposażyć w:
1)
mechaniczną wentylację uruchamianą z zewnątrz i wewnątrz magazynu wraz z blokadą drzwi w czasie trwania przewietrzania pomieszczeń,
2)
okna z szybami ograniczającymi oddziaływanie promieni słonecznych,
3)
instalację elektryczną gazo- i pyłoszczelną.
3.
W magazynie środków chemicznych należy:
1)
wyodrębnić pomieszczenie do przechowywania środków ochrony roślin i gromadzenia niepełnowartościowych środków oraz opakowań zwrotnych przeznaczonych do likwidacji,
2)
zapewnić zamykane pomieszczenie do przechowywania środków ochrony roślin zaliczanych do trucizn.
4.
Środki ochrony roślin powinny być przechowywane w oryginalnych opakowaniach oraz pogrupowane według rodzaju i przeznaczenia. W przypadku konieczności zmiany opakowania, opakowanie zastępcze powinno być szczelne i odporne na działanie środka oraz oznaczone tak jak oryginalne.
5.
Importowane środki ochrony roślin powinny zawierać instrukcję ich stosowania w języku polskim.
6.
Pracownicy zatrudnieni przy ważeniu, mierzeniu, przelewaniu lub przesypywaniu albo usuwaniu rozlanych lub rozsypanych środków ochrony roślin powinni być wyposażeni w niezbędne środki ochrony indywidualnej.
7.
Naczynia i urządzenia służące do ważenia lub odmierzania środków ochrony roślin należących do trucizn powinny być oznaczone napisem "TRUCIZNA".
8.
W magazynie środków chemicznych zabrania się palenia tytoniu i spożywania posiłków, jak również przechowywania:
1)
artykułów żywnościowych,
2)
pasz dla zwierząt,
3)
nasion i ziaren zbóż nie zaprawionych środkami ochrony roślin,
4)
przedmiotów osobistego użytku pracowników,
5)
materiałów pędnych i łatwo palnych.