§ 16. - Bezpieczeństwo i higiena pracy przy produkcji, stosowaniu, magazynowaniu i transporcie wewnątrzzakładowym nadtlenków organicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.37.181

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 kwietnia 1995 r.
§  16.
1.
Budynki i pomieszczenia, w których znajdują się nadtlenki, powinny być wyposażone w powierzchnie odciążające (ściany, dach lub przepony). Stropodach, jako powierzchnia odciążająca, nie powinien ważyć więcej niż 75 kg/m2. Nie dopuszcza się lokalizacji drzwi w ścianach odciążających. Minimalną powierzchnię odciążającą określa poniższa tabela:
Kubatura pomieszczeń: wskaźnik powierzchni odciążających m2/m3 dla nadtlenków I i II grupy niebezpieczeństwa
m3 I grupa niebezpieczeństwaII grupa niebezpieczeństwa
powyżej 600

powyżej 500 do 600

powyżej 200 do 500

poniżej 200

0,06

0,065

0,15

0,2

0,065

0,065

0,1

0,15

Do powierzchni odciążających zalicza się również okna oraz drzwi łatwo otwierające się na zewnątrz.

2.
Dla budynków i pomieszczeń, w których znajdują się nadtlenki III grupy niebezpieczeństwa, powierzchnie odciążające nie są wymagane.
3.
Dachy budynków i pomieszczeń, o których mowa w ust. 1, powinny być wykonane z płyt bezodłamkowych, natomiast ich ściany powinny być wykonane z materiałów niepalnych, przy czym jedna ze ścian lub dach bądź ich odpowiednia część powinny stanowić powierzchnię odciążającą.
4.
Powierzchnia odciążająca nie powinna być skierowana w stronę stanowisk pracy, obiektów socjalnych i mieszkalnych. W halach produkcyjnych, między reaktorami a powierzchnią odciążającą, nie powinno znajdować się żadne urządzenie, które mogłoby spowodować dodatkowe zagrożenie w przypadku niebezpiecznego rozkładu nadtlenków.
5.
Jeśli powierzchnię odciążającą stanowią okna, powinny one być na zewnątrz zabezpieczone siatką chroniącą przed odłamkami, umieszczoną w odległości 1 m od okna.
6.
W magazynach wielokomorowych ściany boczne i działowe powinny wystawać ponad dach na wysokość co najmniej 0,3 m, jeśli powierzchnią odciążającą jest dach, lub wystawać przed ścianę odciążającą na odległość 1,0 m na całej wysokości.
7.
W magazynach, w których znajdują się nadtlenki I i II grupy niebezpieczeństwa, od strony ściany odciążającej powinien być usypany wał ziemny o wysokości nie mniejszej niż wysokość budynku magazynowego, tak aby stopa wału oddalona była od budynku od 1 do 3 metrów. Kąt między podstawą a tworzącą wału powinien wynosić 40±5o. Wały ziemne mogą być podparte murem do 1/3 ich wysokości jednostronnie lub dwustronnie. Powierzchnie wałów ziemnych powinny być uodpornione na erozję powietrzną i wodną.
8.
W przypadku komór w magazynach dla nadtlenków o TSR poniżej 20oC powinny być stosowane przedsionki.