Rozdział 6 - Dekoracje - Bezpieczeństwo i higiena pracy przy produkcji filmowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2011.75.401

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 kwietnia 2011 r.

Rozdział  6

Dekoracje

§  27.
Budowa lub rozbiórka dekoracji filmowych powinna być wykonywana zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.
§  28.
1.
Wykonanie dekoracji filmowych o skomplikowanej konstrukcji lub wymagających odstępstw od zasad sztuki budowlanej należy opierać na dokumentacji konstrukcyjno-wykonawczej i obliczeniach statycznych.
2.
O konieczności sporządzenia dokumentacji, o której mowa w ust. 1, każdorazowo powinien decydować producent filmu w porozumieniu ze scenografem i kierownikiem budowy dekoracji.
§  29.
Dekoracje wykonane z materiałów palnych, mogące powodować szybkie rozprzestrzenianie się pożaru, powinny być zabezpieczone środkami ogniochronnymi do stopnia co najmniej trudnozapalności.
§  30.
1.
Dekoracje przeznaczone do obsługi technicznej planu zdjęciowego, w szczególności pomosty, schody i drabiny, należy wykonywać w sposób zapewniający bezpieczeństwo pracy.
2.
Elementy nośne i konstrukcyjne należy wykonywać z materiałów o zgodnej z przeznaczeniem jakości i wytrzymałości oraz poddawać konserwacji i okresowej kontroli.
3.
Pomosty, przejścia i trasy komunikacyjne należy zabezpieczać krawężnikami i poręczami gładkimi oraz zapewnić widoczne oznaczenia dopuszczalnego obciążenia.
4.
Nawierzchnie tras komunikacyjnych nie mogą mieć części wystających.
§  31.
Elementy dekoracji poddawane w obecności ludzi niebezpiecznym efektom na planie zdjęciowym, w szczególności efektom wyburzania lub zawalania, należy wykonywać z materiałów niestwarzających zagrożenia. Za materiały niestwarzające zagrożenia uważa się w szczególności tworzywa sztuczne, balzę, korek oraz zaprawę niepalną.
§  32.
Dekoracje i budowle filmowe przed oddaniem ich do użytku powinny zostać odebrane przez:
1)
na terenie podmiotu produkującego film - osobę zarządzającą tym podmiotem lub działającą w jej imieniu;
2)
w plenerze - kierownika produkcji filmu.
§  33.
W czasie użytkowania dekoracji wszelkie zmiany w konstrukcji mogą być dokonywane wyłącznie za zgodą kierownika budowy, co należy zaznaczać w prowadzonej dokumentacji.
§  34.
Przy zabudowywaniu dekoracji zwartych należy wytyczać i oznaczać przejścia komunikacyjne o szerokości umożliwiającej ewakuację oraz dostęp do urządzeń i sprzętu przeciwpożarowego.
§  35.
Po przerwach w pracy wywołanych działaniem sił natury lub awariami technicznymi dekoracje plenerowe należy poddawać szczegółowym oględzinom przez osoby, o których mowa w § 32, w celu stwierdzenia i usunięcia ewentualnych szkód mających wpływ na wytrzymałość lub statyczność budowli.
§  36.
Reżyser, operator obrazu i kierownik produkcji obowiązani są przestrzegać tego, aby dekoracje używane były zgodnie z ich przeznaczeniem określonym w scenopisie.
§  37.
Urządzenia i instalacje elektryczne oraz sztuczne źródła światła instalowane w dekoracjach filmowych jako czynne urządzenia przeznaczone do zniszczenia lub uszkodzenia dla celów inscenizacyjnych powinny być zasilane prądem o napięciu nieprzekraczającym 24 V.
§  38.
W planie organizacji robót rozbiórkowych należy przewidywać niezwłoczne porządkowanie placu budowy po wykonaniu zdjęć, usuwanie pozostałości niebezpiecznych dla życia lub zdrowia oraz zabezpieczenie elementów porozbiórkowych.