Rozdział 4 - Inscenizacja - Bezpieczeństwo i higiena pracy przy produkcji filmowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2011.75.401

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 kwietnia 2011 r.

Rozdział  4

Inscenizacja

§  16.
Rekwizyty i urządzenia markujące powinny być wykonywane, instalowane, użytkowane, przechowywane i przewożone w sposób zapewniający bezpieczeństwo i higienę użytkowników oraz otoczenia.
§  17.
Materiały i substancje oraz maszyny i urządzenia używane do markowania zjawisk fizycznych i atmosferycznych, w szczególności śniegu, mgły, kurzu, dymu i barwienia powietrza, nie mogą zagrażać życiu i zdrowiu osób biorących udział w realizacji scen z udziałem tych zjawisk ani prowadzić do degradacji środowiska.
§  18.
1.
Kostiumy, odzież i obuwie należy wydawać ze składu w stanie czystym i odpowiadającym wymaganiom higieniczno-sanitarnym.
2.
Środki do patynowania i charakteryzacji odzieży nie mogą zawierać substancji lub preparatów łatwo palnych, wysoce łatwo palnych i skrajnie łatwo palnych lub substancji lub preparatów niebezpiecznych stwarzających zagrożenie dla zdrowia lub życia człowieka.
3.
Kostiumy, odzież i obuwie przed zwróceniem ich do składu powinny być odświeżone, czyszczone, prane oraz poddane dezynfekcji, a w razie potrzeby dezynsekcji.
4.
Pomieszczenia kostiumerni powinny być zaopatrzone w skutecznie działające urządzenia wentylacyjne oraz dezynfekowane przez rozpylenie środków o działaniu dezynfekcyjnym, a w razie potrzeby dezynsekcyjnym, bez przykrego zapachu.
5.
Pomieszczenia stałej pracy pracowników magazynu powinny być trwale oddzielone od pomieszczeń magazynowych.
§  19.
1.
Prace związane z obróbką martwego włosa, zdejmowanie odlewów, czyszczenie i barwienie powinny być przeprowadzane w oddzielnych pomieszczeniach.
2.
Czynności związane z zastosowaniem substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych, o których mowa w przepisach dotyczących substancji i preparatów chemicznych, w szczególności o właściwościach lotnych, należy wykonywać w digestorium, zaopatrzonym w sprawnie działające urządzenia wentylacyjne, lub na wolnym powietrzu, przy zastosowaniu środków ochrony indywidualnej.
3.
Opakowania i naczynia służące do przechowywania produktów charakteryzatorskich i środków stosowanych w technice charakteryzatorskiej, w szczególności w charakteryzatorni, fryzjerni, perukarni oraz modelarni, powinny być oznaczone wyraźnie i trwale co do ich zawartości.
4.
Powłoki charakteryzatorskie o działaniu utrudniającym proces wymiany powietrznej i cieplnej organizmu nie powinny być stosowane do pokrywania więcej niż 30% powierzchni ciała.
5.
Należy unikać sytuacji, w których osoby pozostają w stanie ucharakteryzowania przez ponad 2 godziny, w szczególności ucharakteryzowane powłokami określonymi w ust. 4.
6.
Osobom ucharakteryzowanym należy umożliwić korzystanie z urządzeń z ciepłą wodą oraz ze środków do oczyszczenia i umycia ciała z produktów charakteryzatorskich.