Rozdział 3 - Czynności zwiększonego ryzyka - Bezpieczeństwo i higiena pracy przy produkcji filmowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2011.75.401

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 kwietnia 2011 r.

Rozdział  3

Czynności zwiększonego ryzyka

§  9.
1.
Czynności kaskaderskie należy powierzać wyłącznie osobom posiadającym umiejętności odpowiednie do ich wykonywania, w szczególności osobom, których umiejętności zostały stwierdzone dokumentem wydanym na podstawie przepisów prawa.
2.
Za czynności, o których mowa w ust. 1, uważa się czynności, których wykonywanie na planie filmowym wymaga specjalnych umiejętności i jednocześnie szczególnej sprawności psychofizycznej.
3.
Osoba wykonująca czynności, o których mowa w ust. 1, jest obowiązana posiadać orzeczenie lekarza medycyny pracy o zdolności do wykonywania tych czynności.
4.
Orzeczenie, o którym mowa w ust. 3, wydaje się na koszt osoby wnioskującej, chyba że jest ona pracownikiem.
§  10.
1.
Odtwarzanie efektów pirotechnicznych na planie filmowym, w szczególności z wykorzystaniem broni, amunicji, materiałów pirotechnicznych lub wybuchowych, należy powierzać osobom posiadającym w tym zakresie uprawnienia wydane na podstawie odrębnych przepisów.
2.
Nabywanie, przewóz, przechowywanie i używanie broni palnej, amunicji, materiałów wybuchowych i pirotechnicznych na potrzeby produkcji filmów, a także organizację i pracę służby pirotechnicznej regulują odrębne przepisy.
§  11.
Prace z zastosowaniem efektów pirotechnicznych zalicza się do prac szczególnie niebezpiecznych i wymagających zastosowania środków ochrony zbiorowej i indywidualnej.
§  12.
Roboty budowlano-montażowe, w tym instalacyjne i rozbiórkowe, dotyczące dekoracji oraz pomostów należy prowadzić zgodnie z przepisami w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.
§  13.
Zabrania się wywierania wpływu na wszystkie osoby wykonujące czynności zwiększonego ryzyka celem przyspieszenia wykonania tych czynności.
§  14.
Przy stosowaniu efektów pirotechnicznych, wykonywaniu czynności kaskaderskich oraz innych scen niebezpiecznych konieczna jest obecność osób uprawnionych do udzielenia pierwszej pomocy przedlekarskiej, w tym pielęgniarzy, sanitariuszy lub ratowników wykwalifikowanych w zakresie udzielania pierwszej pomocy, posiadających sprzęt ratowniczy i środki do udzielania pierwszej pomocy oraz środki transportu przystosowane do warunków terenowych.
§  15.
W przypadku używania na planie zdjęciowym ognia otwartego lub efektów pirotechnicznych, a także efektów specjalnych z ogniem należy stosować środki ochrony przeciwpożarowej przewidziane w szczególności dla prac niebezpiecznych pod względem pożarowym oraz prac z użyciem materiałów wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego, określone w odrębnych przepisach.