Rozdział 2 - Produkcja filmów - Bezpieczeństwo i higiena pracy przy produkcji filmowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2011.75.401

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 kwietnia 2011 r.

Rozdział  2

Produkcja filmów

§  2.
1.
Producent filmu jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy wszystkim osobom biorącym udział w produkcji filmu.
2.
Producent filmu oraz wszyscy pracodawcy osób biorących udział w produkcji filmu są obowiązani wyznaczyć koordynatora do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy najpóźniej na 14 dni przed planowanym dniem rozpoczęcia zdjęć.
3.
Koordynator do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy powinien sprawować nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy wszystkich osób biorących udział w produkcji filmu.
§  3.
1.
Scenopisy i dokumentacja techniczna filmu powinny uwzględniać organizację pracy w sposób bezpieczny i higieniczny w każdej fazie produkcji filmu.
2.
Scenopisy i dokumentacja techniczna filmu, w części dotyczącej realizacji danej sceny, powinny być dostarczane w terminie umożliwiającym podjęcie prac organizacyjnych i przygotowanie środków technicznych w celu zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  4.
1.
Kierownik produkcji filmu jest obowiązany sporządzić szczegółowy plan zabezpieczeń dla wszelkich prac zdjęciowych i jest odpowiedzialny za jego wykonanie.
2.
Plan zabezpieczeń stanowi część dokumentacji technicznej filmu i powinien zawierać wykaz prac i scen szczególnie niebezpiecznych.
3.
Bezpośredni i osobisty nadzór nad wykonaniem planu zabezpieczeń powinien sprawować koordynator do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy.
4.
Z planem zabezpieczeń należy zapoznać wszystkie osoby biorące udział w realizacji prac zdjęciowych, w szczególności aktorów, reżysera, operatora, kierownika planu oraz drugiego reżysera.
5.
Plan zabezpieczeń kaskaderskich powinien sporządzić kaskader filmowy-koordynator, który następnie powinien być odpowiedzialny za jego realizację.
§  5.
1.
Prace niebezpieczne, w środowisku nieznanym lub szczególnie trudnym, w szczególności w obiektach przemysłowych, w kopalniach, na morzu, w górach, na pustyniach oraz w dżunglach, należy poprzedzić pisemnymi konsultacjami ze specjalistami branżowymi w celu określenia środków zabezpieczających.
2.
Korespondencja z konsultacji, o których mowa w ust. 1, stanowi część dokumentacji technicznej filmu.
3.
Kierownik produkcji filmu jest obowiązany zapoznać wszystkich członków grupy zdjęciowej z zasadami i przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji filmowej oraz wyposażyć ich w środki ochrony indywidualnej.
4.
Pisemne potwierdzenie zapoznania grupy zdjęciowej z zasadami i przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy stanowi część dokumentacji filmu.
5.
Kierownik produkcji filmu jest obowiązany do zastosowania urządzeń ochronnych zapewniających bezpieczeństwo wszystkich osób uczestniczących w zdjęciach.
6.
Grupę zdjęciową należy wyposażyć w środki do udzielenia pierwszej pomocy w razie wypadków przy pracy i w nagłych zachorowaniach oraz zapewnić fachową pomoc lekarską i środki transportu przystosowane do warunków terenowych.
7.
W warunkach plenerowych producent filmu powinien zabezpieczyć stanowiska pracy przed ujemnym wpływem zjawisk atmosferycznych.
§  6.
1.
Miejsca przeznaczone na pobyt wszystkich członków grupy zdjęciowej w czasie wolnym należy wyposażyć w urządzenia higieniczno-sanitarne i urządzenia służące do wypoczynku, a także zabezpieczyć przed ujemnym wpływem zjawisk atmosferycznych.
2.
Członkom grupy zdjęciowej należy umożliwić korzystanie z posiłków i napojów, a w okresie od września do maja oraz w porze nocnej - z posiłków i napojów gorących.
§  7.
1.
Dzieci uczestniczące w zdjęciach powinny znajdować się pod opieką swoich opiekunów lub innych osób dorosłych, którym za zgodą opiekunów powierzono opiekę.
2.
Osoby sprawujące opiekę należy zapoznać z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji filmowej.
3.
Wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dzieci na planie zdjęciowym regulują odrębne przepisy.
§  8.
1.
Zwierzęta biorące udział w zdjęciach powinny pozostawać pod opieką tresera lub innej osoby za nie odpowiedzialnej.
2.
Stan zdrowia zwierząt powinien być stwierdzony aktualnym zaświadczeniem lekarza weterynarii.
3.
Zwierzęta niebezpieczne mogą brać udział w zdjęciach tylko w razie zastosowania środków i urządzeń zapewniających bezpieczeństwo dla otoczenia.
4.
Udział zwierząt w zdjęciach scen batalistycznych, masowych lub innych, w których występują czynniki mogące wpływać na zmianę zachowania się zwierzęcia, powinien być poprzedzony próbami przeprowadzonymi w warunkach najbardziej zbliżonych do występujących w ujęciach filmowych, przy zachowaniu środków bezpieczeństwa.
5.
Wyniki prób, o których mowa w ust. 4, powinny decydować o przydatności zwierzęcia do zdjęć filmowych.
6.
W czasie wolnym od zdjęć zwierzętom należy zapewnić miejsca odpowiednie pod względem higieniczno-sanitarnym oraz spełniające minimalne warunki określone dla poszczególnych gatunków w przepisach odrębnych.