Oddział 1 - Realizacja filmów. - Bezpieczeństwo i higiena pracy przy produkcji filmowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1970.12.113

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lipca 1993 r.

1.

Realizacja filmów.

§  24.
Kierownictwo produkcji filmów jest obowiązane do zapewnienia, zgodnie z najnowszymi zdobyczami nauki i techniki, bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, wyłączających zagrożenie życia lub zdrowia, pracownikom grup zdjęciowych, personelowi technicznemu oraz aktorom, epizodystom, i statystom, a także do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego.
§  25.
1.
Scenopisy i dokumentacja techniczna filmu powinny uwzględniać organizację pracy w sposób bezpieczny we wszystkich fazach produkcyjnych.
2.
Scenopisy i dokumentacja techniczna filmu, dotyczące realizacji filmu, powinny być dostarczane we właściwym czasie odpowiednim komórkom organizacyjnym wytwórni w celu umożliwienia przygotowania środków technicznych i organizacyjnych dla zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  26.
1.
Dla prac zdjęciowych wykonywanych w warunkach zwiększonego zagrożenia bezpieczeństwa wymagane jest sporządzenie szczegółowego planu (programu) zabezpieczeń.
2.
Plan zabezpieczeń (ust. 1) stanowi część dokumentacji technicznej filmu.
3.
Za wykonanie planu zabezpieczeń odpowiedzialny jest kierownik produkcji filmu.
§  27.
1.
Odtwarzanie ról i efektów, polegających na wykonywaniu czynności i ćwiczeń ruchowych związanych z niebezpieczeństwem dla odtwórcy, może być zlecane wyłącznie osobom posiadającym odpowiednie przygotowanie w tym zakresie, a w szczególności:
1) 2
umiejętności udokumentowane:
a)
dyplomem ukończenia wyższych studiów w akademii wychowania fizycznego lub
b)
dyplomem ukończenia szkoły cyrkowej, lub
c)
świadectwem posiadania I klasy sportowej, lub
d)
dokumentami, o których mowa w ust. 1a
2)
dobry stan zdrowia,
3)
dostateczną znajomość zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie odtwarzania ról i efektów niebezpiecznych.
1a. 3
Odtwarzanie ról i efektów kaskaderskich może być zlecane wyłącznie osobom legitymującym się odpowiednimi patentami, licencjami, kategoriami zawodowymi lub innymi dokumentami wydanymi na podstawie odrębnych przepisów, potwierdzającymi fakt posiadania umiejętności potrzebnych przy wykonywaniu zadań, jakie mają być zlecone tym osobom.
2.
Powierzenie zadań, o których mowa w ust. 1, osobom nie uprawniającym aktualnie danej specjaności lub nie posiadającym aktualnego świadectwa lekarskiego o stanie zdrowia jest zabronione.
3. 4
Zaświadczenie lekarskie powinno wyraźnie stwierdzać, że dana osoba jest zdolna, ze względu na stan zdrowia, do wykonywania zadań określonych w ust. 1. Zaświadczenie lekarskie potwierdzające zdolność osoby do wykonywania czynności kaskaderskich powinno być wystawione przez Centralną Przychodnię Sportowo-Lekarską w Warszawie lub przez inny tego typu zakład opieki zdrowotnej; jeżeli czynności kaskaderskie nie będą wykonywane w ramach stosunku poracy, koszty badań poprzedzających wystawienie zaświadczenia lekarskiego ponosi osoba badana.
§  28.
Wszystkie najbardziej niebezpieczne efekty filmowe powinny być uzyskiwane przez zastosowanie techniki zdjęć kombinowanych.
§  29.
1.
Prace grup zdjęciowych w warunkach zwiększonego zagrożenia bezpieczeństwa, wykonywane w środowisku nie znanym lub w specjalnie trudnych warunkach (obiekty przemysłowe, kopalnie, morze, góry, pustynie, dżungle itp.), powinny być poprzedzone konsultacjami z odpowiednimi specjalistami branżowymi w celu ustalenia odpowiednich środków zabezpieczających.
2.
Uczestnicy grup zdjęciowych powinni być poinstruowani o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy oraz sposobach ich stosowania w danych warunkach, jak również wyposażeni w odpowiednią odzież i sprzęt ochrony osobistej.
3.
Kierownictwo produkcji filmu jest obowiązane do zastosowania specjalnych urządzeń ochronnych, zapewniających maksimum bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników prac zdjęciowych.
4.
Grupa zdjęciowa powinna być wyposażona w odpowiednie środki dla udzielenia pierwszej pomocy w wypadkach przy pracy i nagłych zachorowaniach, mieć zapewnioną fachową pomoc lekarską i środki transportu.
5.
Powyższe zasady obowiązują także przy pracach związanych ze sporządzeniem dokumentacji filmu.
§  30.
Wymagania reżysera i operatora w stosunku do odtwórców i obsługi technicznej planu zdjęciowego, dotyczące uzyskania efektów techniczno-artystycznych, powinny być zgodne z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  31.
1.
Wszelkie prace przy efektach technicznych wymagających użycia urządzeń i środków technicznych, mogą być prowadzone wyłącznie pod nadzorem specjalistów.
2.
Obsługa urządzeń technicznych, wymagająca fachowej kwalifikacji, przez osoby nie upoważnione jest zabroniona.
§  32.
1.
Jednostki organizacyjne produkujące filmy powinny przygotować i udostępnić odpowiednie pomieszczenia lub miejsca przeznaczone na pobyt aktorów, epizodystów i statystów w czasie wolnym od zajęć na planie zdjęciowym. Miejsca te powinny być odpowiednio wyposażone w urządzenia higieniczno-sanitarne i służące do wypoczynku oraz odpowiednio zabezpieczone przed ujemnymi wpływami atmosferycznymi i czynników zewnętrznych.
2.
Osobom, o których mowa w ust. 1, należy umożliwić korzystanie z posiłków i napojów, a w porze zimowej z napojów i potraw gorących.
§  33.
Aktorzy, epizodyści i statyści powinni być przed przystąpieniem do pracy pouczeni o sposobie zachowania się na terenie objętym działalnością produkcji filmowej oraz poinstruowani o sposobach stosowania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W miarę potrzeby osoby te powinny być zaopatrzone w odpowiednią odzież i sprzęt ochrony osobistej oraz pouczone o zasadach ich stosowania.
§  34.
1.
Dzieci uczestniczące w zdjęciach powinny znajdować się pod stałą opieką osób dorosłych, odpowiedzialnych za ich zachowanie i bezpieczeństwo.
2.
Opiekunowie dzieci powinni być poinstruowani o zasadach przestrzegania przepisów porządkowych, organizacyjnych i bezpieczeństwa odnoszących się do dzieci, nad którymi sprawują opiekę.
§  35.
1.
Zwierzęta używane do zdjęć filmowych i nagrań dźwiękowych powinny pozostawać pod opieką tresera lub osoby odpowiedzialnej za nie.
2.
Zwierząt bez aktualnych zaświadczeń weterynaryjnych nie należy używać do zdjęć i nagrań.
3.
Zwierzęta dzikie lub agresywne mogą być używane do zdjęć lub nagrań tylko w razie zastosowania środków i urządzeń gwarantujących pełne bezpieczeństwo otoczenia.
4.
Konie i inne zwierzęta używane do zdjęć w scenach batalistycznych, masowych lub innych, w których występują czynniki mogące wpływać na zmianę zachowania się zwierzęcia, powinny być uprzednio oswojone i wypróbowane na sposób reakcji. Próby powinny być przeprowadzone w sytuacjach najbardziej zbliżonych do występujących w ujęciach, z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa. Wyniki prób powinny decydować o przydatności zwierzęcia do zdjęć filmowych.
5.
W czasie wolnym od zdjęć zwierzętom należy zapewnić miejsca odpowiednie pod względem, higieniczno-sanitarnym oraz gwarantujące bezpieczeństwo otoczenia.
2 § 27 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 25 maja 1993 r. (Dz.U.93.50.229) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 lipca 1993 r.
3 § 27 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 25 maja 1993 r. (Dz.U.93.50.229) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 lipca 1993 r.
4 § 27 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 25 maja 1993 r. (Dz.U.93.50.229) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 lipca 1993 r.