Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Bezpieczeństwo i higiena pracy przy obsłudze maszyn i narzędzi rolniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1959.48.293

Akt utracił moc
Wersja od: 29 sierpnia 1959 r.

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Przepisy rozporządzenia dotyczą bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze maszyn, urządzeń i narzędzi rolniczych.
2.
Przez maszyny i narzędzia rolnicze rozumie się również maszyny, urządzenia i narzędzia, występujące jako agregaty łącznie z maszynami służącymi do napędu (ciągnikami, silnikami, kieratami) albo z inną siłą pociągową.
§  2.
Bezpośrednią obsługę maszyn rolniczych można powierzać tylko pracownikom zapoznanym z działaniem obsługiwanych maszyn i obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy przy ich obsłudze.
§  3.
1.
Części maszyn i narzędzi rolniczych, służące do napędu tych maszyn lub ich zespołów, jak koła pasowe, pasy, koła zębate, łańcuchy pędne, wały przekładne, przeguby, noże sieczkarni i siekaczy oraz inne podobne urządzenia, powinny być osłonięte w sposób zapewniający bezpieczną ich obsługę.
2.
Wałki przekazu mocy powinny być osłonięte na całej długości.
3.
Osłon lub innych urządzeń zabezpieczających nie wolno zakładać, odchylać lub zdejmować w czasie pracy maszyny lub jej urządzenia napędzającego.
§  4.
Podczas postoju maszyn towarzyszących ciągnikom wałek przekaźnika mocy powinien być wyłączony.
§  5.
Jeżeli siłą pociągową maszyn są konie, wykonywanie napraw i innych podobnych czynności dozwolone jest dopiero po ich wyprzęgnięciu.
§  6.
Przed uruchomieniem maszyny obsługujący powinni sprawdzić prawidłowość jej działania, prawidłowość działania poszczególnych zespołów i urządzeń oraz stan połączeń i osłon zabezpieczających. Maszyny powinny być smarowane zgodnie z instrukcją obsługi.
§  7.
Pracownik, oddając swemu zastępcy maszynę lub urządzenie rolnicze po ukończonej zmianie, powinien powiadomić go o dostrzeżonych usterkach.
§  8.
Przy obsłudze wszystkich maszyn, urządzeń i narzędzi rolniczych należy ściśle stosować się do wskazówek zawartych w instrukcjach obsługi.
§  9.
Regulowanie i sprawdzanie poszczególnych mechanizmów i urządzeń, smarowanie łożysk, dokonywanie napraw, czyszczenie maszyny lub jej zespołów, zakładanie i nawlekanie drutu lub sznurka do igły aparatów wiążących, nakładanie lub zrzucanie pasów itp. może być wykonywane dopiero po wyłączeniu napędu i zatrzymaniu maszyny.
§  10.
Zabrania się łączenia pasów pędnych nitami, drutami lub stosowania innych połączeń nie przeznaczonych do tego celu.
§  11.
Sworzeń łączący zaczep maszyny lub narzędzia z belką zaczepową traktora powinien być zabezpieczony przed wypadnięciem podczas pracy odpowiednią zatyczką lub zapadką.
§  12.
Przed uruchomieniem maszyny należy sprawdzić, czy w zasięgu działania urządzeń pędnych lub zespołów roboczych nie przebywają ludzie lub nie znajdują się pozostawione przedmioty, jak klucze, młotki itp.
§  13.
Przy uruchamianiu silnika korbą rozruchową korbę tę należy uchwycić w ten sposób, aby duży palec u ręki (kciuk) znajdował się po tej samej stronie, co pozostałe palce. Przy uruchamianiu silnika za pomocą linki zabronione jest nawijanie linki na rękę.
§  14.
1.
Uruchamianie i zatrzymywanie maszyn rolniczych przy pracy zespołowej powinno być poprzedzone umownym sygnałem.
2.
Do podawania sygnałów upoważniony jest pracownik nadzorujący pracę grupy robotników lub obsługujący silniki napędowe wolno stojące albo pracownik obsługujący maszynę lub agregat.
3.
Jeżeli pracownik obsługujący maszynę rolniczą lub inni pracownicy zauważą uszkodzenie czy usterkę w pracy maszyny, powinni dać sygnał obsługującemu urządzenia napędowe do natychmiastowego zatrzymania maszyny.
§  15.
1.
W czasie pracy maszyny nie wolno schodzić, wchodzić, siadać, wskakiwać lub zeskakiwać z maszyny, stawać na dyszlach, zaczepach i ramach maszyny.
2.
Zabronione jest przebywanie między ciągnikiem (siłą pociągową) a maszyną współpracującą w czasie pracy agregatu oraz w czasie postoju, jeżeli silnik nie został unieruchomiony.
§  16.
Po każdym zatrzymaniu traktora i maszyny współpracującej kierowca przed zejściem z siedzenia powinien wyłączyć napęd wałka przekaźnikowego.
§  17.
Nie wolno używać silników i ciągników do napędu tych maszyn rolniczych, które nie są konstrukcyjnie przystosowane do takiego napędu.
§  18.
Przy wsuwaniu i wysuwaniu kosy z przyrządu tnącego należy zachować środki ostrożności, a kosę po wyjęciu z przyrządu tnącego należy przechowywać w specjalnym ochraniaczu.
§  19.
1.
Pomieszczenia pracy, w których zainstalowane są maszyny i urządzenia rolnicze, powinny być dostatecznie i równomiernie oświetlone, w sposób dostosowany do rodzaju wykonywanej pracy.
2.
Instalacje i urządzenia elektryczne powinny pod względem budowy i utrzymania odpowiadać normom obowiązującym w zakresie urządzeń elektrycznych.
§  20.
1.
Pracownicy obsługujący maszyny rolnicze powinni nosić odzież obcisłą, lecz nie ograniczającą swobody ruchów, oraz sprzęt ochrony osobistej, zgodnie z obowiązującą tabelą odzieży specjalnej i sprzętu ochrony osobistej.
2.
Nie wolno pracować w odzieży podartej lub mającej zwisające albo odstające części.
§  21.
1.
Ciągniki, kombajny, lokomobile i silniki służące do napędu maszyn rolniczych powinny być zaopatrzone w sprzęt przeciwpożarowy, a maszyny i urządzenia ruchome powinny być zaopatrzone w łańcuch lub liny służące do wyciągania ich z miejsca pożaru.
2.
Pracownicy zatrudnieni przy obsłudze maszyn i urządzeń wymienionych w ust. 1 powinni posiadać umiejętność posługiwania się sprzętem przeciwpożarowym, stanowiącym wyposażenie tych maszyn i urządzeń.
§  22.
1.
Każda większa grupa polowa pracująca w oddaleniu od gospodarstwa przy użyciu maszyn i narzędzi rolniczych powinna posiadać podręczną apteczkę zawierającą środki do udzielania pierwszej pomocy.
2.
Opiekę nad apteczką i udzielanie pierwszej pomocy należy powierzyć pracownikowi przeszkolonemu w tym zakresie.