Rozdział 3 - Natryskiwanie lub napylanie powierzchni przedmiotów - Bezpieczeństwo i higiena pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu i metalizacji natryskowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.237.2003

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 2003 r.

Rozdział  3

Natryskiwanie lub napylanie powierzchni przedmiotów

§  14.
1.
Do natryskiwania lub napylania powierzchni przedmiotów używa się wyłącznie materiałów, których opakowania są oznakowane w sposób umożliwiający ich identyfikację.
2.
Niedopuszczalne jest stosowanie podczas tych prac materiałów zawierających związki o działaniu rakotwórczym, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 11 września 1996 r. w sprawie czynników rakotwórczych w środowisku pracy oraz nadzoru nad stanem zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz. U. Nr 121, poz. 571).
§  15.
1.
Podczas natryskiwania lub napylania powierzchni przedmiotów stosuje się środki ochrony zbiorowej, które zapewniają nieprzekraczanie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia ludzi, określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 17 czerwca 1998 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. Nr 79, poz. 513 oraz z 2001 r. Nr 4, poz. 36).
2.
Miejsca natryskiwania lub napylania powierzchni przedmiotów oznacza się odpowiednimi tablicami informacyjno-ostrzegawczymi i zabezpiecza przed dostępem osób postronnych.
3.
Natryskiwanie lub napylanie powierzchni przedmiotów materiałami płynnymi lub w postaci proszku powinno być prowadzone z zachowaniem wymagań ochrony przeciwpożarowej oraz oceny zagrożenia wybuchem, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 3 listopada 1992 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 92, poz. 460 oraz z 1995 r. Nr 102, poz. 507).
§  16.
1.
Natryskiwanie lub napylanie powierzchni przedmiotów materiałami płynnymi lub sproszkowanymi wykonuje się w przystosowanych do tego celu pomieszczeniach lub kabinach, wyposażonych w układ wentylacji odciągowej wraz z wymuszonym nawiewem powietrza.
2.
Natryskiwanie lub napylanie powierzchni przedmiotów wykonuje się tak, aby nadmiar materiału natryskiwanego lub napylanego był wychwytywany i odzyskiwany przez układ wentylacji odciągowej.
3.
Ilość przechowywanego w pomieszczeniach materiału płynnego lub w postaci proszku nie powinna przekraczać zapotrzebowania jednej zmiany roboczej.
4.
W przypadku gdy warunki techniczne nie pozwalają na wykonywanie prac w kabinach, o których mowa w ust. 1, dopuszczalne jest wykonywanie tych prac poza kabinami, pod warunkiem że ilość zużywanego materiału nie przekracza 5 kg na jedną zmianę roboczą, a miejsce natryskiwania lub napylania oddzielono od pozostałych miejsc pracy w sposób zapewniający bezpieczeństwo i higienę pracy.
§  17.
1.
Pomieszczenia i kabiny, w których odbywa się natryskiwanie lub napylanie powierzchni przedmiotów, powinny spełniać wymagania techniczno-budowlane dla obiektów zagrożonych wybuchem, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 3 listopada 1992 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
2.
Silniki napędowe używane w pomieszczeniach i kabinach powinny odpowiadać wymaganiom pracy w strefach zagrożenia wybuchem.
3.
Strefy zagrożenia wybuchem oraz miejsca występowania materiałów niebezpiecznych pożarowo powinny być oznakowane zgodnie z przepisami rozporządzenia wymienionego w ust. 1.
§  18.
1.
Podłogi w pomieszczeniach i kabinach, w których stosowane są metody elektrostatycznego natryskiwania lub napylania powierzchni przedmiotów, powinny odpowiadać wymogom określonym w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690).
2.
Podczas pracy, o której mowa w ust. 1, przedmioty poddawane natryskiwaniu lub napylaniu powinny być uziemione. Pracownicy powinni być wyposażeni w antyelektrostatyczną odzież, obuwie robocze i w środki ochrony indywidualnej.
§  19.
1.
Pomieszczenia i kabiny, w których odbywa się natryskiwanie lub napylanie powierzchni przedmiotów, powinny być wyposażone w instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy.
2.
Instrukcja, o której mowa w ust. 1, powinna uwzględniać:
1)
specyfikę stosowanych materiałów powłokowych, technologię nanoszenia oraz wymagane środki ochrony indywidualnej;
2)
wymagania dotyczące obsługi i konserwacji urządzeń i sprzętu pomocniczego używanego podczas natryskiwania lub napylania powierzchni przedmiotów oraz zasad kontroli urządzeń pracujących pod ciśnieniem.
§  20.
Urządzenia, sprzęt i narzędzia przeznaczone do pracy w pomieszczeniach i strefach zagrożenia pożarem bądź wybuchem powinny spełniać wymagania, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 3 listopada 1992 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  21.
Suszenie powierzchni przedmiotów powinno odbywać się w odległości co najmniej 5 m od otworów kabin i stanowisk pracy, na których wykonuje się natryskiwanie lub napylanie.
§  22.
Podczas natryskiwania lub napylania wielokrotnego lub seryjnego powierzchni przedmiotów, w szczególności przy stosowaniu materiałów szkodliwych dla zdrowia ludzi, prace te powinny być w miarę technicznych możliwości zautomatyzowane lub zmechanizowane.
§  23.
Pracownicy zatrudnieni przy natryskiwaniu lub napylaniu powinni:
1)
przechowywać naczynia z materiałami niebezpiecznymi pożarowo w miejscach oddalonych od źródła ciepła i urządzeń nawiewnych;
2)
przechowywać materiały przeznaczone do natryskiwania lub napylania powierzchni metali w szczelnych naczyniach niepalnych i nietłukących się;
3)
przed użyciem materiałów przeznaczonych do natryskiwania lub napylania powierzchni metali zapoznać się ze stopniem zagrożenia dla zdrowia ludzi;
4)
przed przystąpieniem do pracy uruchomić wszystkie dostępne urządzenia wentylacyjne, w tym wywiewne;
5)
przy pracach na wysokości stosować odpowiedni sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości;
6)
nanosić tylko ręcznie, za pomocą pędzla lub wałka, farby zawierające związki ołowiu (farby miniowe).
§  24.
1.
Natryskiwanie lub napylanie przedmiotów o rozmiarach, które nie pozwalają na wykonanie tych prac w kabinach, powinno być wykonywane w pomieszczeniach przeznaczonych do tego celu o powierzchni dostosowanej do rozmiarów tych przedmiotów.
2.
Pomieszczenia, o których mowa w ust. 1, powinny być wyposażone w wentylację podciśnieniową, nawiewno-wywiewną, zapewniającą nieprzekraczanie najwyższych dopuszczalnych stężeń czynników szkodliwych dla zdrowia ludzi.
3.
Podczas natryskiwania lub napylania niedopuszczalne jest:
1)
prowadzenie czynności natryskiwania lub napylania instalacji lub urządzeń elektrycznych będących pod napięciem;
2)
gromadzenie na stanowisku pracy opróżnionych naczyń i pojemników po materiałach;
3)
używanie materiałów do natryskiwania lub napylania bez znajomości ich składu i działania toksycznego;
4)
używanie związków ołowiu, arsenu, rtęci, benzyny zawierającej czteroetylek ołowiu, dwusiarczku węgla i chloropochodnych węglowodorów;
5)
używanie grzejników z otwartą spiralą grzejną;
6)
prowadzenie prac spawalniczych.