Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Bezpieczeństwo i higiena pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu i metalizacji natryskowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.237.2003

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 2003 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
1.
Rozporządzenie określa wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie:
1)
czyszczenia powierzchni metali i innych powierzchni przy użyciu urządzeń z otwartym lub z zamkniętym obiegiem czynnika roboczego w postaci ścierniwa metalicznego lub niemetalicznego w strumieniu wody lub sprężonego powietrza;
2)
natryskiwania lub napylania powierzchni przedmiotów materiałami płynnymi lub w postaci proszku przy użyciu ręcznych urządzeń natryskowych lub napylających;
3)
natryskiwania cieplnego powierzchni metali, zwanego dalej "metalizacją natryskową", przy użyciu pistoletowych urządzeń łukowych, plazmowych i płomieniowych - w tym naddźwiękowych i detonacyjnych.
2.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do procesów:
1)
czyszczenia metali za pomocą urządzeń typu wirnikowego,
2)
metalizacji natryskowej wykonywanej w zamkniętych komorach o obniżonym ciśnieniu lub wypełnionych gazem obojętnym oraz pod wodą,
3)
malowania w hermetycznych komorach

- odbywających się w zamkniętej przestrzeni, przy których pracownik obsługujący urządzenie odizolowany jest od tej przestrzeni.

§  2.
1.
Pracownicy zatrudnieni przy pracach, o których mowa w § 1 ust. 1, powinni posiadać odpowiednie przeszkolenie z zakresu bezpieczeństwa wykonywania tych prac.
2.
Prace, o których mowa w § 1 ust. 1, są pracami szczególnie niebezpiecznymi, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 129, poz. 844 oraz z 2002 r. Nr 91, poz. 811).