Rozdział 9 - Prace wyposażeniowe - Bezpieczeństwo i higiena pracy przy budowie i przebudowie oraz remoncie jednostek pływających.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.73.770

Akt obowiązujący
Wersja od: 4 września 2007 r.

Rozdział  9

Prace wyposażeniowe

§  75.
1.
Prace wyposażeniowe na zwodowanej jednostce pływającej mogą być podjęte dopiero po zapewnieniu bezpiecznej stateczności tej jednostki.
2.
Ocenę stateczności jednostki pływającej w kolejnych etapach jej wyposażania należy przeprowadzić zgodnie z dokumentacją opracowaną na podstawie pomiarów wykonanych po wodowaniu:
1)
jednostki prototypowej,
2)
jednostki ze znacznymi zmianami konstrukcyjnymi oraz
3)
każdej piątej jednostki w danej serii.
3.
Ustawienie na pokładzie jednostki pływającej ciężarów oraz przepompowywanie zbiorników, mogące mieć wpływ na jej stateczność, może nastąpić wyłącznie za zgodą osoby kierującej budową i przebudową oraz remontem.
4.
Przed przystąpieniem do przegłębiania jednostki pływającej należy sprawdzić, czy rozmieszczenie ciężarów nie spowoduje utraty stateczności poprzecznej tej jednostki.
5.
W czasie trwania prac wyposażeniowych wykonywanych na jednostce pływającej znajdującej się na wodzie należy zabezpieczyć przed przypadkowym otwarciem przez osoby nieupoważnione zawory zaburtowe, w szczególności kingstonowe.
§  76.
Prace przy użyciu sprężonych gazów niepalnych oraz próby hydrauliczne i pneumatyczne mogą wykonywać wyłącznie pracownicy posiadający odpowiednie kwalifikacje.
§  77.
Na elementach wyposażenia montowanych przy użyciu podnośników lub dźwignic należy w sposób widoczny oznakować ich masę całkowitą.
§  78.
1.
Włazy komunikacyjne, montażowe i przejścia stwarzające niebezpieczeństwo upadku osób lub przedmiotów powinny być zabezpieczone pokrywami, ogrodzeniem, barierkami lub w inny sposób.
2.
Pochylnie rufowe i konstrukcje z nimi związane powinny być zabezpieczone barierkami ochronnymi i krawężnikami. Jeżeli ze względów technologicznych zabezpieczenie takie nie jest możliwe, niedozwolone jest wyznaczanie przejść w pobliżu tych pochylni.
§  79.
1.
Pontony używane przy pracach wyposażeniowych powinny być zaopatrzone w koła ratunkowe, liny i bosaki.
2.
Jeżeli ponton jest bez nadburcia lub barierki ochronnej, pracownicy na nim zatrudnieni są obowiązani nosić odpowiednie kamizelki wypornościowe.
§  80.
Terminy i zakresy prac prowadzonych w pobliżu śrub napędowych i płetw sterowych powinny być uzgodnione z zespołami montującymi te urządzenia oraz zatwierdzone przez osobę kierującą budową i przebudową oraz remontem.
§  81.
Podczas montażu maszyny sterowej płetwa steru powinna być zabezpieczona przed niekontrolowanym wychyleniem.
§  82.
Przed napełnieniem instalacji jednostki pływającej gazami lub płynami należy:
1)
przeprowadzić odbiór jakościowy montażu instalacji zgodnie z wymaganiami określonymi w dokumentacji technicznej,
2)
zainstalować i wyregulować urządzenia kontrolno-pomiarowe i sygnalizacyjne, a urządzenia do awaryjnego otwierania lub zamykania zaworów zabezpieczyć przed dostępem osób nieupoważnionych,
3)
zabezpieczyć pomieszczenia, w których następuje napełnienie instalacji gazami skroplonymi lub czynnikami chłodniczymi, przed dostępem osób niezatrudnionych przy tych czynnościach.
§  83.
1.
Przed włączeniem napięcia do obwodu instalacji elektrycznej na jednostce pływającej należy:
1)
przeprowadzić kontrolę jakości obwodu i prawidłowości osłonięcia części będących pod napięciem,
2)
zabezpieczyć obwody nieuruchamiane przed dopływem prądu elektrycznego,
3)
wyznaczyć stały nadzór nad uruchamianymi obwodami instalacji elektrycznej.
2.
Włączenie napięcia może nastąpić po uprzednim porozumieniu się z osobą kierującą budową i przebudową oraz remontem i pod nadzorem osoby odpowiedzialnej za montaż instalacji elektrycznej.
§  84.
1.
Przy podłączeniu jednostki pływającej do źródła prądu elektrycznego znajdującego się na lądzie osoba podłączająca powinna każdorazowo sprawdzić na wejściowych tablicach rozdzielczych biegunowość i kolejność faz przekazywanej energii elektrycznej.
2.
Wykonywanie prac w oddanej do eksploatacji sieci elektrycznej będącej pod napięciem dozwolone jest za zgodą osoby kierującej budową i przebudową oraz remontem i po uprzednim:
1)
odłączeniu obwodu od źródła zasilania,
2)
wyjęciu z tablicy rozdzielczej bezpieczników,
3)
założeniu tablic ostrzegawczych,
4)
przeprowadzeniu koniecznych prac przygotowawczych i zwarciu faz obwodu.
§  85.
1.
Montaż na jednostce pływającej będącej w budowie, przebudowie lub remoncie:
1)
żurawi pokładowych i bomów przeładunkowych,
2)
żurawików łodziowych i innych urządzeń do wodowania i podnoszenia łodzi ratunkowych lub ratowniczych,
3)
urządzeń kotwiczno-cumowniczych,
4)
pokryw luków,
5)
pokryw nad rampami zjazdowymi,
6)
masztów

powinien być wykonany pod nadzorem osoby kierującej budową, przebudową lub remontem.

2.
Przed przystąpieniem do prac, o których mowa w ust. 1, należy dokonać wpisu do odpowiedniego rejestru zgodnie z obowiązującymi w zakładzie zasadami ustalonymi przez pracodawcę, a terminy i zakres prac uzgodnić z osobą kierującą budową i przebudową lub remontem.
3.
Teren, na którym są wykonywane na wysokości prace, o których mowa w ust. 1, powinien być odpowiednio zabezpieczony przed dostępem pracowników niezatrudnionych przy tych czynnościach oraz oznakowany tablicami informacyjnymi.