Rozdział 5 - Praca na wysokości - Bezpieczeństwo i higiena pracy przy budowie i przebudowie oraz remoncie jednostek pływających.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.73.770

Akt obowiązujący
Wersja od: 4 września 2007 r.

Rozdział  5

Praca na wysokości

§  44.
Sposób montażu i demontażu oraz zasady eksploatacji rusztowań służących do celów montażowych lub transportowych na jednostce pływającej będącej w budowie i przebudowie oraz remoncie określa dokumentacja techniczna tych rusztowań.
§  45.
Rusztowania o wysokości co najmniej 1 m oraz rusztowania służące do montowania i transportu ciężkich konstrukcji, niezależnie od ich wysokości, powinny być dopuszczone do eksploatacji po uprzednim sprawdzeniu prawidłowości ich wykonania i montażu przez zakładowy nadzór techniczny.
§  46.
Na rusztowaniach w pobliżu przejść, w miejscach dobrze widocznych, powinny być wywieszone tablice informujące o dopuszczeniu rusztowania do eksploatacji oraz o wielkości maksymalnego dopuszczalnego obciążenia ich pomostów.
§  47. 3
Odległość pomostu rusztowania od kadłuba jednostki pływającej lub innej konstrukcji nie powinna przekraczać 0,2 m.
§  48.
Niedozwolony jest montaż i demontaż rusztowań zewnętrznych na jednostkach pływających:
1)
podczas burzy i przy wietrze o sile powyżej 5° w skali Beauforta (10 m/s),
2)
w czasie gęstej mgły, gołoledzi, ciągłych opadów deszczu i śniegu.
§  49.
Przy budowie i przebudowie oraz remoncie jednostki pływającej niedozwolone jest stosowanie rusztowań wiszących o konstrukcji nośnej wykonanej z drewna lub lin.
§  50.
Przy budowie i przebudowie oraz remoncie jednostki pływającej w uzasadnionych sytuacjach dopuszcza się stosowanie koszy i pomostów podwieszanych na haku żurawia lub cięgnach własnych, zgodnie z instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy oraz według zasad ustalonych przez właściwy terenowo organ dozoru technicznego.
§  51.
Przy pracach wykonywanych z użyciem ławek bosmańskich należy stosować sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości i utonięciem, a w szczególności stosować: liny asekuracyjne, szelki bezpieczeństwa, kamizelki wypornościowe i inne urządzenia zabezpieczające.
§  52.
1.
Rusztowanie pływające może być dopuszczone do eksploatacji po uzyskaniu karty bezpieczeństwa właściwego urzędu morskiego.
2.
Rusztowanie powinno być zamocowane w sposób wykluczający możliwość odsunięcia się jednostki pływającej od burty.
3.
Niedozwolone jest przebywanie osób na pomostach roboczych rusztowania w czasie jego przemieszczania.
§  53.
Niedozwolone jest wykonywanie prac z użyciem koszów, ławek bosmańskich oraz rusztowań zawieszonych lub ustawionych na zewnątrz kadłuba jednostki pływającej:
1)
podczas burzy lub przy wietrze o sile powyżej 5° w skali Beauforta (10 m/s),
2)
w temperaturze poniżej minus 10°C,
3)
w czasie gęstej mgły, gołoledzi, ciągłych opadów deszczu lub śniegu.
3 § 47 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 3 sierpnia 2007 r. (Dz.U.07.150.1065) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 września 2007 r.