Rozdział 8 - Zwalczanie zagrożeń i specjalistyczne zabezpieczenie przeciwpożarowe - Bezpieczeństwo i higiena pracy, prowadzenie ruchu oraz specjalistyczne zabezpieczenie przeciwpożarowe w odkrywkowych zakładach górniczych wydobywających kopaliny pospolite.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.109.962

Akt utracił moc
Wersja od: 22 marca 2004 r.

Rozdział  8

Zwalczanie zagrożeń i specjalistyczne zabezpieczenie przeciwpożarowe

§  115. 
Kierownik ruchu zakładu górniczego:
1)
ocenia zagrożenia występujące w zakładzie górniczym i w przypadku konieczności powołuje odpowiednie zespoły do rozpoznawania i zapobiegania zagrożeniom,
2)
określa, na podstawie opinii służb specjalistycznych, warunki stateczności oraz parametry skarp i zboczy,
3)
podejmuje działania mające na celu ochronę środowiska, poprzez zmniejszenie wpływu działalności zakładu górniczego na środowisko.
§  116. 
Przedsiębiorca zapewnia warunki pracy spełniające wymagania określone w przepisach dotyczących zapylenia, hałasu, drgań i mikroklimatu.
§  117. 
Instalacje, urządzenia lub obiekty, które w przypadku uszkodzenia albo awarii mogłyby stać się źródłem zagrożenia dla otoczenia, lokalizuje się w sposób umożliwiający likwidację zagrożenia.
§  118. 
1. 
Za ochronę przeciwpożarową zakładu górniczego jest odpowiedzialny kierownik ruchu zakładu górniczego.
2. 
Kierownik ruchu zakładu górniczego określa w regulaminie ochrony przeciwpożarowej zasady funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej w zakładzie górniczym.
§  119. 
Każda osoba, która zauważy pożar, powinna natychmiast:
1)
zaalarmować:
a)
pracowników zatrudnionych w rejonie pożaru,
b)
służbę ochrony przeciwpożarowej lub jednostkę ratowniczo-gaśniczą,
2)
przystąpić do akcji ratowniczej polegającej na:
a)
ratowaniu życia zagrożonych osób,
b)
gaszeniu pożaru za pomocą urządzeń i sprzętu gaśniczego,
c)
wykonywaniu poleceń kierującego akcją ratowniczą.
§  120. 
Materiały pędne, oleje i smary magazynuje się w miejscach do tego przeznaczonych.
§  121. 
1. 
Niedozwolone jest wykonywanie czynności na maszynach i urządzeniach zakładu górniczego oraz terenach przyległych, jeżeli czynności te mogą spowodować powstanie lub rozprzestrzenienie się pożaru.
2. 
Na terenie zakładu górniczego wyznacza się, odpowiednio oznakowane i utrzymywane, drogi dojazdowe oraz punkty czerpania wody do celów przeciwpożarowych.
§  122. 
Wykonywanie na maszynach i urządzeniach wszelkich prac wymagających użycia otwartego ognia odbywa się pod nadzorem osób dozoru ruchu lub osoby wyznaczonej do nadzoru, w sposób zgodny z instrukcjami zatwierdzonymi przez kierownika ruchu zakładu górniczego.