Rozdział 3 - Transport - Bezpieczeństwo i higiena pracy, prowadzenie ruchu oraz specjalistyczne zabezpieczenie przeciwpożarowe w odkrywkowych zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1994.114.552

Akt utracił moc
Wersja od: 28 października 1994 r.

Rozdział  3

Transport

1.

 Transport przenośnikami taśmowymi

§  121.
1.
Przenośniki taśmowe należy wyposażyć w:
1)
urządzenia do napinania taśmy,
2)
urządzenia do czyszczenia taśmy,
3)
urządzenia hamulcowe zabezpieczające przed samoczynnym ruchem taśmy po wpływem ciężaru urobku oraz przed zasypaniem przenośnika odbierającego,
4)
łatwo dostępne urządzenia umożliwiające zatrzymanie przenośnika,
5)
osłony części wirujących i ruchomych, określone szczegółowo w dokumentacji techniczno-ruchowej,
6)
urządzenia sygnalizujące, akustyczne i optyczne, informujące o zamierzonym uruchomieniu przenośnika,
7)
urządzenia wyłączające z ruchu przenośnik przy zaistnieniu poślizgu taśmy na bębnach napędowych.
2.
Przenośniki biegnące w zamkniętych estakadach lub w innych pomieszczeniach stałych powinny być wyposażone w półstałe instalacje gaśnicze.
3.
Przenośniki, które zgodnie z dokumentacją techniczno-ruchową nie posiadają pełnego wyposażenia wykazanego w ust. 1, mogą być w uzasadnionych przypadkach dopuszczone do ruchu w trybie § 28.
§  122.
Wzdłuż tras przenośników taśmowych w miejscach ustalonych przez kierownika działu górniczego muszą się znajdować bezpieczne przejścia dla ludzi w poprzek trasy przenośników.
§  123.
Przenośniki przechodzące nad stanowiskami pracy lub drogami komunikacyjnymi należy wyposażyć w zabezpieczenia przed spadaniem urobku.
§  124.
1.
Stanowiska obsługi przenośników taśmowych należy wyposażyć w techniczne środki łączności.
2.
Właściwy organ państwowego nadzoru górniczego w uzasadnionych przypadkach może zezwolić na odstępstwo od obowiązku, o którym mowa w ust. 1.
§  125.
Każdy przenośnik powinien posiadać skuteczne zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem.
§  126.
Teren wzdłuż przenośników powinien umożliwiać przejazd lub przejście dla prowadzenia kontroli stanu technicznego przenośnika lub jego naprawy.
§  127.
1.
W rejonie stacji napędowych przenośników należy zapewnić powierzchnię niezbędną do korzystania z urządzeń dźwigowych w czasie montażu lub napraw.
2.
W przypadku niemożności spełnienia warunku, o którym mowa w ust. 1, stacje powinny być wyposażone we własne urządzenia dźwigowe, odpowiadające wymaganiom określonym w przepisach o dozorze technicznym.
§  128.
Przenośnik w wyrobisku odkrywkowym i na zwałowisku należy ustawiać w bezpiecznej odległości od dolnej lub górnej krawędzi poszczególnych skarp, określonej przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
§  129.
Przed załadowaniem przenośników taśmowych urobkiem należy z nich usunąć nagromadzoną wodę, śnieg lub oblodzenie.
§  130.
Transportowanie przenośnikami taśmowymi popiołu może się odbywać z zastosowaniem odpowiednich środków zapobiegających pyleniu, po uprzednim jego wygaszeniu i ochłodzeniu do temperatury niższej niż +50oC.
§  131.
1.
Zabronione jest dokonywanie napraw i robót konserwacyjnych przy przenośniku w czasie jego ruchu, gdy istnieje możliwość bezpośredniego zetknięcia się z elementami będącymi w ruchu.
2.
Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy dokonywania napraw i robót konserwacyjnych przy zastosowaniu specjalistycznych urządzeń.
3.
Zabronione jest zbliżanie się do ruchomych części przenośnika na odległość mniejszą niż 0,5 m.
§  132.
Przesuwania przenośników należy dokonywać zgodnie z instrukcją zatwierdzoną przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
§  133.
1.
Zabronione jest:
1)
transportowanie taśmą długich i ciężkich przedmiotów przekraczających wytrzymałość taśmy,
2)
uruchamianie przenośnika bez uprzedniego sygnału ostrzegawczego,
3)
stawanie i chodzenie ludzi w czasie ruchu przenośnika po jego konstrukcji oraz jazda na przenośniku.
2.
Wykorzystywanie przenośników do celów innych niż określono w procesie technologicznym dopuszczalne jest na podstawie instrukcji zatwierdzonej przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
§  134.
Dokonywanie napraw przenośnika dozwolone jest, po zabezpieczeniu przed przypadkowym uruchomieniem, w sposób ustalony przez kierownika ruchu zakładu górniczego.

2.

 Transport szynowy

§  135.
1.
Koleje użytku niepublicznego, normalne i wąskotorowe należące do zakładów górniczych, należy użytkować zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
2.
Zakres i sposób użytkowania ustala kierownik ruchu zakładu górniczego.
§  136.
Zasady eksploatacji, utrzymania i remontów torów jezdnych maszyn podstawowych ustala kierownik ruchu zakładu górniczego.
§  137.
Zabrania się ładowania urobku koparkami przy nie wyłączonych spod napięcia przewodach trakcji elektrycznej.
§  138.
1.
Materiał przeznaczony do zwałowania należy przewozić na zwałowiska w składach ciągniętych.
2.
Kierownik ruchu zakładu górniczego może w uzasadnionych przypadkach zezwolić na przewożenie materiału na zwałowiska w składach pchanych.
§  139.
Szynowy transport wewnątrzzakładowy przy użyciu lokomotyw należy wyposażyć w niezbędne zabezpieczenia oraz urządzenia sygnalizacji i łączności.
§  140.
Niedopuszczalny jest równoczesny transport lokomotywami i innymi rodzajami transportu na tych samych odcinkach torów.

3.

 Przewóz ręczny

§  141.
1.
Zabroniony jest przewóz ręczny wozami w wyrobiskach o nachyleniu powyżej 4o.
2.
Przy ręcznym przewozie w miejscach, gdzie istnieje możliwość samoczynnego toczenia się wozu w wyrobiskach o nachyleniu do 4o, odległość między wozami nie może być mniejsza niż 30 m.
§  142.
Transport ręczny po torach przewozu lokomotywowego dopuszczalny jest tylko za zezwoleniem kierownika ruchu zakładu górniczego i na określonych przez niego warunkach.

4.

 Drogi wewnątrzzakładowe i transport kołowy

§  143.
1.
Budowę dróg stałych wewnątrzzakładowych należy wykonać na podstawie dokumentacji zatwierdzonej przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
2.
Drogi kołowe w zakładzie górniczym muszą być:
1)
dostosowane do gabarytów i ciężaru pojazdów technologicznych, używanych w ruchu zakładu górniczego, oraz do natężenia ruchu,
2)
odpowiednio oznakowane,
3)
podzielone na drogi stałe i tymczasowe, z określeniem wymagań dotyczących nawierzchni oraz wyodrębnieniem dróg dla pojazdów gąsienicowych.
§  144.
Zasady użytkowania i utrzymywania pojazdów oraz dróg wewnątrzzakładowych określa regulamin ruchu zatwierdzony przez kierownika ruchu zakładu górniczego uwzględniający powszechnie obowiązujące w tym zakresie przepisy.
§  145.
1.
Przy załadunku pojazdów urządzeniami mechanicznymi pojazdy mogą być podstawione do miejsc załadunkowych po otrzymaniu sygnału od operatora maszyny lub urządzenia załadowczego.
2.
Czerpak maszyny lub urządzenia załadowczego nie może przechodzić nad kabiną kierowcy pojazdu.
§  146.
Zabrania się przebywania w kabinie pojazdu podczas załadunku urobku, jeżeli kabina nie ma specjalnego zabezpieczenia.
§  147.
Przewóz ludzi samochodami ciężarowymi dopuszczalny jest w sposób określony powszechnie obowiązującymi przepisami oraz postanowieniami regulaminu, o którym mowa w § 144.
§  148.
Obsługę techniczną, przeglądy, konserwacje i naprawę pojazdów można przeprowadzać wyłącznie w miejscach do tego celu przeznaczonych.

5.

 Transport linowy

§  149.
1.
Wszystkie stacje i pomosty nadawczo-odbiorcze należy wyposażyć w odcinki torów ułożone poziomo i w linii prostej.
2.
Długość odcinków torów poziomych na pomostach należy tak dobrać, aby zestaw transportowy wozów mieścił się na pomoście i aby zachowana była możliwość swobodnej ich obsługi.
§  150.
1.
Na górnych i pośrednich pomostach załadowczych torów o nachyleniu ponad 4o należy zabudować zapory zabezpieczające wozy przed stoczeniem się.
2.
Na torach w wyrobiskach o nachyleniu ponad 4o należy zabudować łapacze wózków lub inne urządzenia zabezpieczające o podobnym działaniu.
§  151.
Na stanowisku maszynisty kołowrotu oraz na stanowiskach obsługi pomostów nadawczo-odbiorczych należy zamieścić instrukcję określającą dopuszczalną ilość wozów ładownych i pustych, jaką wolno opuszczać lub ciągnąć, oraz tablice z obowiązującymi sygnałami.
§  152.
Transport linowy należy prowadzić zgodnie z projektem technicznym i regulaminem ruchu, zatwierdzonym przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
§  153.
Pomiędzy wszystkimi stacjami i pomostami należy zachować łączność oraz sygnalizację.
§  154.
Zabronione jest przebywanie na stacjach oraz chodzenie po trasie w czasie prowadzenia ruchu.

6.

 Transport wodny

§  155.
1.
Pracownicy zatrudnieni przy obsłudze urządzeń na obiektach pływających powinni posiadać karty pływackie, a obsługa holownika - odpowiednie uprawnienia.
2.
Przechodzenie pomiędzy pogłębiarką a barką dopuszczalne jest tylko po pomoście.
3.
Na każdej zmianie roboczej przynajmniej jeden zatrudniony pracownik powinien być przeszkolony w zakresie ratownictwa wodnego.
§  156.
1.
Przenośniki pływające powinny być zaopatrzone obustronnie na całej długości w pomosty z poręczami o wysokości 110 cm. Na każdej zmianie roboczej, przed rozpoczęciem pracy, należy kontrolować pontony przenośnika. Wyniki kontroli należy wpisywać do książki kontroli.
2.
Urobek na przenośnik pływający powinien być podawany przy użyciu kosza zasypowego.
3.
Środki pływające należy napełniać urobkiem w ilości nie przekraczającej dopuszczalnej ładowności. W czasie załadunku lub rozładunku środki pływające powinny być przycumowane bądź zakotwiczone.

7.

 Transport linowy kolejkami wiszącymi i dźwignicami

§  157.
Napowietrzne kolejki linowe powinny być budowane i użytkowane zgodnie z dokumentacją techniczno-ruchową.
§  158.
Na początku każdej zmiany roboczej musi być dokonany przegląd i stwierdzona przydatność lin oraz mechanizmów kolejki wiszącej.
§  159.
Mechanizmy napędowe liny ciągnącej muszą być zaopatrzone w niezawodnie działające hamulce bezpieczeństwa.
§  160.
Liny nośne i ciągnące muszą być poddane badaniom okresowym, co najmniej raz w roku, zgodnie z instrukcją opracowaną na podstawie dokumentacji techniczno-ruchowej producenta i zatwierdzoną przez kierownika ruchu zakładu górniczego. Kontrole i badania muszą przeprowadzać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia.
§  161.
Zabrania się eksploatowania wiszących kolejek linowych w czasie zamieci śnieżnej, silnej wichury lub gęstej mgły.
§  162.
Jazda osób obsługi i dozoru ruchu w wózkach przeznaczonych do kontroli okresowych, badania lin nośnych, ciągnących i urządzeń kolejek może odbywać się tylko za zezwoleniem kierownika ruchu zakładu górniczego i na warunkach określonych w tym zezwoleniu.
§  163.
Dźwigi i dźwignice powinny być budowane i użytkowane zgodnie z odrębnymi przepisami szczególnymi.