Rozdział 5 - Roboty strzałowe. - Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz bezpieczeństwo pożarowe w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi oraz w zakładach prowadzących roboty wiertnicze z powierzchni.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.7.23

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 1989 r.

Rozdział  5

Roboty strzałowe.

§  41.
1.
Przy prowadzeniu robót strzałowych stosuje się przepisy w sprawie nabywania, przechowywania i używania środków strzałowych w zakładach górniczych oraz przepisy niniejszego rozporządzenia.
2.
Pracownikowi, który nie jest do tego upoważniony, nie wolno posiadać ani używać środków strzałowych.
3.
Każdy pracownik jest obowiązany zgłosić niezwłocznie osobie dozoru ruchu kradzież, zgubienie i znalezienie środków strzałowych lub powstanie niewypału oraz zauważony przypadek pozostawienia środków strzałowych bez dozoru.
§  42.
Ładowanie i zbrojenie perforatorów, torped oraz próbników wolno wykonywać tylko zgodnie z instrukcją obowiązującą w tym zakresie.
§  43.
1.
Przed rozpoczęciem robót strzałowych w otworach wiertniczych należy w sposób widoczny oznaczyć strefę ochronną odpowiednimi znakami ostrzegawczymi lub tablicami. Strefa ochronna powinna obejmować teren w promieniu co najmniej 30 m od punktu strzałowego.
2.
W strefie ochronnej mogą przebywać jedynie osoby wykonujące i dozorujące roboty strzałowe.
3.
Zabrania się palenia tytoniu i używania ognia otwartego w strefie ochronnej oraz w pobliżu środków strzałowych.
4.
Roboty związane z użyciem materiałów wybuchowych w otworach wiertniczych, z wyłączeniem perforacyjnych i służących uwolnieniu przechwyconego przewodu wiertniczego, powinny być wykonywane na podstawie projektu technicznego, zatwierdzonego przez kierownika ruchu zakładu górniczego prowadzącego roboty wiertnicze.
§  44.
Zabrania się prowadzenia robót strzałowych w warunkach złej widoczności, w czasie burzy, zamieci i przy braku odpowiedniego oświetlenia miejsca pracy.