Rozdział 2 - Bezpieczeństwo ruchu. - Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz bezpieczeństwo pożarowe w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi oraz w zakładach prowadzących roboty wiertnicze z powierzchni.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.7.23

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 1989 r.

Rozdział  2

Bezpieczeństwo ruchu.

§  3.
1.
Kierownik ruchu zakładu górniczego jest obowiązany określić w planie ruchu tereny bezpośrednio związane z ruchem zakładu górniczego, na które ze względu na bezpieczeństwo ruchu wstęp osób nie upoważnionych powinien być zabroniony.
2.
Tereny, o których mowa w ust. 1, powinny być utrzymane w należytym porządku dla zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, jak również oznaczone dobrze widocznymi tablicami, na których powinna być podana nazwa przedsiębiorstwa górniczego i zakładu górniczego oraz informacja o zakazie wstępu osób nie upoważnionych.
3.
Tereny związane z ruchem zakładu górniczego, znajdujące się w ścisłym obrębie miast i osiedli, powinny być ogrodzone.
4.
Za stan techniczny obiektów budowlanych zakładu górniczego jest odpowiedzialny bezpośredni ich użytkownik.
5.
Stan techniczny i sposób użytkowania obiektu budowlanego zakładu górniczego powinien być okresowo kontrolowany przez osoby mające odpowiednie kwalifikacje.
§  4.
1.
Miejsca niebezpieczne na terenie zakładu górniczego, takie jak doły urobkowe, baseny płuczkowe, doły na odpady ropne, szybiki, łapaczki ropne, zbiorniki wodne, powinny być ogrodzone do wysokości co najmniej 1,1 m.
2.
Zbiorniki do magazynowania wody leczniczej z poduszką gazową powinny być ogrodzone.
3.
Wylot czasowo nieczynnego otworu wiertniczego powinien być zabezpieczony.
§  5.
1.
Miejsca pracy, maszyny i urządzenia oraz aparaty pomiarowe i kontrolne powinny być stale utrzymywane w stanie zapewniającym bezpieczeństwo pracy.
2.
Sprawność działania zaworów bezpieczeństwa powinna być kontrolowana co najmniej raz w miesiącu, a wyniki kontroli wpisywane do książki kontroli urządzeń.
3.
Urządzenia wiertnicze do mechanicznych wierceń obrotowych - z wyjątkiem stosowanych przy pracach geofizycznych - powinny być wyposażone w ciężarowskaz lub inny wskaźnik obciążenia, usytuowany w polu widzenia wiertacza.
§  6.
Urządzeń i instalacji ochronnych oraz aparatury i mierników kontrolno-pomiarowych nie wolno uszkadzać, usuwać, używać niezgodnie z ich przeznaczeniem lub samowolnie wyłączać albo zmieniać. Urządzenia takie, w razie ich uszkodzenia, zniszczenia lub przejściowego unieruchomienia ze względów koniecznych dla ruchu zakładu górniczego, powinny być w możliwie najkrótszym czasie doprowadzone do właściwego stanu.
§  7.
1.
Dojścia do miejsc pracy należy utrzymywać w stanie umożliwiającym swobodne i bezpieczne poruszanie się po nich.
2.
Szerokość przejść dla ludzi obok urządzeń transportowych, maszyn lub urządzeń w ruchu powinna wynosić co najmniej 0,75 m.
3.
W miejscach, w których może powstać niebezpieczeństwo dla przechodzących, powinny być umieszczone odpowiednie zabezpieczenia, a jeżeli nie jest to możliwe ze względów technicznych - co najmniej sygnały lub tablice ostrzegawcze.
4.
Pracownicy zatrudnieni przy obsłudze maszyn i urządzeń powinni nosić odzież obcisłą - bez luźnych części.
§  8.
Na każdej zmianie powinna być prowadzona dokładna ewidencja pracowników zatrudnionych w ruchu zakładu górniczego.
§  9.
1.
W każdym miejscu pracy, w którym jest zatrudniony zespół złożony co najmniej z dwóch pracowników, powinien być wyznaczony spośród nich przodownik zespołu, a pracownicy wchodzący w skład zespołu powinni stosować się do wydawanych przez niego poleceń.
2.
Nie wykwalifikowany pracownik przyjęty do pracy w ruchu zakładu górniczego, niezależnie od przeszkolenia go w zakresie określonym w art. 136 Prawa górniczego, powinien mieć przydzielonego na okres jednego miesiąca opiekuna, wyznaczonego spośród doświadczonych pracowników. Obowiązkiem opiekuna jest czuwanie nad wykonywaniem pracy przez tego pracownika i dopilnowanie unikania przez niego niebezpieczeństw związanych z warunkami pracy.
3.
Przepis ust. 2 dotyczy również absolwentów zasadniczych szkół zawodowych.
§  10.
1.
Przedsiębiorstwo górnicze jest obowiązane doręczyć członkowi załogi górniczej za pisemnym pokwitowaniem instrukcję bezpiecznego wykonywania pracy na powierzonym stanowisku pracy w ruchu zakładu górniczego.
2.
Instrukcje dotyczące bezpiecznej obsługi maszyn i urządzeń mechanicznych lub elektrycznych powinny być ponadto umieszczone na widocznym miejscu w ich pomieszczeniach.
§  11.
Pracownik na swoim stanowisku pracy jest obowiązany przed jej rozpoczęciem na danej zmianie sprawdzić stan bezpieczeństwa miejsca pracy. Osoba dozoru ruchu lub wyznaczony przez nią pracownik powinien sprawdzić ogólny stan podręcznego sprzętu pożarniczego.
§  12.
1.
Osoby kierownictwa i dozoru ruchu są obowiązane tak prowadzić i organizować prace na powierzonych im odcinkach, aby zapewnione było bezpieczeństwo pracy załogi oraz bezpieczeństwo ruchu zakładu górniczego.
2.
Osoby kierownictwa i dozoru ruchu są obowiązane pouczać pracowników o zasadach bezpiecznego wykonywania pracy oraz o zasadach bezpieczeństwa pożarowego, szczególnie przy poleceniu wykonania pracy w zmienionych warunkach.
3.
Przedsiębiorstwo górnicze jest obowiązane ustalić na piśmie zakres czynności dla każdej osoby kierownictwa i dozoru ruchu oraz doręczyć go za pokwitowaniem.
§  13.
1.
Roboty niebezpieczne powinny być wykonywane przez doświadczonych pracowników pod bezpośrednim nadzorem osoby kierownictwa lub dozoru ruchu.
2.
Przed rozpoczęciem wykonywania robót niebezpiecznych osoba dozoru ruchu nadzorująca te roboty powinna sprawdzić stan bezpieczeństwa miejsca pracy i urządzeń.
3.
Podczas wykonywania robót szczególnie niebezpiecznych zabrania się równoczesnego prowadzenia innych robót.
§  14.
1.
Pracownicy zatrudnieni w miejscach, w których można liczyć się z możliwością urazów głowy, są obowiązani nosić hełmy ochronne. Obowiązek ten dotyczy w szczególności: przebywania w obrębie wież wiertniczych, pod masztami, trójnogami, przy urządzeniach pompowych, agregatach do szczelinowania i cementowania oraz przy napędach, windach i wyciągach przy obróbce odwiertów.
2.
Pracownicy, którzy wykonują prace z użyciem lin stalowych, są obowiązani przy wykonywaniu tych prac używać rękawic ochronnych, a przy przecinaniu lin stalowych - używać okularów ochronnych.
§  15.
Pracownicy zatrudnieni przy:
1)
robotach wiertniczych na terenach zagrożonych występowaniem gazów toksycznych,
2)
wydobywaniu otworami wiertniczymi kopalin płynnych o znacznej zawartości gazów toksycznych, w szczególności związków siarki,
3)
obsłudze lub dozorze urządzeń do odsiarczania gazu,
4)
pracach związanych z magazynowaniem płynów o znacznej zawartości związków siarki

powinni być przeszkoleni w temacie niebezpieczeństwa zatrucia i zaznajomieni ze sposobem stosowania środków zabezpieczających oraz udzielania pierwszej pomocy w wypadku zatrucia.

§  16.
Zabrania się:
1)
używania narzędzi, sprzętu i maszyn uszkodzonych, których stan zagraża bezpieczeństwu zatrudnionych lub otoczeniu,
2)
przechodzenia lub przebywania pod zawieszonymi ciężarami oraz w zasięgu obciążonych dynamicznie układów linowych,
3)
używania obuwia z podeszwami drewnianymi lub podkutymi gwoździami przy pracy na wieżach i pomostach wiertniczych, masztach i trójnogach.
§  17.
W razie stwierdzenia stanu zagrożenia bezpieczeństwa pracowników, osoba dozoru ruchu jest obowiązana:
1)
wstrzymać ruch na zagrożonych stanowiskach pracy i wycofać ludzi w bezpieczne miejsce,
2)
podjąć niezwłocznie wszelkie kroki niezbędne do usunięcia zagrożenia oraz zawiadomić przełożonego o stwierdzonym stanie i wydanych w związku z tym poleceniach.