Rozdział 11 - Badania w otworach wiertniczych. - Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz bezpieczeństwo pożarowe w zakładach górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi oraz w zakładach prowadzących roboty wiertnicze z powierzchni.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.7.23

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 1989 r.

Rozdział  11

Badania w otworach wiertniczych.

§  87.
1.
Nie wolno wykonywać prac pomiarowych w otworze wiertniczym podczas burzy z wyładowaniami atmosferycznymi.
2.
Podczas wykonywania w otworze wiertniczym pomiarów i badań nie wolno równolegle prowadzić robót remontowych i przeglądów podzespołów urządzenia wiertniczego.
§  88.
1.
Wprowadzone do otworu przed pomiarami i wyciągane z niego po pomiarach przyrządy wgłębne do wykonania pomiarów geofizycznych nie mogą znajdować się pod napięciem.
2.
Zbrojenie sprzętu środkami strzałowymi, sprawdzanie obwodu elektrycznego i demontaż sprzętu po odstrzeleniu powinny być wykonywane w odrębnym pomieszczeniu po usunięciu osób nie upoważnionych do tych prac.
§  89.
1.
Zabiegi mające na celu spowodowanie przypływu do odwiertu płynu złożowego lub intensyfikację przepływu powinny być wykonywane na podstawie projektu zatwierdzonego przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
2.
Przed przystąpieniem do wykonywania zabiegów, o których mowa w ust. 1, należy otwór uzbroić w głowicę przeciwerupcyjną lub w dolną część głowicy eksploatacyjnej i zasuwę wysokociśnieniową. Przepis ten nie ma zastosowania przy badaniach hydrogeologicznych, gdy nie przewiduje się występowania wód artezyjskich.
3.
Badania w otworach z użyciem rurowych próbników złoża powinny być wykonywane na podstawie instrukcji zatwierdzonej przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
4.
Przed dowiercaniem poziomów ropy i gazu oraz w czasie prowadzenia badań przypływu płynu złożowego przy opróbowaniach odwiertu na wiertni powinny znajdować się sprawne przyrządy do wykrywania węglowodorów oraz gazów toksycznych, w szczególności siarkowodoru.