Rozdział 9 - Urabianie, ładowanie i zwałowanie mechaniczne. - Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz bezpieczeństwo pożarowe w odkrywkowych zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.32.213

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 1989 r.

Rozdział  9.

Urabianie, ładowanie i zwałowanie mechaniczne.

§  50.
1.
Każde uruchomienie maszyny do urabiania, ładowania lub zwałowania powinno być sygnalizowane przez obsługę maszyny pracownikom odpowiednim sygnałem dźwiękowym.
2.
Sygnały powinny być ustalone przez kierownictwo ruchu zakładu górniczego oraz znane załodze i wypisane w sposób dobrze widoczny na tablicy umieszczonej na konstrukcji maszyny.
3.
Każdy niezrozumiały sygnał powinien być uważany przez operatora maszyny za sygnał "stój".
§  51.
Zabrania się:
1)
rozpoczynania pracy maszyną bez uprzedniego sprawdzenia, czy w zasięgu jej działania nie znajduje się człowiek,
2)
przebywania w zasięgu działania maszyny w czasie jej pracy.
2.
Na konstrukcji maszyny powinna znajdować się tablica ostrzegawcza z umieszczonym na niej zakazem przebywania jakichkolwiek osób w zasięgu działania maszyny w czasie jej pracy.
§  52.
Maszyny powinny być zabezpieczone przed samoczynnym przesuwaniem się.
§  53.
Dla każdej maszyny urabiająco-ładującej, powinna być określona przez kierownictwo ruchu zakładu górniczego szerokość pasa bezpieczeństwa od górnej krawędzi niższego poziomu. Granicy tego pasa nie wolno przekraczać.
§  54.
1.
Odległość kabiny maszyny urabiająco-ładującej, od czoła przodku powinna zapewniać bezpieczne warunki pracy obsługi.
2.
Wzajemna odległość maszyn urabiająco-ładujących, w czasie ich pracy powinna być większa od sumy promieni maksymalnego działania tych maszyn.
§  55.
Zabrania się pracy maszyną urabiająco-ładującą w wypadku, gdy na sąsiednim wyższym poziomie, w odległości mniejszej niż dwukrotny promień działania tej maszyny, znajdują się bloki skalne, urządzenia lub budowle, które mogą stanowić zagrożenie bezpieczeństwa pracy.
§  56.
1.
Naprawa wysięgnika lub naczynia ładującego powinna odbywać się po należytym zabezpieczeniu tych urządzeń przed zmianą ich położenia.
2.
Po ukończonej zmianie lub opuszczając maszynę operator obowiązany jest wyłączyć wszystkie napędy, wyłączyć dopływ energii, zahamować maszynę, zabezpieczyć części ruchome oraz zamknąć na klucz kabinę sterowniczą.
§  57.
1.
W czasie pracy w pobliżu napowietrznych linii elektroenergetycznych niskiego napięcia żadna część maszyny lub urządzenia nie powinna znajdować się bliżej niż 2 m od tych linii.
2.
Prowadzenie robót maszynami w odległości mniejszej niż 10 m od napowietrznych linii elektroenergetycznych wysokiego napięcia może odbywać się tylko w sposób zgodny ze szczegółową instrukcją, zatwierdzoną przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
3.
Przejazd maszyn urabiająco-ładujących pod napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi wysokiego napięcia powinien odbywać się przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności, pod bezpośrednim stałym nadzorem osoby dozoru ruchu.