Rozdział 16 - Przewóz lokomotywami i transport na zwałach. - Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz bezpieczeństwo pożarowe w odkrywkowych zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.32.213

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 1989 r.

Rozdział  16.

Przewóz lokomotywami i transport na zwałach.

§  93.
1.
W zakresie przewozu lokomotywami stosuje się przepisy w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze kolei w zakładach pracy.
2.
Do przewozu lokomotywami elektrycznymi i obsługi trakcji elektrycznej stosuje się przepisy bezpieczeństwa przy obsłudze i eksploatacji urządzeń elektrycznych.
§  94.
Tory na zwałach, z wyjątkiem torów o ruchu okrężnym, powinny być zakończone odpowiednimi kozłami oporowymi oznaczonymi widocznym sygnałem i oświetlonymi w porze nocnej oraz przy słabej widoczności.
§  95.
1.
Najmniejsza dopuszczalna odległość toru od krawędzi zwału powinna być ustalona przez kierownika ruchu zakładu górniczego w zależności od typu urządzeń transportowych i rodzaju zwału; odległość ta nie może być mniejsza niż 0,5 m, licząc od krawędzi najbliższej szyny.
2.
Tor na zwałach, ułożony przy krawędzi skarpy, powinien być odpowiednio pochylony w kierunku przeciwnym do krawędzi skarpy.
§  96.
Miejsce zatrzymania się lokomotywy na zwale oraz granica dojazdu samochodów do górnej krawędzi zwału powinny być oznaczone tablicą oświetloną z nastaniem zmroku.
§  97.
Przejazd pierwszego pociągu po przesunięciu torów zwałowych może odbywać się tylko pod nadzorem pracownika odpowiedzialnego za przesuwanie torów.
§  98.
Podczas wyładunku na zwale zabrania się pracownikom przebywania od strony wyładowania wagonów lub pod podniesioną klapą wagonów.