Rozdział 12 - Przepisy ogólne dotyczące transportu. - Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz bezpieczeństwo pożarowe w odkrywkowych zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.32.213

Akt utracił moc
Wersja od: 30 stycznia 1989 r.

Rozdział  12.

Przepisy ogólne dotyczące transportu.

§  66.
Urządzenie transportowe powinno być zabezpieczone przed przypadkowym jego uruchomieniem.
§  67.
O uruchomieniu środka transportu obsługa powinna uprzednio ostrzec odpowiednim sygnałem.
§  68.
1.
Wozy pozostawione na drogach przewozowych powinny być odpowiednio osygnalizowane i zabezpieczone przed samoczynnym stoczeniem się.
2.
Na drogach (torach) pochyłych nie wolno wozów puszczać swobodnie, z wyjątkiem czynności przetoku.
§  69.
1.
Wozy razem przewożone powinny być ze sobą sprzęgnięte.
2.
Sprzęgi wozów powinny umożliwiać bezpieczne sprzęganie i rozprzęganie wozów.
3.
Ręczne sprzęganie i rozprzęganie wozów jest dozwolone tylko podczas ich postoju.
4.
Pchanie wozów siłą mechaniczną może być stosowane tylko na warunkach określonych w regulaminie przewozu, zatwierdzonym przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
§  70.
1.
Załadowanie urobku lub innych materiałów na środki transportu oraz ich wyładunek powinny być wykonywane w sposób zapewniający bezpieczeństwo pracy osób biorących udział w tych pracach oraz w sposób zabezpieczający przed spadaniem urobku lub materiałów w czasie transportu.
2.
Sposób ładowania urobku przy pomocy urządzeń mechanicznych powinny określać instrukcje zatwierdzone przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
§  71.
W razie stosowania przewozu ręcznego po torach:
1)
wolno pchać tylko jeden wóz,
2)
nie wolno wozu ciągnąć,
3)
w czasie pchania wozów odległość pomiędzy wozami nie powinna być mniejsza niż 10 m, z wyjątkiem stacji załadowczych i nadawczo-odbiorczych.
§  72.
Zabrania się kierowcom samochodów lub ciągników oraz innym osobom przebywania w kabinie pojazdu w czasie przenoszenia nad nią łyżki maszyn ładujących, jeżeli kabina pojazdu nie jest specjalnie zabezpieczona.
§  73.
1.
Naprawy na drogach przewozowych mogą być wykonywane tylko po odpowiednim zabezpieczeniu i osygnalizowaniu miejsca pracy.
2.
W czasie naprawy urządzeń transportowych powinny być zastosowane zabezpieczenia przed ich uruchomieniem przed zakończeniem naprawy.
3.
Uruchomienie urządzenia przewozowego po naprawie może nastąpić tylko po sprawdzeniu przez obsługę stanu trasy i urządzenia oraz po nadaniu sygnału ostrzegawczego.