Oddział 4 - Przepisy dodatkowe dla robót w szybach i wykonywania nadsięwłomów. - Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz bezpieczeństwo pożarowe w podziemnych zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1969.24.176

Akt utracił moc
Wersja od: 27 listopada 1992 r.

4. 

Przepisy dodatkowe dla robót w szybach i wykonywania nadsięwłomów.

§ 60.
Głębienie lub pogłębianie szybu albo szybika, wykonywanie nadsięwłomów, przebudowę i inne roboty górnicze w szybie lub szybiku należy prowadzić tylko na podstawie dokumentacji technicznej zatwierdzonej zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  61.
Likwidowanie otworów wiertniczych mrożeniowych i badawczych należy przeprowadzać w taki sposób, aby nie naruszyć naturalnych stosunków wodnych, nie spowodować powstania zagrożeń gazowych oraz aby nie zachodziło niebezpieczeństwo wdarcia się wód lub gazów do wyrobisk zakładu górniczego.
§  62.
1.
Załoga pracująca w szybie powinna być zabezpieczona przed przypadkowym spadnięciem przedmiotów.
2.
W razie pogłębiania czynnego szybu lub szybika, część pogłębiana powinna być zabezpieczona na wypadek wpadnięcia do szybu wozu lub innych przedmiotów.
3.
Wylot szybu głębionego powinien być zakryty szczelnym pomostem z klapami otwieranymi wyłącznie podczas przejazdu naczynia wydobywczego.
§  63.
Przy zbliżaniu się przodka szybu lub szybika do złoża o zagrożeniu metanowym, do poziomów wodonośnych, kurzawkowych albo do starych nieczynnych wyrobisk należy zastosować odpowiednie środki dla zapewnienia bezpieczeństwa załogi i ruchu.
§  64.
Roboty w szybie lub szybiku powinny być wykonywane z wiszących pomostów albo ze specjalnie zabudowanych pomostów roboczych lub z naczyń wydobywczych z wyjątkiem naczyń kubłowych.
§  65.
W skałach sypkich lub silnie zaburzonych tektonicznie zabrania się wykonywania szybów lub szybików przy pomocy nadsięwłomów.
§  66.
Wykonywanie szybów lub szybików nadsięwłomem w polach metanowych powinno być poprzedzone odwierceniem otworów niezbędnych do przewietrzania.
§  67.
1.
Wytrzymałość pomostów roboczych oraz lin nośnych pomostów powinna być co najmniej 6-krotna w stosunku do największego przewidzianego obciążenia statystycznego.
2.
Rozbieranie pomostów stałych, ich przekładanie oraz przemieszczanie pomostów wiszących i opuszczanie materiałów, elementów konstrukcyjnych lub urządzeń do miejsc pracy w szybie powinno być wykonywane dopiero po usunięciu załogi znajdującej się pod pomostami.
§  68.
Pracownicy zatrudnieni w szybach i szybikach, jeżeli nie wykonują prac z pomostów, powinni być zabezpieczeni pasami bezpieczeństwa przed spadnięciem.