Oddział 2 - Roboty górnicze w warunkach szczególnych. - Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz bezpieczeństwo pożarowe w podziemnych zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1969.24.176

Akt utracił moc
Wersja od: 27 listopada 1992 r.

2. 

Roboty górnicze w warunkach szczególnych.

§ 47.
1.
W razie prowadzenia robót górniczych w kierunku lub w sąsiedztwie zatopionych wyrobisk lub innych zbiorników wodnych, uskoków wodnonośnych, zawodnionych warstw nadkładu albo kurzawek, kierownik ruchu zakładu górniczego obowiązany jest ustalić bezpieczny sposób wykonywania tych robót i ochrony przed wdarciem się wód lub kurzawki do wyrobisk podziemnych oraz sposób wykonywania wzmocnionego nadzoru nad tymi robotami.
2.
W razie gdy nie ma możliwości bezpiecznego odprowadzenia wód lub zastosowania innego sposobu ochrony przed tym zagrożeniem, należy ustanowić w złożu odpowiednio wytrzymały filar bezpieczeństwa (oporowy).
3.
Filar bezpieczeństwa ustanawia się i określa jego rozmiary w trybie przepisów o zasadach sporządzania oraz trybie zatwierdzania planów ruchu zakładów górniczych.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio przy prowadzeniu robót górniczych w pobliżu pól pożarowych.
§  48.
1.
Roboty górnicze w odległości mniejszej niż 100 m od granic filara bezpieczeństwa, a jeżeli nie ustanowiono filara bezpieczeństwa - od zbiorników wodnych, uskoków wodnych, kurzawek lub pól pożarowych, mogą być prowadzone tylko pod szczególnym nadzorem służby mierniczo-geologicznej.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio przy prowadzeniu robót górniczych na zbicie.
§  49.
1.
W razie prowadzenia wierceń z podziemnych wyrobisk górniczych należy stosować zabezpieczenia dla ochrony załogi i ruchu zakładu górniczego przed nagłym wdarciem się gazów, wody lub kurzawki do wyrobisk górniczych.
2.
Wiercenie otworów (ust. 1) oraz likwidację odwiertów należy prowadzić zgodnie z dokumentacją zatwierdzoną przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
3.
Likwidację odwiertu należy wykonać w sposób zapewniający izolację warstw oraz horyzontów wodnych i gazowych.
4.
Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się do wierceń otworów strzałowych, a przepisów ust. 2 i 3 do wierceń technicznych w złożu.
§  50.
W razie zbliżania się wyrobiska do pokładu o zagrożeniu metanowym lub do miejsca, w którym spodziewane jest nagromadzenie się gazów wybuchowych, jak również do pokładu, o którym wiadomo, że mogą nastąpić w nim nagłe wyrzuty gazów i skał, postęp przodka należy wyprzedzać odpowiednimi przedwiertami.
§  51.
1.
W razie prowadzenia robót górniczych w złożu kopaliny skłonnym do tąpań, roboty te należy prowadzić na podstawie uprzednio zatwierdzonego przez kierownika ruchu zakładu górniczego szczegółowego projektu, określającego sposób i środki zabezpieczenia przed tąpaniami.
2.
Złoże kopaliny skłonne do tąpań należy odpowiednio oznaczyć na mapach górniczych.
§  52.
1.
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego w porozumieniu z właściwymi ministrami ustali:
1)
kryteria oceny zagrożeń wodnych oraz zagrożeń tąpaniami,
2)
zasady oraz sposób zaliczania złóż kopalin lub ich części do poszczególnych stopni zagrożeń, o których mowa w pkt 1.
2.
Zaliczenia złóż kopalin lub ich części do poszczególnych stopni zagrożeń wodnych lub zagrożeń tąpaniami dokonuje okręgowy urząd górniczy.