Oddział 1 - Zasady ogólne prowadzenia robót górniczych. - Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz bezpieczeństwo pożarowe w podziemnych zakładach górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1969.24.176

Akt utracił moc
Wersja od: 27 listopada 1992 r.

1.

Zasady ogólne prowadzenia robót górniczych.

§  41.
1.
Roboty górnicze należy prowadzić w oparciu o dokumentację, przedstawiającą szczegółowo sytuację geologiczną i górniczą.
2.
Osoby dozoru ruchu prowadzące roboty górnicze powinny posiadać w czasie pracy mapę wyrobisk górniczych oraz uzupełniać ją bieżąco sytuacją wybieranych i drążonych wyrobisk z oznaczeniem wszelkich napotykanych zagrożeń.
§  42.
1.
Osoby dozoru ruchu obowiązane są zgłaszać niezwłocznie służbie mierniczo-geologicznej napotykane w czasie prowadzenia robót górniczych zmiany warunków geologicznych, wodnych i gazowych oraz miejsca występowania pożarów, wyrzutów i wypływów gazów, tąpań i zawałów.
2.
Nie wolno usuwać znaków mierniczych bez zgody służby mierniczo-geologicznej.
§  43.
Złoże kopaliny powinno być przygotowane i wybierane planowo w sposób uwzględniający wpływ prowadzonych robót na inne roboty oraz na powierzchnię.
§  44.
Kierownictwo ruchu obowiązane jest określić bezpieczne warunki oraz zakres instalowania i stosowania maszyn i urządzeń do urabiania i ładowania ze względu na miejsce i warunki ich pracy.
§  45.
1.
Przed rozpoczęciem pracy w przodku na danej zmianie, po każdej dłuższej przerwie w pracy, po każdym wstrząsie oraz po robotach strzałowych przodowy obowiązany jest zbadać dokładnie strop i ociosy wyrobiska, oberwać odspojone części górotworu, a te, które nie mogą być oberwane, zabezpieczyć odpowiednią obudową.
2.
Obrywanie odspojonych części górotworu należy wykonywać z miejsca zabezpieczonego.
§  46.
W czasie prowadzenia robót górniczych przodowi i osoby dozoru ruchu obowiązani są systematycznie obserwować i badać zachowanie się stropu, spągu i ociosów wyrobiska.